Pojištění si sjednáváme proto, abychom ochránili své finance. V současné době pojišťovny nabízí vskutku široké spektrum produktů a bez nadsázky lze tvrdit, že zájemce pojistí snad proti všemu včetně konkrétních partií těla. Ale co když se (právem) obáváme, že způsobíme škodu někomu dalšímu? I na to mají pojišťovny odpověď. Seznamte se s pojištěním odpovědnosti, lidově zvaném pojistka na blbost.
Pojištění odpovědnosti za škodu je produkt, který se může hodit každému. Pojistné bývá relativně nízké a pomoc ze strany pojišťovny doslova k nezaplacení. Na co se pojištění vztahuje?
Prvním specifickým typem pojištění odpovědnosti za škodu je pojištění občanské odpovědnosti, které kryje škody způsobené pojistitelem a obvykle i členy společné domácnosti včetně domácích mazlíčků (za psy a hospodářská zvířata se zpravidla připlácí). K typickým příkladům, kdy může pojistka na blbost zachránit rodinnou kasu, patří vytopení sousedů, rozbití dražšího zboží v obchodě nebo zranění způsobené třetí osobě při sportování.
Pojistit se mohou také zaměstnanci
Zatímco pojištění občanské odpovědnosti kryje škody způsobené běžnou činností v rámci každodenního života, před škodami při výkonu profese pojištěnce chrání pojištění odpovědnosti zaměstnance.
Každý zaměstnanec by si měl uvědomit, že za škody způsobené na majetku zaměstnavatele ze zákona odpovídá do výše 4,5násobku průměrného platu. Pro zaměstnance s průměrnou českou mzdou to může znamenat povinnost náhrady škody ve výši přes 150 tisíc korun. Taková částka může mít pro běžnou domácnost dalekosáhlé následky. Přitom si, jak prevenci před potenciální finanční katastrofou, stačí sjednat pojištění ve výši od několika set korun za rok.
Mějte však na paměti, že limit ve výši 4,5násobku neplatí, pokud škodu způsobíte úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykové látky. V takovém případě nesete plnou odpovědnost a musíte jí uhradit v do poslední koruny – a nepomůže vám ani pojišťovna.