Zlatavý mok patří k těm nejoblíbenějším nápojům v České republice. To je každému naprosto jasné, ale informace, že se i do piva dá investovat, to už napadne málokoho a drtivá většina populace o tom nikdy neslyšela. Jak si tedy investice do piva stojí se podíváme v rámci informativního článku, kde byste se měli dozvědět i něco nového.
Ostatně ve spotřebě zlatavého moku na obyvatele patří Češi k evropské elitě. Pivo ovšem může být poměrně zajímavá investiční příležitost. V našich končinách se dá investovat prostřednictvím fondu Světových pivovarů, díky čemuž se investuje do nejvýznačnějších výrobců piva z celého světa. Hodnota právě tohoto fondu za poslední pětiletku vzrostla zhruba o jednu třetinu a dle názoru odborníků ještě poroste atraktivita investic do piva.
Zkušenosti s pivní investicí
Konzervativnější investoři řadí velmi často pivovarnictví a pivní investice všeobecně do skupiny těch, jež jsou obestřeny určitými pochybnostmi. V České republice je ovšem specifické prostředí ve vztahu k pivu a investice do piva by mohla mít úspěch. Jelikož mají Češi většinou s konzumací piva kladné zkušenosti, mnohem raději do něho investují i svoje úspory. Ostatně sami Češi přispívají svým dílem k celosvětové konzumaci piva a tím i k ziskům světových pivovarů.
Dá se konstatovat, že význam trhu s pivem v našich končinách pořád narůstá. Po delší době začala vzrůstat obliba menších výrobců a jejich množství. V roce 2013 přesáhly tržby českých pivovarů 32 miliard. Pivní výrobky tvoří také poměrně slušnou část rozpočtu, jelikož ve zmíněném roce pivo na daních přineslo více než jedenáct miliard korun. Díky celkem zajímavým ekonomickým ukazatelům se pivo a pivovary dostaly do středobodu zájmu zahraničních investorů už před nějakou dobou. ČSOB již v roce 2008 vyzkoušela pivní portfolio a jeho odolnost vůči recesím a finančním krizím.
Směřování současného trhu s pivem
Výnosy z pivních fondů ovšem nejsou poháněny jen spotřebou v rámci evropského kontinentu, spíše naopak. Spotřeba piva byla důležitá hlavně v rozvojových zemích. Konkrétně mezi důležité kontinenty v poslední době můžeme zařadit Asii a Afriku, což odráží narůstající poptávku po pivu právě v těchto konkrétních oblastech. V portfoliu fondů by se též měly zohledňovat nejzásadnější sloučení společností v sektoru. Důležité je, že pro investora do pivních fondů se volba investice fondového typu ukázala jako výhodná, než kdyby investor vložil svoje peníze do evropských či amerických burzovních indexů.
ČSOB má stále fondy Světových pivovarů 1 a 2, které v sobě sdružují absolutní špičku současného pivovarnického průmyslu. Mezi největší skupiny na světě nyní patří jihoafrický SabMiller, jenž je u nás známý tím, že má pod patronátem značky Radegast, Pilsner Urquell, Gambrinus či Kozel. Ostatně firma SabMiller ovládá zhruba šedesát procent českého trhu. Dále se k největším skupinám řadí britsko-belgická skupina AnheuserBush-InBev, dále koncerny Molson Coors, Carlsberg či nizozemská společnost Heineken a další významné pivovary.