Vzít si úvěr či půjčku v dnešní době není nic neobvyklého. Téměř každý někdy v životě již půjčku měl či má a v dnešní době je stále mnoho a mnoho rodin a jedinců, kteří si berou úvěry na bydlení, chtějí bydlet ve vlastním, což je určitě velmi dobré řešení. Dnes je na trhu velmi velké množství různých půjček, kontokorentů, chytrých karet, úvěrů, hypoték a podobně. I když je samozřejmě dobře, že trh se rozrůstá a konkurence je velká, mnohdy nemusíte sáhnout zrovna po tom nejlepším a nejvýhodnějším pro vás, v záplavě těch nabídek se můžete lehce ztratit. Proto je potřeba, když o něčem takovém uvažujete, vše si dobře promyslet a probrat s partnerem. Něco jiného je si vzít půjčku či úvěr a myslet si, že vše jednoduše splatíte, ale pak je realita mnohem jiná, než jakou si představujete.
Uvažujte velmi pečlivě, prohlédněte si nabídky různých bank, nespěchejte s výběrem, volte jen podle sebe, ne to, co vám radí v bance, oni chtějí vydělat. Často je dobrý pohled někoho třetího, který se nezajímá o půjčky a úvěry a tak možná uvidí to, co vy přehlížíte. Jakmile se k něčemu upíšete, pak už je velmi těžké se od toho odpoutat a začínat s čistým štítem. Proto také v různých finančních poradnách denně připomínají, že když si chcete půjčit peníze či si vzít hypotéku, musí to být vždy na něco, co je důležité. Například na vlastní dům, na vlastní byt, na zařízení bytu, na koupi důležitého vybavení bytu (lednička, pračka a podobně). Půjčka na větší televizi, na dovolenou a podobně není to pravé a právě toto vás může dostat do velkých potíží, což vám pak výrazně komplikuje situaci.
V dnešní době je tomu bohužel tak, že lidé si berou půjčku za půjčkou. Splatí se to vždycky nějak. To je, ale velmi špatné řešení, protože v dnešní době nevíte, jak to bude zítra a je potřeba myslet na zadní vrátka a také na určitou životní úroveň. Finanční poradci také radí, že ještě předtím, než si půjčku či úvěr vezmete, odkládejte si částku, kterou budete platit, zhruba pět až sedm měsíců. Takhle si vyzkoušíte, jak to bude fungovat, až budete mít půjčku či úvěr. Zjistíte, jak moc to ovlivní vaše finance a jak moc to bude zásah do rozpočtu.
V čem všem bude potřeba se omezit a co si budete moci dovolit a co už ne. Je jasné, že omezit se v určitých věcech bude potřeba, protože mít měsíčně určitou finanční částku a nemít ji, je velmi velký rozdíl. Stanovte si své splátky tak, aby, jste je mohli za jakýchkoliv okolností splatit, to je velmi důležité. Pokud si své úvěry necháte přrůst přes hlavu, je to velký problém. Takovouto situaci je potřeba řešit, ovšem ne tím, že si na splacení půjčky vezmete další půjčku. To je sice určité možné řešení, ovšem vyřeší se to pouze napůl. Jednu půjčku sice umoříte, ale budete mít na krku další, kterou samozřejmě splatit musíte, tak či tak. A určitě nebude trvat dlouho a dostanete se do podobných problémů. Pokud navíc situaci budete řešit tak, že si budete půjčovat pořád víc a víc, pak se ocitnete v takové spirále či pasti, ze které je těžké a mnohdy i nemožné se dostat ven. Je potřeba vědět, jak si nejlépe půjčovat, abyste se vyhnuli právě dluhové pasti či spirále. V tomto článku najdete malou inspiraci.
Kdo úvěr poskytuje?
Je potřeba vědět u koho si úvěr berete a za jakých podmínek si úvěr berete. Na trhu několik desítek bank a nebankovních institucí. Mezi nimi si můžete vybírat, což je dobře, protože se tak pro vás zlepšují podmínky, ovšem musíte se také zamyslet nad důvěryhodností bankovních a nebankovních institucí. Důvěryhodnost si můžete ověřit na internetu, existují různé diskuze a recenze, kde lidé sdělují své pocity a své zkušenosti. Důvěryhodnost můžete také zjistit na stránkách České bankovní asociace. Zde si můžete ověřit bankovní instituce. Ty nebankovní si můžete ověřit také a to jak na diskuzích, tak u České leasingové a finanční asociace.
Půjčit si můžete také u lichvářů, na ně je potřeba si dát obzvláště velký pozor, a pokud je to jenom trošku možné, s takovýmito lidmi se nezaplétat a nepůjčovat si od nich. Lichváři v podstatě půjčí komukoliv. Pokud je půjčka snadno dostupná, rychlá, nedokládáte své příjmy, to vše naznačuje, že si můžete zadělávat na velké nepříjemnosti. Ty nepříjemnosti se mohou promítnout ve vysokých úrocích a také citelných penále při problémech se splácením. Vždy si smlouvu pořádně přečtěte, vezměte si ji domů, kde si ji v klidu přečtěte, poraďte se s někým a ověřte si výši parametrů, které jsou ve smlouvě uvedeny.
Půjčujete si na dluhy? Nedělejte to!
Mnoho lidí řeší své dluhy dalšími půjčkami. To samozřejmě dobré není, protože tímto se snadno dostanete do spirály dluhů. Odborníci radí, za žádných okolností si nepůjčujete na splacení dluhů!! Pokud máte více půjček či máte záznam v registru dlužníků, pokud si budete chtít znovu půjčit, pro vás to znamená nevýhodu (vyšší úroková sazba, požadavek na zástavu a podobně). Samozřejmě to nemusí znamenat, že jistě půjčku dostanete, mnohdy lidé, kteří již půjčky mají či mají záznam, od banky půjčku nedostanou. Ta má vždycky přísnější kritéria.
Měsíční výše splátek vám tak může narůst do velkých výšin. Zhoršíte svou finanční situaci, nebudete moci s penězi vyjít a budete se tak motat v bludném kruhu až jednou kruh praskne. Budete měsíc od měsíce víc a víc v mínusu, nebudete moci splácet vše, co máte a tím pádem se rýsuje problém, který bude na světě. Dluhová past vás může pohltit tehdy, pokud kombinujete více typu úvěrů. Například bezúčelové spotřebitelské půjčky, rychlé pújčky před výplatou, nákupy zboží na splátky a podobně. V tuto chvíli tak stačí, aby, jste onemocněli, ztratili práci, rozvedli, rozešli se s partnerem či byli v pracovní neschopnosti dlouhodobě a závazky vás položí.
Problémy řešte hlavně včas!
V dnešní době se můžete stát dlužníkem prakticky kdykoliv. Stačí nezaplatit pokutu z jízdy načerno, zapomenout zaplatit včas účet za telefon, včas nezaplatit bance splátku, nevrátit včas bance peníze, které máte půjčené na kreditní kartu. Je to velmi jednoduché. V tuto chvíli naskakuje penále za prodlení a částky jsou vyšší a vyšší a vyšší. V konečném důsledku tak například pokuta za jízdenku se může vyšplhat z tisícovky na tři tisícovky a i více. Pokud se v placení objeví nějaké problémy a vy se tak ocitnete v neschopnosti splácet, je potřeba to hlavně nenechat jen tak, ale postavit se k tomu čelem a začít problémy řešit, ihned! Domluvte se s věřitelem (banka či nebankovní instituce a podobně) jak dále postupovat a co dále udělat. Čím dříve začnete problém řešit, tím máte více možností a více dveří otevřených. Máte například prostor k tomu, aby, jste si sestavili splátkový kalendář, odložili si splátky, udělali konsolidaci splátek a podobně.
Možností je několik, a čím dříve začnete jednat, tím lépe pro vás. Pokud nebudete splácet třeba několik měsíců a nic s tím neuděláte, těžko poté můžete žádat nějaké výhody a nějakou pomoc. Problémy se nevyřeší samy od sebe a budou mít tendenci narůstat a narůstat a v konečném důsledku to pro vás bude ještě horší. Pokud máte problémy se splacením, v dnešní době existují poradny pro osoby ve finanční tísni. Za radu nic nedáte a určitě vám zde pomohou, či vám dají alespoň dobrou radu. V krajních případech, kdy už je jasné, že se exekuci nevyhnete, můžete přistoupit k osobnímu bankrotu. Ten má však svá pravidla, která musíte splňovat.