Investiční stříbro se stále krčí ve stínu žlutého kovu, který je sice známější, ovšem pro stříbro hovoří budoucnost. Investor, který má dobré informace, může vytěžit z výhod investičního stříbra a dokonce z jeho „až“ druhé pozice.
Bude to znít možná divně, ale zlato není lepší investicí než stříbro. Proč? Zlato se neustále někde shromažďuje, ať už se jedná o šperky, sejfy bank nebo zásoby u soukromých majitelů. Lze říci, že stříbro se kumuluje podobně, ale oproti zlatu jeho zásoby postupně mizí. Onen základní rozdíl je totiž ukryt v průmyslovém zpracování obou kovů.
Průmyslově zpracované zlato je možné získat zpět, znovuobnovit, kdežto stříbra ubývá a jednou přijde doba, kdy nebude co těžit. Zde vzniká onen paradox, kdy nezničitelnost investičního zlata „pomáhá“ po investiční stránce stříbru. Žlutého kovu je stále dost, přičemž objem investičního stříbra se rok od roku zmenšuje a proto jeho ceny porostou.
Každý dobře poinformovaný investor si všímá i dalších aspektů poukazujících na růst cen stříbra. Průmysl zatím „odčerpává“ stříbro ve stejných objemech, ovšem jeho narůstající uplatnění v nejrůznějších elektronických zařízeních poptávku brzy navýší. Když se ještě přidá i nemožnost recyklace, tak se nelze divit, že investiční poptávka po stříbru poroste a jakékoliv pohyby ceny ať směrem dolů či nahoru na ní nebudou mít žádný vliv.
Stříbro je svým způsobem výjimečný kov prezentující se současně v průmyslové a v investiční podobě. Lze předpokládat, že i kdyby došlo v blízké době k úspěšnému vyřešení současné dluhové krize, tak stříbro si udrží svou cenu na stále stejné hladině právě z důvodu silné průmyslové poptávky.
O investování do stříbra dnes informuje mnoho zdrojů, ovšem některým je dobré se vyhnout. Určitě se obracejte pouze na renomované firmy, které obchodují s drahými kovy. Ideální řešení představuje burza. Dobří obchodníci poskytují investorům k dispozici různé články, analýzy a zprávy z aktuálního dění. Vyhněte se společnostem, které pouze informace přebírají, protože většinou nejde o profesionály, nýbrž o „obchodníky, kterým je jedno, co prodávají a nakupují.
Cena stříbra
Cena investičního stříbra je v současné době podhodnocena. Právě tady se nabízí prostor pro spekulování na cenu. Stříbro nikdy nebude navyšovat svou hodnotu způsobem, jako se tomu děje u zlata. Ovšem v budoucnu se stane stále vzácnějším, jelikož poptávka po průmyslovém investičním stříbře časem značně převýší jeho nabídku. Spotřebitelé budou neustále „tlačit“ průmysl, aby navyšoval objem investičního stříbra na vstupu. Jeho zpracovávané množství se nebude měnit ani když ceny stříbra porostou. Hodně výrobků obsahuje stříbro ve velmi nepatrném množství a obyčejný zákazník růst jeho ceny vůbec nepocítí. Ovšem ivestoři by měli zbystřit svou pozornost.
Co kupovat
Do stříbra můžete investovat přímo, přičemž nejjednodušší nákup představují stříbrné cihly a slitky. Jejich hmotnost je udávána v trojských uncích ( 1 oz je přibližně 31,1 g ), v Evropě je možné počítat stříbro na gramy.
V současnosti vás 20 gramů stříbra vyjde zhruba na 1000 korun. Největší potávka je přitom po investičních slitcích o hmotnosti 500 a 1000 gramů. Za půl kila stříbra dáte přibližně 14 tisíc korun a kilogramový kus stojí kolem 27 tisíc korun. Počítejte s tím, že cena stříbra se mění každý týden podle pohybu na světových burzách.
U některých renomovaných firem je možné si zakoupit větší slitky investičního stříbra formou „stříbrného“ spoření. Službu poskytují především společnosti specializující se nejen na prodej drahých kovů, ale zejména na poradenství kolem investic do zlata a stříbra.
Další možnost nákupu stříbra představují mince, které jsou k dostání zpravidla o hmotnosti jedné trojské unce. Od mincí sběratelských se mince investiční liší svou méně propracovanou povrchovou úpravou, neboť u nich jde především o obsah stříbra. Investiční mince razí na světě mnoho mincoven a za jednu unci hmotnosti zaplatíte cca tisíc korun.
Je pravdou, že nákup stříbra coby kovu je nejvýhodnější, ale je možné investovat i do stříbra „papírové“ formy. Můžete zakoupit třeba indexové akcie či fondy navázané na cenu stříbra. Dokonce je možné koupit akcie investující polovinu prostředků do stříbra a druhou do zlata.
Shrnující výhody unvestice
Nákupem stříbra uchováte hodnoty a peníze ochráníte před inflací. Stříbro je průmyslový kov, jehož spotřeba bude nadále převyšovat těžbu. V podobě slitků má vysokou likviditu. Výnos z investice není u fyzické osoby zdaněn. Poslední a nemalou výhodou je aktuálně příznivá cena.
Nevýhody
Pokud byste chtěli investovat do stříbra v řádech milionů korun, budete muset řešit jeho uskladnění. A nákup je zatížen DPH.
Rady pro nákup
Nejbezpečnější je nákup investičních slitků a cihel s hmotností udávanou v trojských uncích.
Nakupujte pouze u renomovaných firem, které obchodují se slitky v mezinárodním standardu Good Delivery. Firmy by měly mít přímého dodavatele produktů z burzy či mincovny.
Vstupte do jednání se společností, která vám kromě obchodu nabídne i odborné poradenství, případně vám pomůže sestavit portfolio podle vašich možností. Slušné firmy zprostředkují i následný odkup.
Zajímejte se o pravidla a záruky zpětného odkupu.
Vyhněte se podezřele levným nabídkám a „pokoutným“ prodejcům, kteří nemají zápis v obchodním rejstříku. Nejčastěji se pohybují po internetových aukcích.