Stěží si dnes dokážeme představit běžnou fungující domácnost bez automatické pračky. Je pro nás tak běžná, že na dřívější praní, které se sestávalo z dlouhého procesu, kdy se prádlo muselo vyvářet, namáčet, přendávat do ždímačky a následně, a to ne zcela vyždímané věšet, a pořád tak dokola. Na praní byl vymezen den v týdnu a v rodinných domech se běžně zařizovali prádelny.
Praní dříve, praní dnes
To je dnes již spíše úsměvné, ale jistě si na to ještě někteří velice živě pamatují. Zdlouhavý proces se o dost zkrátil tím, že byla vynalezena automatická pračka. Usnadnila tak všem ženám mnoho práce, ušetřila spousty času, a proto se praní stalo najednou pro mnohé velice příjemnou domácí prací. To však neznamená, že jde o žádnou práci! To mohou říct jedině ty osoby, které nikdy nepraly. Prádlo se musí prohlédnout, kde je jaká skvrna, nebo jestli v kapsách nic není, následně roztřídit a poté postupně prát, dávat a vytahovat z pračky a také věšet, zkoušet, zda už je prádlo suché, složit, věšet, žehlit a pořád dokola. Je to spousta další práce, nicméně automatická pračka dost práce usnadnila.
Pračka pere pořád
Zdá se vám, že u vás pračka „jede“ neustále? Zdát se to nemusí, pokud v domácnosti žijí čtyři lidé, plně aktivní, zaměstnaní sportovci, je dost možné, že jakmile pračka dopere, už se do ní vkládá další várka propocených triček, tepláků a ponožek. To pak za praní utratíte horentní částku takovým způsobem, že se vám i zakalí zrak. Prát se musí, ale je také důležité vědět jak správně prát a jak ještě i při praní hromady prádla ušetřit i nějakou tu korunu. Někdy jde „jen“ o stovky, ale ročně pak třeba i o tisíce.
Co všechno se dá při praní ušetřit
Než začneme s úsporným praním, je potřeba si uvědomit, co všechno se dá ušetřit. Určitě je to voda, tak také elektřina a některé možná překvapí, že i prací prášek, nebo gel či jinak nazvaný prací prostředek na prádlo. No a v neposlední řadě taky čas, a jak se říká – čas jsou peníze.
Ušetřit praním neznamená notně nosit špinavé oblečení. Což je sice také jistá možnost, ale rozhodně ne vhodným řešením pro normální a rozumově smýšlející občany.
Perte podle plánu
Ano, stane se někdy, že je najednou horda prádla, kterou jste nečekali, ale svoji domácnost už většinou dobře znáte, a víte, kolik prádla se během týdne nashromáždí. Tím pádem jste schopni sestavit vzebraný plán praní. Nejde o to, abyste psali, jak se co bude prát, ale v hlavě srovnali, kdy co potřebujete nutně vyprat, a kdy může prádlo počkat.
Třídit prádlo
Tím je hlavně myšleno, aby se prádlo třídilo. Nejen podle barvy, ale hlavně podle materiálu. Ručníky a ložní prádlo se pere silněji, pro běžné oblečení však stačí teplota mnohem nižší. Šetříte tím nejen energii, ale i samotné oblečení. Když se podíváte na etikety většiny, dnes běžného oblečení, zjistíte, že stejně je většina na předepsanou teplotu maximální třicet stupňů. Pro oblečení na denní nošení není ani nic jiného nutné.
Silně znečištěné prádlo
V případě, že je prádlo silně znečištěné, nedávejte je ihned do pračky, ale nechejte odmočit den, klidně i dva ve vlažné vodě. To je vůbec nejlevnější a nejefektivnější trik pro skvrny na prádle – nechat odmočit. Pokud byste ihned prali, mohlo by se stát, že se skvrna neodstraní zcela a budete akci muset opakovat ještě jednou, nebo i dvakrát.
Stupně dolů
Aby se pralo na devadesát či šedesát stupňů není vůbec nutné. Ložní prádlo, které jste na nejvyšší teplotu prali, klidně bez přemýšlení snižte na šedesát, a to, co jste prali při této hodnotě, zas snižte na čtyřicet. Čtyřicítku na třicítku a prádlo bude stejně čisté, a perfektně vyprané, když použijete kvalitní značkový prací prostředek. A tím značně snížíte finanční zatížené své pračky.
Kvalitní prací prostředek
Za každých okolností vybírejte opravdu kvalitní, značkový a ověřený prací prostředek. Ať dáváte přednost klasickému prášku, nebo gelu, či tekutému pracímu prostředku anebo moderním kapslím, za všech okolností musí jít o dobrou značku. A ještě další malý trik na šetření peněženky – sledujte akce supermarketů a drogerií ve svém okolí. Pravidelně se tam v jistém intervalu opakují určité akce, proto si v tom termínu vždy kupte více balení, které vám nějakou dobu vydrží, než bude další akce.
Pračka na rovném místě
Ač se to zdá jako zanedbatelná hloupost, je důležité, aby byla pračka postavena na rovném místě. Pokud si nejste jisti, vezměte vodováhu a o rovnosti své pračky se přesvědčte. Pokud nebude v rovině, pokuste se rovinu najít tím, že ji vypodložíte nožky, nebo rounu najděte. Ač je to podivné, je no nutné. Rovností pračka rychleji a lépe odstřeďuje, což urychlí proces praní a tím i ušetří nějaké korunky za energii.
Ekonomické praní
Významně ušetříte, když zkrátíte dobu praní a vyvarujete se předpírek. Ty jsou skvělé na silně znečištěné prádlo, ale na běžné oblečení postačí klasický program. Předpírka čerpá více vody, ale i elektrické energie. Navíc jsou dnešní pračky obvykle vybaveny i zvláštním tlačítkem „ekonomického programu“, který šetří jak pračku, tak energii i vodu. Je to jakoby jistá funkce „chytré“ pračky, kdy si pračka určí, kolik prostředků je potřeba minimálně a s tím pracuje – pere.
Pravidelní péče o pračku
Podobně, jak se pravidelně dává do servisu auto, anebo se staráte o svůj zevnějšek tak je nutné se i starat o svoji pračku. Nejen že se může usazovat vodní kámen, ale i mýdlové usazeniny, vlasy, chuchvalce prachu, písku, pokud máte zedníka, tak i malty a mnoho dalšího. Většina se sice odplaví odpadním potrubí při odstřeďování, ale občas něco v bubnu a kolem bubnu zůstane. Pračku proto vymývejte a provádějte pravidelnou údržbu. Tím bude mít snadnější práci a tím pádem i ušetří nějakou energii.