Sjednat si půjčku na bydlení není obtížné, ale pouze za situace, kdy máte k dispozici všechny potřebné listiny a podklady. V opačném případě bude mít zřizování delšího trvání. Pořídit ony důležité dokumenty také zabere nějaký ten čas (a není ho málo). Sjednáváte – li úvěr, na vše se hned ptejte. Jde o splácení hypotéky na určitou dobu, proto je dobré znát detaily platby (co, jak, kolik), případně jak postupovat při nemožnosti platit atp. Informujte se o výši splátek + další poplatky (spojené s hypotékou). Zakládání účtu a následné sjednání pojištění jsou pouze první fází. Následuje účast na pár jednáních (setkání). Toto vše můžete očekávat, když si chcete dojednat hypotéku. Níže je uvedeno 7 kroků, jak hypotéku dostat.
1. SPOČÍTEJTE SI, ZDA SE VÁM PŮJČKA VYPLATÍ
Před tím, než začnete hledat vysněné bydlení, informujte se, jestli vám banka může půjčit a hlavně jak vysokou částku. Možné je otestovat si několik jednotlivých variant, kde je u každé nastavena odlišná doba splátek, fixování úroků, výše splátek atp. Obdržíte tedy výpis doby splácení apod. Díky tomu se sami rozhodnete, po jaké časové období budete úvěr splácet.
2. POROVNÁNÍ NABÍDEK
Nekývejte hned na první předloženou nabídku. Informujte se i u dalších bank, kde vám mohou udělat nabídku mnohem lepší. Je také dobré, poohlédnout se po jiných nabídkách i mimo banky – stavební spořitelna, makléřské společnosti. Makléř vám ukáže nabídky několika bank a většinu administrativy zařídí za vás (bezplatně). Výhodu je, že u makléře má často nižší úroky, než je tomu u bank. Všechny stavební spořitelny a banky mají na svých webových stránkách kalkulačky na předběžný propočet výše a doby splátek.
3. POPLATKY NAVÍC
Ptejte se na poplatky navíc – zapomíná se na ně. U některých bank (dalších peněžních ústavů) je možné sjednat hypotéku zdarma, další si počítají poplatky. Je nutné připočítat ještě poplatek za úvěrový účet – 200 Kč/měsíc. Informujte se také na možné postihy, pojištění, anebo splatíte – li hypotéku dříve. Poplatky samy o sobě nejsou závratné. Avšak přičteme – li 100 Kč ke 100 Kč, výsledkem může být až 1000 Kč/měsíc – to je již celkem vysoká částka.
4. SEPIŠTE ŽÁDOST O ÚVĚR
Vyřízeny všechny dokumenty a potřebné listiny? Pokud ano, přejděme nyní k sepsání žádosti o úvěr. Sami si do žádosti vyplníte výši částky, dobu splácení, délka doby fixace aj. předpoklady.
5. NÁVŠTIVTE KATASTRÁLNÍ ÚŘAD
Banka vám dohromady se smlouvou na úvěr vypracuje i dokumenty k zastavení nemovitosti. Tato zástavní smlouva je nejprve stvrzena jen podpisem prodávajícího – stále ji vlastní. První den zástavní smlouvu podáte na katastrální úřad a následující den dodáte smlouvu kupní. Důvodem je, že obě smlouvy musí být opatřeny odlišným datem.
6. KONTROLA SMLOUVY PŘED JEJÍM PODEPSÁNÍM
Preciznost je zásadní. Důkladně si pročtěte smlouvu. Pokud objevíte nějaké nejasnosti, ptejte se. Smlouva by měla obsahovat vše, co v ní chcete mít. Později je možné ji i pozměnit. Podpisem smlouvy je ovšem již každá další úprava ve smlouvě zpoplatněna. Veškeré změny jsou poskytovány zdarma před podpisem smlouvy.
7. POJIŠTĚNÍ
Banka po vás s největší pravděpodobností bude požadovat pojištění nemovitosti. Vhodné je také pojištění proti neschopnosti splácet. Ideální je to v případě, kdy ztratíte zaměstnání nebo si přivodíte vážný úraz (dlouhodobá pracovní neschopnost). V takových případech vám pojištovny nabídnou pomocnou ruku.