Každý z nás si určitě minimálně jednou představoval, jaké by to bylo, kdyby vyhrál ve sportce, narodil se jako dítě miliardářů, zdědil ohromné bohatství po nějaké zámožné tetičce či strýčkovi, vynalezl něco, co pomohlo celému světu a z něj udělalo miliardáře, začali podnikat v něčem, co se osvědčilo a co jim vyneslo bohatství a slávu a podobně. To se ovšem nepoštěstí jen tak někomu, takové štěstí má opravdu jen málo lidí na tomhle světě. Představa je to ovšem krásná, nemyslet na peníze, pořídit si cokoliv si usmyslíte, jít do obchodu a nemyslet na to, co je v akci, co je levné a co už je drahé, jet kdykoliv, kamkoliv, nepřemýšlet nad tím, jestli si to finančně můžete dovolit, jezdit si na luxusní dovolené, na krásné wellnes pobyty, možná začít i podnikat, jít do butiků a koupit si cokoliv, boty, šaty, halenku, kalhoty, kabelku a nepřemýšlet nad tím, kolik to stojí. Utratit pěknou sumu v obchodech a ani nehnout brvou. Představa je to opravdu moc krásná, jako sen, pěkné. Ovšem když se probudíte a přestanete snít, zasáhne vás realita, ve které musíte jít do práce a přemýšlet nad tím, kolik co stojí a pravidelně měsíčně odkládat částku tak, abyste o prázdninách mohli vyjet vy i se svou rodinou na dovolenou a užít si trošku odpočinku u moře. Když rádi lyžujete, musíte šetřit dvakrát, na dovolenou v zimě. Nepoštěstí se to každému, to určitě všichni vědí. Určitě i znáte to, že si říkáte, nepotřebuju vyhrát milióny, stačilo by třeba sto tisíc, nebo jen padesát tisíc. Vyhrát chtějí všichni, bohužel nepoštěstí se to každému.
Přesto existují lidé, kteří se považují za milionáře či miliardáře. Jestli jsou vážně bohatí, nebo si na to jen hrají je otázkou. Bohatí lidé mají mnoho příležitostí. Umějí si lépe zařídit svůj život a mnohdy i život svým dětem, což je samozřejmě chvályhodné, každý rodič chce svým dětem dopřát jen to nejlepší. Ovšem, když máte mnoho peněz, musíte se mít na pozoru, pokud peníze vyhrajete, zdědíte či náhle k penězům přijdete, najde se ve vašem okolí najednou mnoho "zaručeně dobrých kamarádů", kteří se s vámi budou kamarádi jen kvůli tomu, že finance máte. Pak se najde také mnoho lidí, kteří chtěli vyhrát přesně jako vy a peníze vám budou závidět, budou o vás v okolí rozhlašovat pomluvy, nepravdy a budou se snažit vám co nejvíce ublížit a poškodit vás. Lidská závist je bohužel rozšířená a nedá se proti ní moc bojovat, musíte se nad tím povznést a obrnit se proti tomu. Jsou však věci, které vám milionáři a miliardáři neřeknou. Zkrátka se s tím "obyčejným lidem" nesvěří. Mnozí se ani s těmito "obyčejnými lidmi" nebaví, tak jsou nafoukaní a sebestřední. Samozřejmě ne všichni, ale většina těch skutečných miliardářů ani pořádně neví, jak tihle lidi žijí a ani je to nezajímá, netrápí se tím. Odborné články ukazují, že většinu světového bohatství vlastní či jím disponuje jen hrstka lidí, hrstka těch boháčů. Co vám nikdy neřeknou? Co jsou to za věci, které si pečlivě střeží? To se dozvíte v následujícím článku. Možná budete překvapeni příjemně, možné nemile, možná si také řeknete, že přesně tohle jste věděli a budete je odsuzovat. Každopádně, to jsou věci, které si mezi sebou miliardáři střeží. A zde je jejich přehled.
Kreativita v účetnictví
Nikdo ještě neudělal statistiku a tak nemůžeme říci, že miliardáři se brání placení daní víc než průměrní občané. Ovšem, když se zamyslíte, může to vyvolat takový dojem, protože daňové úniky u miliardářů přitahují stále více a více mediální pozornost a to už jen díky vysokým sumám a díky tomu, že se obvykle jedná o známé tváře. Není tedy možné říci, zda se brání více placení daní přímo miliardáři, je jasné, že na ně jde více vidět díky mediální pozornosti a díky mediálnímu tlaku. Mnoho lidí si říká, mají tolik miliónů či miliard, že kolikrát neví co s nimi, ale daně neplatí, protože o peníze nechtějí přijít, to už nezná mezí. No pravdu, proč tomu tak bývá, se asi nedozvíme.
Poučili jsme se
Většina miliardářů myslí na svou rodinu a na své děti. Proto ve své závěti dětem svůj majetek ve většině případů odkážou. Případně finance vloží do něčeho smysluplného, z čeho poté děti žijí dlouhá léta a vnoučata taktéž. Tak takováto slova už dneska neplatí. V módě je nyní odkázat svým dětem je malou část svého jmění, tak aby měli dost financí pro sebe a pro své blízké, ale zároveň, aby je to nezkazilo a nestalo se to, že se z dětí stanou zhýčkaní, otravní a nesnesitelní lidé. Je známo několik případů, kdy miliardáři odkázali rodině jen "pár drobných" a zbytek dali na charitu. Například miliardáři jako Buffett, Gatese, Hillton a podobně.
Jsme více a více bohatí
To naštve asi každého. Mnozí si říkají, mají tolik peněz a ještě se k tomu přidávají další a další peníze. Poslední rok peníze miliardářů výrazně rostly, jejich bohatství je na rekordním maximu. K tomu, aby bohatství tolik stoupalo, pomohli také i nováčci v kruhu miliardářů. K nováčkům se řadí také Mark Zuckerberg, který má velmi známou sociální síť Facebook. Časopis Forbes sestavil žebříček miliardářů pro rok 2013. Celkově se z žebříčku objevilo 1426 miliardářů a dohromady mají čistý příjem na úctyhodných 5,4 biliónů USD. V žebříčku se však neobjevují diktátoři a královské rodiny.
Miliardáři, občas miliardářky
Kdysi to byla doména pouze mužů, v dnešní době se už ženy snaží probojovávat do žebříčků. Například v roce 2012 bylo v žebříčku jen 104 žen, které jsou miliardářky, v roce 2013 je v žebříčku už 138 žen. I když se ženy snaží do žebříčků dostávat a daří se jim to, v devadesáti procentech je to doména mužů. Pokud se budete dívat na nejbohatší ženy světa, zmíníme dvě, Lilliane Bettencourt a Rosalii Meru. První zmíněná zdědila své jmění po otci, ten byl zakladatelem světoznámé značky L'Oréal. Lilliane zdědila třicet miliard dolarů. Zato druhá jmenovaná miliardářka si ke svému bohatství dopomohla sama, vlastní pílí, za což si rozhodně zaslouží obdiv. Rosalia byla spoluzakladatelkou řetězce Zara. Rosalia zemřela v srpnu roku 2013.
Jeden milion? Směšná částka
Pro nás, "normální smrtelníky" je milion poměrně hodně. Umíme si představit, co vše si za to pořídíme. Ovšem, pokud si chceme pořídit své bydlení, nebo podnikat je milion opravdu nic. V dnešní době tak, pokud jste milionářem, ještě to neznamená, že jste superboháčem. Veřejnost dokonce nevidí někoho, kdo má na kontě deset miliónů amerických dolarů jako boháče. Takovýto člověk s tímto majetkem je na spodní hranici většího bohatství. Vyrovnat se Gatesovi, Buffettovi tak není snadné, nemůžete být milionář, musíte být přímo miliardář, pokud se chcete s těmito lidmi srovnávat a měřit.
Prošlapaná cestička
Mnoho boháčů má svou cestičku umetenou někým z rodiny. Rodiči, prarodiči, strýci či tetičkami. Většina boháčů se už do té vyšší třídy narodila. Tudíž mají lepší vzdělání (nemusí to nutně znamenat, že jsou nejchytřejší), mají ty nejlepší školy, nejlepší učitelé a podobně. Podle některých je tak první krok k tomu, stát se miliardářem narodit se do bohaté rodiny, tím pádem se narodíte jako milionáři a už se přeci jen dýchá o něco lépe. Jestli je umetená a prošlapaná cestička dobrá metoda nebo špatná metoda, my rozhodně neposoudíme, ani posuzovat nemůžeme, ovšem je nutno podotknout, že stále existují lidé, i když v menším měřítku, kteří si bohatství sami vytvořili, aniž by se narodili do zlaté kolébky.
Utrácíme, kde se dá
Miliardáři jsou také známí tím, že kupují naprosto nepředstavitelné věci, za zcela nečekané sumy. Koupí si letadlo za padesát miliónů, domy za sto miliónů dolarů a podobně. To se "obyčejným smrtelníkům" nikdy nesplní. Ne všichni jsou však tak rozhazovační. Někteří si část života uzpůsobili snaze o získání majetku, takže pořád ještě znají význam a hodnotu peněz a tak si rádi dopřejí to nejlepší z nejlepších, ovšem nedávají za to tolik peněz. Pro představu, Oprah si koupila kabelku, která byla velmi levná, asi třicet osm tisíc dolarů. Nejsou tak všichni nutně rozhazovační.
Nejhorší slova? Rozvodoví právníci
Určitě znáte rozvodové kauzy našich celebrit, kdy se tahají o majetek, o výživné na dítě, o výživné na manželku a podobně. I zde létají na naše poměry poměrně slušné částky a vysoké částky. A teď si představte, jaké by to byly částky, když mluvíme o miliardářích. Není proto náhodou, že mezi miliardáři nedochází k rozvodům často, téměř výjimečné. V dnešní době žije v manželství asi osmdesát čtyři procent miliardářů, v průměru se rozvádí pouze osm procent z nich. Miliardářské rozvody stojí spoustu, opravdu spoustu peněz. Při rozvodech na sebe povětšinou páry házejí špínu a takový miliardářský rozvod rozhodně nezůstává bez povšimnutí, to je jasné. O rozvod se začnou zajímat média, pár ztratí soukromí a na povrch vyplouvají částky, které nutí všechny k zamyšlení, kde k takovému jmění mohli vůbec přijít. Proto se miliardáři rozvodům vyhýbají jako čert kříži.
Rodina? Ta miluje moje peníze
Ne jeden příklad nám ukazuje, že miliardáři či vysoce postavení lidé jsou žalování a to často svou vlastní rodinou. Či naopak, miliardáři žalují své rodiny pro pomluvu, pro urážku, pro úmyslné poškozování a podobně. Jo, tam kde se točí peníze, je to vždycky o něco těžké, než v jiných rodinách.
Investice do akcií? Ty mi bohatství nezařídili
Začínáte-li od nuly a aspirujete na titul miliardáře, pak nesázejte na akciový trh. Přesně toto radí odborníci. Ten, kdo koupí akcie, které jsou na samotném dně a prodává je v době, kdy jsou na svém vrcholu, je pár, jsou spíše čestnou výjimkou. Díky akciovému trhu se tak miliardářem stane opravdu jen málokdo.