Mnoho investorů se stará hlavně o to, aby se jejich finance co nejvíce rozmnožovali a bylo jich co nejvíce. Je to logické, pokud si vyděláváte právě investováním je to pro vás prioritní. Samozřejmě je základem, aby vaše portfolio mělo hodně investičního potenciálu, rozložte si své investice tak, aby se vám to vyplatilo, a aby, jste spíše neprodělávali či nezkrachovali.
To se mnohým investorům stává, že nedokáží dostatečně odhadnout své finanční možnosti, přecení investici, někdo jim poradí "zcela skvělou" investici, přijdou o finance na poplatcích, protože mnozí obchodníci mají poplatky poměrně vysoké a chtějí se tak napakovat na svých klientech a na poplatcích za investování. Investor musí být především chytrý a musí mít na investice "šestý smysl". Nemíchá do svého obchodování city a emoce, nenechá se zvyklat něčí zaručenou radou, nežene se zbytečně do riskantního investování, sleduje novinky, analýzy, čte odborné články a podobně. Zkrátka se o své investice musíte umět postarat, jinak nebudou prosperovat a pak o výnosy z nich přijdete. A to přeci nechcete. V dnešní době existuje mnoho těch, kteří to s vámi "myslí dobře" ale přitom se snaží jen a pouze napakovat na vás a na vašich investicích. Budou vám dookola vykládat jak jsou ve světě obchodu a byznysu protřelí a skvělí a potom najednou zjistíte, že to zkrátka nevyšlo a vaše peníze jsou pryč. Onen obchodník je však ten, který se na poplatcích napakuje. Nikdy nemáte stoprocentní jistotu, že investice vyjde, ale můžete si ji pohlídat a trošku také dohlédnout na to, aby vás nikdo o peníze navíc nepřipravil.
V dnešní době se objevil trend v investování a to je sociálně odpovědné investování. Mnozí investoři tomuto sociálně odpovědnému investování podléhají a snaží se podle něj investovat mnoho lidí. V posledních letech je sociálně odpovědné investování docela hitem. Pro investory je povznášející a povzbuzující sociálně odpovědně investovat, protože to dodržuje určité morální zásady, morální pravidla, lidská práva, morální kodexy a podobně. Mnoho investorů dnes chce investovat s čistým svědomím, když investoři vědí, že se nepodílí na ničem špatném, na ničem co se příčí morálce, co se příčí lidským právům.
V dnešní době se pojem sociálně odpovědné investování stále více a více rozrůstá do podvědomí investorů a mnoho z nich se s touto terminologií seznamuje a zjišťuje, co vše se pod tímto pojmem skrývá a zda je v jejich zájmu v tomto duchu investovat či se sociálně odpovědného investování raději vzdají. Záleží na každém investorovi, jak se k dané věci postaví a jaké stanovisko zaujmou. Ještě předtím, než vynesou investoři soud je dobré si o sociálně odpovědném investování zjistit pár věcí, co to vlastně je, čím se zabývá, jak funguje a podobně Zavrhnout něco, o čem nic nevíte a nic jste si nezjistili je trošku krátkozraké. Třeba nakonec zjistíte, že právě tohle je vaše cesta k investicím a možná budete usínat v noci v posteli s pocitem, že možná trošku přispíváte k tomu, že svět může být o něco málo bezpečnější. Samozřejmě svět nezachráníte jen vy, ale do určité míry mu pomáháte a zlepšujete jej. A takový pocit, jak investoři tvrdí, je mnohdy velmi příjemný.
Co to vůbec sociálně odpovědné investování je? Jak jej můžete zahrnout do svých investic? Kdy začalo vznikat? Tohle vše se dozvíte v tomto článku, který vám sociálně odpovědné investování přiblíží a osvětlí. Pak už se sami, jako investoři, rozhodnete, zda sociálně odpovědně investovat či nikoliv.
Co je sociálně odpovědné investování?
Socially responsible investing či sustainable and responsible investing, zkráceně SRI v češtině sociálně odpovědné investování. Ve světě sociálně odpovědné investování představuje strategii. Při této strategii se kromě očekávaných výnosů hledí také na určitá kritéria a to například sociální vztahy, lidská práva, morální zásady, čistota planety, životní prostředí a podobně. Sociálně odpovědné investování je poměrně široký pojem, protože každý si pod tím představí něco jiného.
Někdo například chce šetřit planetu, jiný nechce podporovat válku, další nechce mít nic společného se zbraněmi, jiný nepodporuje terorismus a tak dále. Těchto odvětví je velká spousta, takže záleží jen na každém investorovi, co si zvolí a co bude přes své investice podporovat. Záleží tak jen a jen na vás, co si zvolíte a v čem budete chtít podpořit svět a možná také přispět světu k jeho záchraně. Ostatně, když tohle udělá polovina investorů, je to pro svět mnohem lepší.
Jak zahrnout sociálně odpovědné investování do svých investic?
Jednoduše. V praxi to znamená, že si své investice trošku pohlídáte. Spíše teda hlídáte to, jaká je firma či společnost, kam investujete. Pokud někde probíhá válka a firma, kde máte akcie, ji podporuje a vám se to příčí, neinvestujete do těchto akcií. Předtím, než budete investovat do nějakých akcií či nějakých dluhopisů si o firmě či společnosti něco málo zjistěte. Firmy či společnosti mohou dbát na životní prostředí, mohou být ekologičtí, mohou dbát na recyklaci, mohou pomáhat lidem ve válce, mohou podporovat lidská práva, mohou podporovat očkování dětí v Africe a podobně. Těchto možností je velká spousta a záleží jen a jen na vás, co je vám nejbližší. Pak jednoduše vyberete firmu či společnost a do ní investujete. Máte tak dobrý pocit a víte, že něco málo pro svět uděláte.
Kdy sociálně odpovědné investování vzniklo?
Sociálně odpovědné investování je stále ještě docela nový pojem. Začínalo vznikat v době, kdy byla válka ve Vietnamu. V té době byli někteří investoři znechuceni a odmítali investovat do akcií či dluhopisů firem a společností, které podporovali válku popřípadě tyto společnosti či firmy na válce vydělávali. V tuto chvíli se tak tito investoři stávají odpovědnými a provozují sociálně odpovědné investování. Už to, že se vzepřeli a nechtěli do těchto firem investovat, byl krok kupředu a dokázal tak sociálně odpovědné investování popostrčit.
Ve spojených státech amerických se sociálně odpovědné investování spojuje především s katolickým vyznáním, popřípadě ještě také jiné druhy náboženství (muslimové, židé a podobně). Fond takovéhoto investora bude především vynechávat farmaceutické firmy, které vyrábějí antikoncepční pilulky, antikoncepční náplasti, prezervativy a podobně. Velké tabu jsou firmy, které mají cokoliv společného s potraty, s pornografickým průmyslem a podobně. Do extrému pak mohou jít někteří investoři, když například neinvestují do firem, které podporují osamělé lidi, pomáhají jim, sympatizují s lidmi, kteří jsou homosexuálně orientovaní a podobně. To se, ale ve světě velmi málo vyskytuje, ovšem i takovíto lidé jsou mezi investory.
U nás v České republice mají investoři především možnost v rámci sociálně odpovědného investování investovat do produktů, které jsou spojovány s životním prostředím. Firmy se obvykle v České republice více zajímají o životní prostředí, o recyklování, o ochranu planety a podobně. Dostupné jsou v dnešní době podílové fondy, strukturované produkty jako například certifikáty či ETF. ETF neboli exchange traded fund. Jsou to burzovně obchodované fondy. Podobně jako u klasických fondů se jedná o souhrn majetku a ten se může skládat z nejrůznějších aktiv. Asi nejvýraznějším znakem burzovně obchodovaných fondů je fakt, že emitované cenné papíry fondu jsou burzovně obchodované, čili klasicky asi jako akcie. Cena burzovně obchodovaných fondů se tvoří pomocí nabídky a poptávky a to průběžným způsobem během celého dne. Kolísavost a rizikovost je určována likviditou a to u konkrétní ETF.
Nyní už víte základní informace o sociálně odpovědném investování, kdy vzniklo, jak to funguje v praxi a podobně. Rozhodnutí je v podstatě na vás, zda budete v investování sociálně odpovědní a budete využívat jen ty podílové fondy, certifikáty a ETF, které se budou chovat sociálně odpovědně.