Prakticky na čemkoli, co běžně a denně děláte, můžete ušetřit. Někdy jde řádově o desetikoruny, ale často i o stovky, nebo dokonce tisíce. Stačí vědě, kde se dá ušetřit tak, aby nestrádalo ani vaše žití, ale ani vaše peněženka. Obvykle postačí, když se člověk drží jistých zásad a pravidel, popřípadě upraví svůj denní program.
Telefon
Jak často voláte a kolik vás stojí měsíčně telefon? Není to až moc? Nejvíce ušetříte, pokud máte služební telefon a na něm, ideálně nastaveno neomezené volání. V tom případě nebude ani vašemu zaměstnavateli vadit, pokud telefon budete využívat k soukromým účelům. Samozřejmě že se nic nesmí přehánět a v pracovní době, pokud byste vedli hodinové hovory, mimo pracovní záležitosti, tak by váš zaměstnavatel nebyl nadšen. Pokud tedy máte služební telefon, svůj vlastní ihned nerušte, ale pouze přejděte na přeplacené služby, tedy kredit.
Využívejte internetu
Dneska, díky několika možnostem, můžete dost ušetřit tím, že krátké textové zprávy budete posílat z internetu, anebo zanechávat zprávy jiné – na sociálních sítích, nebo v elektronické poště. Na dlouhé hovory se známými, nebo rodinou, která žije daleko od vás, využívejte telefonování pomocí skype. Potřebujete k tomu pouze počítač, internet a sluchátka. Jestli se navzájem chcete vidět, pořiďte si webkameru (nové počítače již je mají automaticky).
Pozor na drahé tarify
Zkontrolujte i své platby za telefon s tím, že si projděte počet odeslaných zpráv a počty i délky jednotlivých hovorů ve srovnání s konečnou částkou za měsíc. Můžete platit zbytečně moc, takže si projděte nabídku svého operátora, případně srovnejte i konkurencí a zeptejte se přímo na prodejně, nebo na lince, jakou nabídku vám mohou dát. Dnes se dělají tarify vyloženě na míru, takže s tím by neměl být problém, aby vám vyhověli.
Palivo – benzin, nafta
Zde je důležité si ujasnit, zda jezdíte hodně, nebo méně. Pokud je pro vás váš vůz spíše dopravním prostředkem po okolí, využíváte ho pro dopravu na nákup apod., měsíčně projedete (u průměrné spotřeby osobních vozidel) tisíc, až patnáct set korun. V tom případě rozhodně nešetřete na výběru paliva a raději tankujte na značkových čerpacích stanicích. Pokud budete využívat paliva od „no-name“ čerpaček, pak si brzy můžete odvařit motor – můžete, ale také nemyslíte. Za měsíc takto ušetříte asi padesát korun, ale nový motor je otázka několika desítek tisíc.
Nový vůz
Nové vozy jsou koncipovány tak, aby spíše palivo šetřili, navíc to vidíte i na displeji, takže většinou máte komplexní přehled o tom, kolik paliva spotřebujete. To vás naučí jezdit úsporněji, než formou – brzda-plyn. Nový vůz je investice, ale může se vám brzy vrátit, pakliže jezdíte častěji.
Přestavba LPG
Pokud jste naopak náruživý jezdec, osobní vůz využíváte i k pracovní činnosti a nejezdíte denně stovky kilometrů, pak byste měli zvážit možnost přestavby vozu na pohon LPG. Taková akce stoji asi pětadvacet tisíc, ale výdaje za palivo budou poloviční. Obvykle, pokud lidé mají auto na LPG přestavěné a jezdí poměrně hodně, pak se jim investice do roka, maximálně do dvou let vrátí.
Lékař
Platby v lékárnách a u lékařů jsou někdy opravu vysoké. Sice třicet korun není tolik, ale pokud pravidelně chodíte na kontroly, léčíte se s jistou nemocí, a pořád je vám předepisováno nějaké léčivo, pak to v peněžence již poznáte. Pokud nemusíte, k lékaři nechoďte. Často vás může pouze pobolívat mírně nějaký kloub. Mažte si to mastí na klouby, zamezte nachlazení a případně si berte léky proti bolesti. Lékař vám stejně nic jiného neporadí a vy tak ušetříte jak čas, tak nějaké peníze.
Léky na přepis
Lékaře vyhledejte jen v případě, že budete potřebovat předepsat léky. Stejné léky bez předpisu jsou třeba v lékárně za několik stovek, vás to může stát pouze třicet korun za lékaře plus třicet korun v lékárně, takže opět ušetříte.
Zubař
Tak trochu jsou absurdní poplatky u zubaře. Dá se říct, že čím horší zubař, tím větší sumu zaplatíte – špatně vám spraví zuby, budete muset za to zaplatit. Po chvíli budete mít, kvůli špatné práci se zubem opět problém, takže opět vyhledáte zubaře, který opět provede špatnou práci, a zase zaplatíte. Tak se může stát, že utratíte neskutečné částky a o zuby přijdete. Dnešní každá průměrná návštěva stojí minimálně tisíc, až dva tisíce korun, takže na to pamatujte a zuby si pravidelně čistěte. A pokud se vám zdá tato péče přece jen drahá a nekvalitní, najděte si jiného zubaře.
Záliby
Výdej energie a domácí posilovna
Je zajímavé, že doma máte možnost posilovny, ale stejně chodíte do veřejných tělocvičen a ještě za to platíte. Je to trochu absurdní, když doma si zacvičíte a vydáte stejné, ne-li vyšší, množství energie, a ještě budete mít krásně uklizeno. Takže ve své podstatě ušetříte jak čas, tak peníze. Utřít prach, vysát, umýt okna, vyprat záclony – sundat je a následně i pověsit, to všechno je pořádný výdej energie, za který nezaplatíte nic, ale budete odměněni čistou a voňavou domácností.
Cvičení
Pokud i tak je to pro vás málo, cvičte doma. Pořiďte si DVD, kde je cvičení, kterému fandíte. Například aerobik, zumba, nebo také jóga a mnoho dalšího. Poměrně levný a skladný je stepper, cvičící nástroj, na kterém posilujete jako nohy, tak břicho a zadek, tedy problematická místa, kde se nejvíce ukládají tuky. Choďte běhat, tím ušetříte také mnohé. Neomezujte svoji fyzickou zátěž, ale jen popřemýšlejte, zda se nedá tímto způsobem ušetřit. Za měsíc to mohou být stovky, za rok tisíce a pak se odměníte skvělou dovolenou.
Setkání s přáteli
Máte hodně přátel a často se s nimi setkáváte v hospůdce? Kolik tak utratíte? Určitě několik stovek za večer. Pokud budeme počítat útratu asi pět set korun za večer, v průměru desetkrát za měsíc, pak je tato částka celých pět tisíc korun. To už je slušná pálka, jež se dá jistým způsobem ušetřit. Nejde o to, že si budete hlídat počet piv, které si dáte, nebo že prostě večer vynecháte (což je také možnost) ale že třeba pro příště pozvete známé k sobě domů. Útrata bude poloviční, i když budete všechny zvát jen vy. Udělejte občerstvení, nalijte domácí pálenku, nalijte vodu z kohoutku. Jednou takové pohoštění uděláte vy, příště oni, takže určitě ušetříte.
Učte se sami
Máte rádi cizí jazyky? Jazykové kurzy jsou dost drahé a kolikrát se vám hodina nemusí hodit – budete nemocní, přijede nečekaná návštěva, kamarádka bude potřebovat odvézt do nemocnice apod. Může to být cokoli. Pokud jste ale snaživí a jazyk se máte chuť naučit, dejte si samouku doma. Kupte si použitou, anebo si půjčete učebnici z knihovny, také jsou skvělé jazykové audio ukázky, které jsou snad všude na internetu. Poslouchejte je, hledejte texty na internetu. Dnes to není problém, jen se k činnosti donutit. Udělejte si časový harmonogram, určete si počet hodin učiva na každý týden a ty se snažte dodržet. Až budete v jazyku zdatnější, zabruslete na portály národu, jehož mateřský jazyk jste si vybrali a najděte si někoho na seznamce pro komunikaci. Bude to zábava, ale také se skvěle naučíte.
To stejné platí i o výuce na hudební nástroj, či jiné nauce. Dnes se dá učit i psát na stoji – respektive psát všemi deseti přímo online na internetu, stačí si stránku vyhledat. Nic to nestojí a výuku si korigujete tak, jak potřebujete. I když jsou vaše výdaje za jednu lekci jen padesát korun, za měsíc se jich nastřádá několik, a za rok mnohem více. Abyste získali skutečnou představu, odkládejte si peníze, které byste na to dali po celý rok a pak budeme mile, možná i zděšeně překvapeni.