Internet se v posledních letech stal naprosto nedílnou součástí našich životů a mnoho lidí si bez něj neumí ani představit svůj den. Přes internet se totiž dá v současnosti řešit už takřka všechno. Čekat na sebe samozřejmě dlouho nenechali ani online bankovní služby, s čímž jsou ovšem spojena také určitá rizika. Internetoví zloději neustále vymýšlejí způsoby, jak by okradli lidi o jejich našetřené úspory.
Proto přinášíme tento článek s postřehy, na co by si běžní uživatelé internetového bankovnictví měli dávat dobrý pozor a jak se chovat, aby eliminovali nebezpečí krádeže svých peněz. Rychlý technologický vývoj a poměrně slušný zájem o spravování bankovních účtů za pomoci internetu sice lidem šetří dostatek času a přináší velký komfort, ale na druhé straně vábí k útokům různých kriminálních živlů, takže je opravdu důležité se chovat bezpečně.
Zabezpečení ze strany bank
I samotné banky jsou si vědomy možnosti útoku ze strany hackerů. Proto představují první a účinnou hráz v boji proti zneužívání internetového bankovnictví. Během internetových plateb kartou se využívá poměrně hodně účinný systém 3D Secure, jenž už je nějakou dobu v provozu a zatím se slušně osvědčuje. Každá karta se díky systému 3D Secure potvrzuje kódem, který zákazníkovi přichází přímo do jeho mobilního telefonu, což snižuje nebezpečí. Údaje na platební kartě a v rámci elektronického bankovnictví každopádně musí znát jenom samotný uživatel a neměl by ho za žádných okolností sdělovat nikomu dalšímu.
Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje hesla vyzrazovat ani členům vlastní rodiny. Při nastavování hesla by měl mít člověk na paměti, že složitější hesla se dají mnohem hůře prolomit nebo odhadnout. Ideální je tedy nějaká kombinace čísel, znaků a malých i velkých písmen. Takovou kombinaci totiž nikdo náhodně netrefí. Existují různá hesla, která se používají celosvětově velice často a v nepatrných obměnách, takže poté mají internetoví zločinci jednodušší práci.
Nebezpečné metody
Poměrně známá a přitom pořád nebezpečná metoda útoku na bankovní účty je phishing. Jejím úkolem je získat z nic netušící oběti potřebné údaje, jež by měl znát pouze majitel karty nebo elektronického bankovnictví. Tyto údaje jsou samozřejmě následně zneužity. Tento druh útoku už se objevil již před drahnou dobou a přesto se na něj každý rok nachytá spousta nic netušících lidí. Jak se vůbec dá takový phishingový útok poznat? Velice často se projevuje tím, že falešná internetová stránka většinou žádá zadání čísla karty a dalších údajů, jakými jsou platnost karty, kódy či jméno držitele. Odkaz na takovou podvodnou internetovou stránku většinou přichází v rámci e-mailové pošty.
Další možnost představuje útok falešným e-mailem, který k sobě má přiložený soubor se škodlivým obsahem. Může se jednat o trojského koně, jenž dokáže proniknout do infikované počítače a odcizit z něho osobní údaje. Takový program také dovede zaznamenávat stisknutí jednotlivých kláves. Stát se také může, že se na počítači objeví podvržená obrazovka a nic netušící uživatel do ní napíše svoje hesla, která se následně odešlou přímo k rukám internetových pirátů. Momentálně je mnohem obtížnější takovou falešnou stránku odhalit, jelikož zločinci na svých metodách stále pracují a vylepšují je, takže falešná stránka už vypadá opravdu jako pravá i po stránce jazykové či grafické. Škodlivé kódy se neustále vyvíjejí, takže by si každý uživatel měl ochraňovat svůj počítač za pomoci kvalitního antivirového programu a chovat se obezřetně. Jakmile tedy narazíte na podezřele vypadající e-mail, raději ho rovnou smažte. Každopádně v něm na nic neklikejte, když už se ho rozhodnete otevřít.
Prevence a řešení situace
Nebezpečí číhá opravdu na každém rohu a internetoví zloději dovedou udělat oběť skoro z každého. Jak se tedy bránit hrozící pohromě? Na prvním místě musí být permanentní bdělost a obezřetnost vůči nezvyklým situacím. Jestliže přijde třeba nečekaná autorizační zpráva k platbě, kterou jste nikdy nezadávali, může se jednat o nebezpečnou situaci. Také přítomnost neobvyklé obrazovky se špatnou gramatikou a překlepy by mohla být problémová. Podivná adresa v internetovém prohlížeči s absencí ikony zámku či zeleného pruhu představuje též podezřelou situaci.
Rozhodně je ve výše zmíněných situacích nutné si uvědomit, že počítač mohl být nakažen nějakým nebezpečným virem, který by se mohl pokusit z vás dostat peníze. Zapomínat se nesmí ani na bezpečností prvky, jež PC do značné míry mohou ubránit před nebezpečnými ataky. Základními bezpečnostními prvky jsou firewall a antivirový program. Antivirové programy sice občas nestíhají držet krok s hackery, nicméně poměrně aktivně a rychle sbírají informace o nových typech virů. Účinná antivirová ochrana dovede docela dost snížit riziko napadení počítače. Navíc s rozvojem moderních technologií nejsou v ohrožení již jen počítače, ale také si musíte dávat pozor při používání mobilních telefonů či tabletů.
Když budete mít pocit, že se vaše elektronické bankovnictví nebo internetová platební brána stala obětí útoku hackerů, neváhejte a kontaktuje svoji banku. Speciálně připravení pracovníci poradí s takovým problémem kdykoliv, klidně i v nočních hodinách. Dostanete od nich informace, co by se mělo udělat, a sami prověří případnou podezřelou transakci. Ideálně by si měl majitel účtu udělat fotku podezřelé obrazovky, aby školení pracovníci mohli lépe problém odhalit. Jestliže máte pocit, že byl váš počítač infikován virem, která ale nedokáže odhalit žádná kontrola, raději už na tomto počítači nevstupujte do internetového bankovnictví. Hackeři jsou opravdu hodně vynalézaví a klidně by mohli vyluxovat vaše dlouholeté úspory. Preventivní opatření se tedy určitě vyplatí, protože mohou ušetřit uživatelům hodně problémů. Nenechávejte tedy zbytečně nebezpečným záškodníkům možnost, jak vás okrást.