V letošním roce se sazby úroků u hypotečních úvěrů dostaly na poměrně nízká čísla. Podle expertů už pravděpodobně lepší čísla nemůžeme očekávat. A skutečný stav trhu vypadá, že experti mají pravdu. V letošním roce se staly podmínky pro financování vlastní nemovitosti opravdu zajímavými. Je velká šance, že v příštím období už se taková nabídka nebude opakovat. V létě spadly úrokové sazby u hypotečních úvěru na historické minimum. Nyní už nastává pozvolný nárůst. Pro takové řešení financování nemovitosti nahrávají i další faktory. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se dostala na začátku léta k hodnotě necelých tří procent, což znamenalo úplně nejmenší hodnotu za dobu, kdy odborníci právě tento ukazatel pozorují. V červenci se už však průměrná sazba dostala na rovná tři procenta. V minulých letech byly sazby v ročním průměru třeba i kolem šesti procent, což už je poměrně velký rozdíl.
Podle některých signálů z mezibankovního trhu se zdá, že úrokové sazby budou pokračovat v růstu. Státní ekonomika se postupně zotavuje a centrální banka asi bude upravovat mezibankovní sazby směrem vzhůru. Kvůli tomu se dá očekávat, že i samotné banky zvednou vlastní marži, jelikož výška té současné se podle nich nachází na poměrně nízké úrovni. V současné době si mnoho lidí pořizuje vlastní bydlení a ze statistického pohledu se jedná o poměrně větší počet lidí, než kolik jich bylo v minulosti. Jedná se z části o nutnost, jelikož veřejná výstavba se takřka zastavila. Z části jde také o to, že v poslední době celkem poklesly ceny nemovitostí, takže jsou pro lidi mnohem dostupnější, než tomu bylo dříve. Podle údajů Českého statistického úřadu klesly ceny nemovitostí od roku 2008, tedy od roku, kdy se začala projevovat hospodářská krize, přibližně o devět procent, což ve výsledku může být poměrně velká částka. Ke snížení průměrné výšky hypotečního úvěru přispívá také refinancování, které si stále získává více lidí. Refinancování znamená, že po uplynutí období fixace se dá s hypotečním úvěrem přejít k jiné bankovní instituci, která v tu dobu dokáže nabídnout mnohem lepší podmínky, než jaké nabídne stávající banka. V takovém případě je ovšem třeba si zjišťovat dostatečné informace již několik měsíců dopředu, aby se všechno dalo stihnou ve stanovené lhůtě a nebylo pro změnu pozdě.
I na trhu s realitami se vývoj mění poměrně rychle a často. Trží ceny bytů a pozemků v posledním období nepatrně vzrostly, ale jedná se o nárůst pouze v řádu desetin procenta. Nárůst cen nemovitostí se dá ve výraznějším měřítku očekávat už v roce 2014. U hypotečního úvěru patří k poměrně zásadním věcem prostudování nabídky jednotlivých poskytovatelů této služby, jelikož je podstatná každá desetina procenta úroku. Hodnoty se sice mohou na první pohled zdát natolik podobné, že by v nich člověk ani nehledal rozdíl, nicméně v případě dlouhodobějšího hypotečního úvěru se každá i malá odchylka velice výrazně projeví ve výsledku. Bankovní instituce běžně nabízí určité minimální sazby, avšak zákazník by měl ve skutečnosti raději počítat s o něco vyšší sazbou, než kolik se udává. Vzhledem k relativně nízké úrovni úroků se v současné době ještě vyplatí zafixovat si splátky na delší časové období. Jako asi nejideálnější fixace se jeví taková, která bude na dobu pěti let. Během pěti let se dá jen těžko hýbat s úvěrem a zastavenou nemovitostí, takže proto by se délka období měla vybírat s rozvahou. Některé bankovní instituce nabízí pevnou úrokovou sazbu i na mnohem delší období.