Cestovní pojištění se vyplatí i v době modrých kartiček

29.10. 2024 • Pojištění

"Mám přece evropskou kartičku pojištěnce, tak co by se mohlo stát?" Tuhle větu slýchávají pojišťováci až příliš často. Jenže realita je jiná. Jen v roce 2023 muselo být ze zahraničí repatriováno přes 1200 českých turistů, přičemž průměrný náklad na jeden převoz se vyšplhal na 380 000 korun. A evropská kartička? Ta by v těchto případech nepokryla ani zlomek nákladů. 

Drahé procitnutí daleko od domova

Statistiky pojišťoven mluví jasně. Zatímco běžné cestovní pojištění do Evropy stojí desítky korun až několik stokorun denně, průměrná cena ošetření v zahraničí se pohybuje v desítkách tisíc. Třeba takový obyčejný výron kotníku v italských Dolomitech? Ošetření, transport do údolí a následná péče vyjde běžně na 120 000 korun. A to nezmiňujeme o vážnější případy.

Co modrá kartička skutečně kryje?

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) zajistí pouze základní péči, a to za stejných podmínek jako místním. Zní to dobře, dokud nezjistíte, že v mnoha zemích EU si místní běžně připlácejí. Třeba ve Francii hradí pacient 20 % nákladů na hospitalizaci, v Rakousku zaplatí 20 eur denně za pobyt v nemocnici. A spoluúčast může jít do tisíců eur.

Skutečné příběhy, skutečná čísla

Praxe ukazuje, že náklady na zdravotní péči v zahraničí mohou být astronomické. Loňský rok přinesl řadu případů, které to dokazují. Zlomená noha při lyžování v Rakousku vyšla na 245 000 korun, léčba zánětu slepého střeva ve Španělsku stála 380 000 korun. Transport a léčba po infarktu v Řecku se vyšplhaly na 890 000 korun a náklady spojené s autohavárií v Chorvatsku přesáhly 1 250 000 korun. Ve všech těchto případech by pacient s evropskou kartičkou musel hradit spoluúčast ve výši minimálně 20-30 % z celkové částky.

Více než jen zdraví

EHIC řeší pouze zdravotní péči, ale cestovní pojištění má mnohem širší záběr. Podle statistik pojišťoven tvoří 40 % všech pojistných událostí problémy, které přímo se zdravím nesouvisí. Především se jedná o ztrátu zavazadel, nutnost zrušení zájezdu, krytí odpovědnosti za způsobené škody nebo potřebu právní asistence v zahraničí.

Cestovní pojištění opravdu není zbytečný luxus, ale rozumná investice do bezstarostné dovolené. Zatímco EHIC poskytuje základní jistotu, plnohodnotné cestovní pojištění zajistí skutečný klid na cestách. V době, kdy průměrná česká rodina utratí za letní dovolenou přes 50 000 korun, představuje částka za pojištění zhruba 1,5 % celkového rozpočtu. A to je zanedbatelná částka za jistotu, že vás případný problém v zahraničí finančně nezruinuje.

V dnešní době si navíc lze sjednat cestovní pojištění online bez nutnosti návštěvy pobočky – tak proč se spoléhat na štěstí?

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články