Dosti využívaným peněžním produktem jsou v ČR (i dalších zemích) úvěry. Dělí se dle několika rysů. Článek soustředí svou pozornost dělení dle poskytovatele.
Co je to úvěr
Pojem úvěr si můžeme vysvětlit jako půjčení financí či zboží (pouze na určitou dobu) ze zásady návratnost. Jedinci půjčujícímu finance se říká věřitel. Jedinci, který si finance půjčuje, se říká dlužník. Úvěrů je několik typů. Od určitého typu se dále odrážejí ostatní předpoklady a patřičnosti peněžního produktu. Rozlišujeme úvěry zbožové, finanční a obchodní.
Na úvěry finanční se nejhojněji uchylují osoby fyzické. Finanční úvěry se následně rozdělují na kontokorentní úvěry, provozní, eskontní, provozní, spotřebitelské, hypoteční úvěry atd. Lze je tak dělit dle účelu, čerpání, zajištění, dle měny, poskytovatele, účelu, vyplácení, způsobu financování, splatné doby…
Bankovní úvěry
Bankovní instituce mají v nabídce tzv. úvěry bankovní. V ČR je relativně mnoho bank (běžné - Komerční banka, GE Money Bank, Poštovní banka, Česká spořitelna; novodobé – Zuno, Equa bank, Air Bank, Fio banka…)
Měřítka ke zřízení bankovního úvěru jsou odlišná dle toho, jak vysokou půjčku si osoba chce půjčit, ale také dle určité bankovní instituce.
Banky mají komplikované požadavky na uchazeče o půjčku oproti nebankovním institucím. Toto je všeobecně známý fakt. Dochází k revizi registru dlužných osob, financí uchazeče, ale také mzda ze zaměstnání žadatele, popř. je vyžadován také ručitel nebo ručení jměním.
Značnou předností než společnosti nebankovní i osoby soukromé je, že poskytují půjčky s nízkým úrokem. Bankovní společnosti jsou většinou i bezpečnější (pravda, že v dnešní době se na trhu lze setkat s min. pár spolehlivými institucemi nebankovní, které se pyšní letitou tradicí).
Nebankovní úvěry
Úvěry nebankovní jsou poskytovány potencionálním zákazníkům v několika nebankovních institucích. Na trhu v ČR jsou nejvíce známy – Provident Financial, Ferratum, Cetelem, Cofidis, Home Credit aj.
V dnešní době jsou mezi širokou veřejností relativně známé a žádané – lehce dosažitelné oproti produktům z bank. Požadavky se odlišují dle jednotlivých poskytovatelů (někdo se nedívá ani do registru dlužných osob).
Budete – li si vybírat úvěr u nebankovní společnosti, buďte obezřetní! Dejte si pozor na solidnost společnosti, u které si chcete úvěr zřídit. Ideální je zvolit si instituce prošetřené, které mají několikaletou tradici či mnoho kladných hodnocení.
Nebankovní půjčky jsou nejen rychlejší, ale i dosažitelnější, s nepatrným papírováním a ve většině případů se žádost nyní předkládá v podobě webového formuláře online. Zřízení půjčky se tedy ulehčuje a zrychluje.
Úvěry od soukromých osob
Soukromé osoby také poskytují rozličné půjčky. Požadavky si diktuje určitý jedinec – pestrá škála všelijakých peněžních produktů, které nabízí tento poskytovatel.
S úvěry od soukromníků se nejvíce potkáte na internetových portálech. On je hlavně důvodem šíření půjčování financí touto cestou - v současnosti proto často užívaný. Nesmíme opomenout, že nabídky jsou ve velké míře anonymní (může to být opravdu kdokoliv). Existují případy, kdy byli uchazeči o půjčku od soukromníka podvedeni. Výstražným znamením je povinnost telefonovat na drahé telefonní linky, poplatky předem a i záporné zážitky internetových uživatelů.