Jestliže uvažujete o hypotéce, tak nyní je více než vhodný čas, protože se už několik měsíců pohybují úrokové sazby na historických minimech. Sice se dá v dlouhodobém horizontu předpokládat pozvolný a mírný nárůst těchto sazeb, ale stejně zůstane hypoteční úvěr výhodným produktem.
Proto se podívejme na šest mírně „jiných“ hypoték, z nichž některé možná nejsou tak známé, ale pro někoho by mohly být svými podmínkami a specifiky zajímavé.
Americká hypotéka
To je ideální produkt pro ty, kteří již vlastní nemovitost a potřebují získat peněžní obnos v hotovosti. Výhodou americké hypotéky je, že peníze můžete použít na cokoliv – na studium, podnikání, na zařízení domácnosti apod. Samozřejmě, nic není zadarmo – podmínkou je, že dáte nemovitost do zástavy. A musíte počítat i s vyšší úrokovou sazbou kolem 6 až 7 procent. Na americkou hypotéku obvykle banky poskytují částku do 70% zástavní hodnoty nemovitosti. Což znamená, že když máte dům s odhadní hodnotou 2 miliony korun, tak banka vám půjčí maximálně 1400 000 korun. Pozor, můžete se setkat i s nižšími limity, například 50% hodnoty nemovitosti.
Hypotéka na pořízení družstevního bytu
Financování družstevního bytu představuje jeden veliký problém – nemovitost není ve vlastnictví klienta, ale patří družstvu. Byt proto nelze dát do zástavy. Klientovi se nabízí dvě řešení – buď sežene do zástavy jinou nemovitost nebo si v bance sjedná takzvaný předhypoteční úvěr. Jeho zásadní podmínkou je, že musí být před podpisem předhypoteční smlouvy dohodnuté, že nejpozději do roka přejde byt do vlastnictví klienta a ten zřídí bance zástavní právo.
Hypotéka bez dokládání faktur
Jde o produkt určený na výstavbu nemovitosti. Hypotéka tohoto typu je výhodná pro ty, kdo část prací provádějí svépomocí a nemají na ně žádný daňový doklad. Celá věc ale není zas tak jednoduchá, jak by se mohlo někomu zdát. Faktury sice není třeba odevzdávat, ale jednou za čas je tu povinnost bance doložit, že dům či byt utěšeně roste. To je pouze ochrana před tím, aby klient neshrábl peníze a nejel si za ně užívat na dovolenou třeba na Bahamské ostrovy.
Hypotéka bez dokládání příjmů
Bankovní domy si většinou velice dobře prověří, zda klient, kterému by mohly půjčit peníze, má dostatečné příjmy. Kontrolu příjmové „jistoty“ banka neprovádí ve chvíli, kdy žadatel refinancuje a u původní instituce neměl žádné problémy se splácením. Může se stát, že klient příjmy má, ale nemůže je doložit – například se nachází ve výpovědní lhůtě, ale nové zaměstnání má již napevno domluveno. Potom lze banku požádat o hypotéku bez dokládání příjmů. Je ovšem třeba počítat s úrokovou sazbou o přibližně dvě procenta vyšší oproti běžné hypotéce.
Stoprocentní hypotéka
Když má klient zájem o koupi domu a a chce si půjčit právě tolik, kolik stojí ( žádá o úvěr ve výši 100% hodnoty nemovitosti, kterou bude dávat do zástavy ), tak od banky obdrží takzvanou stoprocentní půjčku. Ta mívá o něco vyšší roční úrokovou sazbu než hypotéka, kterou je poskytnuta menší než celá částka. Na stoprocentní hypotéku ovšem každý nedosáhne. Zakladní podmínkou kladného vyřízení je dobrá bonita klienta, což zjednodušeně znamená, že více vydělá než utratí.
Naději uspět mají ale i ti, kteří nemají peníze ani je nedokáží ušetřit z výplaty. Stačí, když klient má k dispozici ještě jednu nemovitost, kterou může poskytnout do zástavy ( byt, jiný dům, chatu apod ). Tak s její pomocí dojde k navýšení zastavované nemovitosti a požadovanou hypotéku může získat. Žadatel o hypotéku druhou nemovitost ani nemusí vlastnit, klidně může být rodičů nebo dokonce i kamaráda. Je ale samozřejmé, že skutečný majitel musí se zástavou souhlasit a je jasné, že nemovitost nesmí být zatížena jiným břemenem..
Variabilní sazba hypotéky
Tato hypotéka se od klasické dost značně liší. U fixní hypotéky víte na předem sjednanou dobu výši úrokové sazby. U variabilní tu jistotu předem nemáte. Variabilní sazba se totiž mění podle vývoje na trhu a splátky se mohou pohybovat jak nahoru, tak i dolů. Sazba hypotéky se stanovuje podle mezibankovní úrokové sazby PRIBOR, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Jde o sazbu, za kterou si mezi sebou půjčují jednotlivé banky. Klientovi ovšem nebudou poskytnuty tak výhodné podmínky, protože banky k sazbě PRIBOR většinou přičítají například procento nebo dvě. Když bychom pro lepší porozumnění uvedli imaginární příklad, tak uvažujme měsíční sazbu PRIBOR 0,31 procenta a denní 0, 17 procenta. Potom je u variabilní hypotéky možné počítat se sazbou pohybující se kolem dvou procent.