Mnoho lidí je v dnešní době v situaci, kdy žije pouze od výplaty k výplatě a nemá žádnou finanční rezervu. Obvykle je hlavním důvodem to, že příjem rodiny sotva postačí na běžný chod domácnosti a na nic dalšího již finance nezbývají. Ovšem občas to může být způsobeno i tím, že si např. rádi dopřáváte různá potěšení a věci, které nejsou nezbytně nutné. Bohužel v dnešní době je spousta lidí, kteří nepočítají tzv. s horšími časy a nic si nešetří. V případě, že se pak opravdu dostanou do svízelné situace, vzniká velký problém, který nejsou schopni řešit. Proto doporučujeme vždy mít v záloze finanční rezervu, neboť nikdy nevíte, kdy ji budete nutně potřebovat. Kdykoli se vám může pokazit nějaký nezbytný domácí spotřebič, jako je např. televize, pračka nebo lednice. V horším případě může dojít ke ztrátě zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci. V té chvíli jsou vždy ihned potřeba peníze, a pokud je nemáte připravené v obálce či na účtu, nezbude vám než využít nějaké půjčky a jednoduše se můžete dostat do dluhové pasti.
Jak na finanční rezervu
Jak jsme již zmínili, je mnoho životních situací, pro které je dobré mít finanční rezervu. Je vhodné šetřit alespoň v minimální částce, která vás nezruinuje ani nijak zvlášť nezatíží rodinný rozpočet. Ovšem ne všichni jsou schopni z různých důvodů peníze odkládat. Je spousta lidí, kteří sice mají ty možnosti, ale ve chvíli kdy již mají něco našetřeno, mají potřebu je utratit a to za věci, které mohou být v té chvíli zbytečné. Ať už je to nový fotoaparát, telefon, v případě žen většinou boty, kabelky či oblečení. Co se mužů týče, rádi utrácejí za různé hry, nářadí nebo notebooky. Ovšem toto není zcela ideální postup.
Ideální úspora? 10% měsíčně
Zastáváte názor, že nejste schopni nic našetřit, neboť v podstatě není z čeho? Máte pocit, že byste se museli příliš omezit a odepřít si i drobnosti, které vás dělají šťastnými. Myslíte si, že pak už vám skutečně ze života nezbude? Ovšem se spořením je potřeba začít co nejdřív, lépe řečeno, včera bylo pozdě. Člověk by to neměl nijak odkládat, neboť poté si vždy najdete výmluvu, proč si koupit právě to či ono a s šetřením začít až později. Finanční poradci doporučují odkládat zhruba 10% z čisté mzdy stranou. Logicky, v prvních měsících to nebude nijak závratná částka, ale již během roku se v součtu dostanete k zajímavé sumě. Následující článek přináší několik rad, jak si vytvořit alespoň minimální, ale potřebnou rezervu.
Pravidelné odkládání
Rozhodně je vždy lepší pomalu šetřit, než si vytvořit dluhy. Není dobré si vzít půjčku s tím, že časem ji nějakým způsobem splatíte, neboť jednoduše se můžete dostat do situace, že vám např. zaměstnavatel sníží plat nebo přijdete o práci. Stejně tak můžete mít i dlouhodobou neschopenku a potom vám budou finance chybět. Dluhy vám ovšem zůstanou a budou stále narůstat. Je potřeba striktně dodržovat pravidelnost. Budete-li si např. měsíčně ukládat pouze tisíc korun, během jednoho roku budete mít v obálce již 12tis.
Spořte na různých účtech
V dnešní době existuje mnoho možností spoření, které jsou výhodnější než ukládání peněz do obálky. Zde je výčet těch nejznámějších.
Stavební spoření
Tuto formu je vhodné zvolit v případě, že finance nepotřebujete nyní ani během následujících pár let. Ke vkladu vám bude připsána státní podpora. I když je to závazek kde musíte platit i poplatky, určitě je to způsob, který se vyplatí. Navíc zde máte opravdu jistotu, že peníze nebudete moci ihned vybrat a použít na koupi nějakých postradatelných maličkostí.
Spořicí účty
I toto je alternativa, kterou můžeme vřele doporučit. Budete-li si peníze odkládat doma do obálky, velmi jednoduše se může stát, že je vyberete a utratíte. Pokud je uložíte na spořicím účtu, je jejich dostupnost o něco ztížena. Kartu si nemusíte nechávat doma, můžete ji např. dát k někomu do úschovy. I když na spořicích účtech většinou nejsou téměř žádné úroky, zpravidla se výše pohybuje kolem 0,01%, jsou i banky, které nabízejí více, ovšem zde je potřeba se předem informovat.
Termínovaný vklad
Při spoření je i termínovaný vklad dobrou variantou, ale zde je potřeba počítat s tím, že finance nebudete moci po nějakou dobu využít. V případě, že je vyberete dřív než je stanovená lhůta, přijdete o výnos a může se stát, že dostanete od banky i penále.
Důslednost
Budete-li si chtít vytvořit rezervu, je potřeba dbát na důslednost. I pokud se vám do šetření nebude chtít, je důležité myslet na to pozitivní a to že budete moci klidněji spát a budete mít o starost méně.
Spořte si stranou
Zcela jistě není vhodné mít uspořené peníze na stejném účtu, jako finance na běžné měsíční výdaje. Takto se vám může velice jednoduše stát, že z úspor něco vyberete s tím, že časem to vrátíte. Spořte si proto na jiném účtu, anebo chcete-li mít peníze v hotovosti, je dobré si je u někoho uschovat. Využít můžete rodičů, kamarádky apod. Budete tak mít jistotu, že je nepoužijete na rychlou útratu.