Odchodu do důchodu je pro mnohé citlivé téma. Někteří do důchodu jít nechtějí, cítí se ještě potřební a chtějí být aktivní, co nejdéle to půjde. Jiní se zase velmi na důchod těší a odpočítávají snad i minuty, kdy konečně jejich důchod nastane, nemohou se jej dočkat. Zkrátka, každý prožívá odchod do důchodu jinak. Mnohdy, ale odchod do důchodu zastiňuje určitá obava. O to, že finančně si pohoršíte a co pak? Co budete dělat? Jak budete s penězi vycházet. Kdysi to bylo tak, že ten kdo odešel do důchodu, toho moc nepotřeboval, Ovšem dnešní senioři jsou jiní a mnozí z nich odchodem do důchodu začnou žít a začnou společensky být aktivní mnohem více než předtím. Dnešní senioři se od těch minulý podstatně liší a to v tom, že existují seniorská centra, kde spolu všichni senioři tráví čas, jsou zde pro ně vymýšleny různé aktivity, zájezdy na zámky, na hrady, do divadel, do kin, společné posezení, čtení, hrají spolu karty, chodí na procházky, společně například háčkují, pletou, předávají si zkušenosti a povídají si, vyměňují si recepty a podobně. Zkrátka tráví čas aktivně a nesedí zbůhdarma doma. Tráví čas mezi lidmi což je pro ně moc dobře. Navíc, den ze dne se nezmění život a životní styl. Důchodci mohou obvykle pracovat dál, brigádničit, tím získat nějakou tu korunu navíc ke svému důchodu, což rozhodně je plus. Navíc budou mít neustále potřebu, že jsou žádaní a pomáhají lidem okolo sebe. Doba, kdy všichni senioři seděli doma, seděli u televize a sledovali každý seriál, každou telenovelu a podobně. Samozřejmě, jsou takoví senioři, ale je čím dál více těch, kteří se snaží žít aktivně a chtějí mít nadále společenský život.
Pokud jste zvyklí na aktivní život, ten rozhodně stojí peníze, to je jasné. Pokud jste rádi cestovali v době, kdy jste vydělávali, je těžší pro vás uvažovat nad financemi a nad tím, že tak často nebudete moci cestovat. Tolik už nevyděláváte, takže tolik už nemůžete rozhazovat a bohužel také cestovat. Jasně, je mnoho slev pro seniory, takže to pro vás může být ještě levnější dovolená a můžete na ni jet, ovšem logicky musíte ze svých nároků slevit, pokud nemáte někde v polštáři či matraci zašito několik set tisíc. Mnoho také ušetříte, například za dopravu, za neustálé obměňování šatníku, za večírky, za dárky pro kolegy a kolegyně a podobně. Mnoho odborníků tvrdí, že důchod je nová životní etapa a mnoho lidí se s ní vyrovnává po svém a svým způsobem. Někdo si zvykne hned, někdo až za pár měsíců. Důležité je, mluvit o svých pocitech a o všem co vás spolu s odchodem do důchodu trápí.
Mnoho lidí se obává o finance, jak už bylo výše zmíněno. To je logické, protože ten kdo měl v práci úspěch a jeho pozice ve firmě byla vysoká, logicky tak byl vysoký i plat a různé benefity, které byly k tomu platu přidány. Dostávaly jste stravenky, prémie, osobní ohodnocení, peníze z prodeje, z úspěšnosti oddělení, platili vám firemní telefon, příspěvek na benzín, na dopravu, diety, cestovní výdaje na služební cesty a podobně. Pokud chcete jít do důchodu v klidu a v pohodě je dobré se na to připravit už dopředu a předem. Ptáte se jak? Následující řádky a pravidla vám možná pomohou k tomu klidnějšímu a hladšímu přechodu do důchodu. Čtěte následující řádky a možná některé z těchto pravidel vyzkoušíte i vy v praxi.
Zkuste jednodušší život
Mnozí si řeknou, snadno se to říká, ovšem hůře se to provádí. To ano, to je pravda. V dnešní době je mnohem složitější vše dělat. Udržet si práci, zvládnout domácnost, děti a podobně. Neustále se stresujete, nad vším, nad všemi. To vůbec neprospívá ani vám ani vašemu okolí. Pokud chcete mít jednodušší život bez stresu a všeho ostatního jde to, ovšem musíte vynaložit trošku více úsilí. Najděte si bydlení blízko vaší práce a tím ušetříte za dopravu, ale hlavně se každý den můžete projít, což vás nastartuje, prokrví vám to mozek a podobně. Kupujete si telefon? Kupte si jednoduchý, nepotřebujete nic hyper super moderního, co vás nebude tolik stresovat. Když budete dodržovat jednodušší styl života, nebudete zbytečně unavení, nebudete vystresovaní a navíc vám zůstanee dostatek energie, kterou využijete jinak, ke smysluplnějším věcem než jen k stresu s tím, že vám nový telefon nejede, že zbytečně dlouho cestujete do práce a z práce a podobně.
Sociální pojištění to zařídí
To se velmi, ale opravdu velmi mýlíte. Státní penze stagnuje, rapidně se nezvyšuje, ovšem náklady na život se rok od roku zvyšují a zvyšují. Navíc s nástupem let se vám začne horšit zdravotní stav, musíte užívat léky, chodit častěji k lékařům a podobně a to samozřejmě není zadarmo. Pokud si tedy ještě v době, kdy aktivně pracujete, říkáte, že vše je v pořádku, vždyť vám z platu odchází část peněz na sociální pojištění, to se o vás v důchodu postará, není to dobré a vy později spláčete nad výdělkem. I když se to může zdát jako klišé, je dobré myslet na budoucnost už dopředu a pokud se rozhodnete začít spořit, je dobré si zřídit penzijní připojištění, kdy budete přikládat měsíčně adekvátní částku. Mnozí zaměstnavatelé také přispívají svým zaměstnancům na penzi, takže se určitě poptejte v práci a zjistěte, zda vám zaměstnavatel něco málo nepřispěje.
Život na vysoké noze neprovozujte
Komu by se to nelíbilo. Život na vysoké noze je moc fajn. Dopřejete si vše, co chcete, kupujete si krásné oblečení, boty, doplňky, šperky, jezdíte si na luxusní dovolené, na wellnes pobyty, na poznávací zájezdy, rekonstruujete bydlení, kupujete si nové bydlení a podobně. Pravidelně si dejte určitý obnos peněz stranou, myslete vždycky na horší časy. Pokud budete žít od výplaty k výplatě a dopřávat si v životě to nejlepší z nejlepšího, je to moc fajn, ovšem při odchodu do důchodu vznikne problém a to ten, kdy se vám finance sníží a tím pádem budete nuceni snížit náklady na život a svůj životní styl musíte zkrátka omezit a změnit. Pokud umíte šetřit, bude pro vás snadnější a lepší si pak zvyknout na život, kdy nebudete mít tolik peněz k dispozici. Navíc, pokud budete šetřit, peníze mít budete bokem, naspořené a budete si moci přilepšit pár korunami navíc, tudíž pro vás ten přechod nebude tak drastický a tolik razantní. Navíc, myslet na horší časy se vždycky vyplatí, nikdy totiž nevíte, kdy tyto finance budete potřebovat.
Dluhy, dluhy, dluhy? Před odchodem do důchodu je všechny splaťte!
V životě se člověk občas dostává do situací, kdy si potřebuje půjčit větší finanční obnos. Na rekonstrukci domu, na auto, na dům, na byt a podobně. Mnoho lidí má v dnešní době dluhy a půjčuje si na věci, které nejsou životně důležité, na dovolené, na Vánoce a podobně. Pak je samozřejmě nutné si své dluhy splatit a začít finance umořovat. Nejlepší je své dluhy umořit ještě v době, kdy jste finančně aktivní a tak splacení dluhů není pro vás tak moc složité. Pokud jste v důchodu, je to mnohem složitější a mnohem těžší. Myslete tak na to, že dokud pracujete, můžete si hypotéku refinancovat, zvýšit si měsíční splátky, tím se logicky sníží doba splatnosti. Jakmile vše splatíte, celý důchod tak budete mít jen a pouze na platbu nájmu, energií, jídla a různých svých dalších potřeb. Pokud v důchodu ještě musíte platit dluhy a hypotéky, není to vůbec nic dobrého a váš životní standart tak rapidně klesne a to směrem dolů, což v důchodu může i znamenat na hranici životního minima či dokonce pod hranici životního minima.
Úspory jsou velmi dobrá věc
A proto není vůbec dobré je nějak podceňovat. Můžeme zde použít, že ten kdo šetří má za tři. Pokud peníze šetříte, pak zjistíte, že je to pro vás dobré a oceníte je právě v době, kdy budete v důchodu a můžete poté žít na jiné úrovni, než jen odkázáni zcela a jen pouze na svůj důchod. Pokud nešetříte, může se vám to poté v penzi vymstít. Navíc, peníze, které ušetříte, můžete chytře investovat a z investovaných peněz získáte ještě i peníze navíc, což je samozřejmě plus pro vás. Pokud ovšem chcete investovat, zamyslete se nad tím, protože ne všichni jsou připraveni na svět investování, pokud s tím nemáte žádné zkušenosti, je lepší požádat někoho fundovaného o pomoc. Zbytečně byste pak přišli o těžce naspořené finance a to nikdo nechce.
Pokud se budete těchto pravidel držet, bude pro vás mnohem jednodušší přejít do důchodu. Nebudete tak muset nutně řešit finance, budete mít bokem nějaké finance na horší časy, styl života nebudete muset měnit tak markantně, jako by tomu bylo, kdyby, jste pořád žili nadoraz a bez rezerv. Ono je těžké přizpůsobit se šetřivému a úspornému stylu. Hodně rychle si zvyknete na to, že peníze máte, ovšem už hůře se zvyká na, že finance nemáte a už mít asi ani nebudete mít.