Peníze, peníze, peníze. Říkává se, že v žebříčku hodnot jsou až za zdravím a za rodinou. To je pravda, pokud nemáte pevné a silné zdraví a také rodinu okolo sebe, nemáte nic a peníze vám nepomohou. Ovšem peníze jsou k životu také velmi potřebné, bez peněz nebudete mít většinu věcí, bydlení, elektřinu, vodu, plyn, jídlo, oblečení, kosmetiku a podobně. Tudíž ten, kdo tvrdí, že k životu peníze nepotřebuje je šťastlivec, ovšem je to asi trošku nereálné. Peníze zkrátka každý k slušnému životu potřebuje, je nutné si zajistit ty nejzákladnější věci pro přežití. Mnoho lidí s penězi hospodařit neumí, nejsou na finanční zodpovědnost připraveni, doma žili podobným stylem, o peníze se moc nestarali, nebo naopak, doma se až přespříliš šetřilo, i když se nemuselo, a vy jste celé dětství toužili po tom, až budete dospělí a budete si moc s penězi nakládat tak, jak chcete. Budete si moct koupit, co chcete, ne jen to co potřebujete. S financemi se musíte naučit zacházet, musíte si umět vážit financí, umět je šetřit, rozumně utrácet a podobně. I když se Česká republika tváří jako stát, který je finančně velmi uvědomělý, není tomu ve skutečnosti tak. Mnoho lidí žije v dluzích, které nejsou schopni splácet, žijí od výplaty k výplatě, na svém účtu nemají ani korunu navíc, vždy jen přesně to, co potřebují. Ve chvíli, kdy se něco v domácnosti pokazí či se stane něco, co nutně potřebuje finanční výdaje, je problém, protože peníze naspořené nemáte a musíte si buď půjčit, nebo požádat rodinu. Banka vám nepůjčí, protože už u nich půjčky máte a nejste spolehliví v jejich placení, proto sáhnete po "rychlých půjčkách". Peníze máte na účtu ihned a můžete bez problémů vše koupit, ovšem poté splacení této půjčky je velmi přeplacení. Půjčíte si deset tisíc, ale zaplatíte patnáct tisíc, přinejmenším. A to je zase další výdaj pro vás, který budete pár měsíců muset platit. Ale jak, když s výplatou vycházíte tak, tak? No budete muset někde ušetřit. Navíc, pokud máte děti, určitě víte, jak moc ony potřebují finance. Divadlo ve škole, kino ve škole, tábory, školy v přírodě, koncerty a podobně. Teď potřebují nové a nové oblečení, protože rostou a vyvíjejí se.
Když se budete zabývat otázkou financí, je to určitě jen dobře. Potřebujete si své finance zorganizovat. Například pak zjistíte, že vaše finance vám vystačují, a když trošku začnete šetřit, pak najdete v rozpočtu i nějaké ty finance na to, abyste mohli začít šetřit. Chvályhodný krok, a když si sestavíte přesný rozpočet, zjistíte, že je pár věcí, kde je možno ušetřit a získat tak pár korun navíc. Ovšem teď přichází otázka a problém. Kam s těmi penězi? Nechávat je na svém běžném účtu? Dávat je do obálky a mít je doma? Dávat je do termínovaných vkladů? Kam tedy s nimi? Ideální je spořicí účet. Ovšem pozor, ani zde není dobré dávat opravdu všechny peníze, které máte k dispozici navíc. S penězi je nutno zacházet nanejvýš opatrně a rozumně. Nikdo přeci nechce, aby se úspory vytratili do neznáma či, abyste o úspory přišli. Proto musíte uvažovat rozumně. Spořicí účet je určitě dobrá věc, ovšem ne všechny peníze se k němu hodí. Na tohle myslete. A které peníze, že se hodí na tento účet a které peníze se zde nehodí? To se vám pokusíme osvětlit v tomto článku, který vám možná trošku více osvětlí, co, proč a jak. A hlavně díky tomuto článku budete mít jasno v tom, jaké peníze se na spořicí účet hodí a jaké se na něj nehodí. Myslíte si, že je to jedno? Účet jako účet? Tak snad vás následující řádky přesvědčí o tom, že to tak není a ukážou vám rozdíly.
Spořicí účet je produkt, který nabízí snad každá banka. V České republice se tento produkt stal velmi oblíbeným a dokonce v některých případech je číslem jedna ve spoření, vytlačili dokonce už i vkladní knížky. Tento produkt však, co se týče bezpečnosti uložených prostředků a nynější úrokové sazby není to nejlepší, je to taková drahá jistota. Pokud se stanete "lovcem úrokových sazeb" není to nic dobrého. Poznáváte se? Své peníze přehazujete z jednoho účtu na druhý, podle toho, jaké jsou aktuální výše úrokových sazeb. Pokud ano, je dobré se nad svým konáním zamyslet, protože ne vždycky je to pro vás to nejvýhodnější, co právě děláte. Na spořicím účtu či spořicích účtech v tuto chvíli máte pravděpodobně veškeré své úspory. Spořicí účet má hlavní výhodu a to svou likviditu, tedy to, jak snadno se dá dostat k uloženým penězům. Potřebujete si uvědomit, že spořicí účet není pro zajištění vaší rodiny, pro zajištění financí na studia dětem či pro zajištění financí na spokojené a aktivní stáří. Laicky řečeno, je to produkt, kde si měsíčně střežíte své finance, pár korun ročně získáte navíc, ovšem nic závratného a nic, na čem zbohatnete. Zároveň však je to produkt, kde si můžete své peníze vybrat co nejdříve, aniž, by jste platili poplatky za předčasný výběr, za nečekaný výběr a podobně. Je to obdoba obálkové metody, kdy do obálek vkládáte měsíčně své finance a tak šetříte.
Které peníze tedy máme dát na spořicí účet? Které jsou, ty které zde patří a vyplatí se je zde mít? V řádcích výše je zmíněno již to, že spořicí účet je takový účet, u kterého je pro vás priorita především to, jaká je jeho likvidita. Nejlepší je tedy dát si na spořicí účet finance, které hodláte v průběhu dvanácti měsíců použít. Hodí se také na to, když si tvoříte svou finanční rezervu pro případy nouze či nečekaných výdajů. Můžete si zde například spořit na rodinnou dovolenou, na rekonstrukci domu či jejích částí, na novou střechu, na výlet do Paříže, na nový mobilní telefon, na pěkné a bohaté vánoční svátky, na zimní dovolenou, na nové lyže, na nový notebook a podobně. Zkrátka na věci, na které šetříte pár měsíců, nejdéle rok. Finanční rezervu zde tvořte pravidelně a systematicky. Stanovte si pevnou měsíční částku, kterou posílejte na účet. Jakmile máte finanční rezervu, bude se vám mnohem lépe žít. Budete si vědomi toho, že pokud náhodou dojde ke ztrátě vaší či partnerovi práce, finance navíc na účtu vám pomohou projít kritickou dobou, aniž by, jste se museli starat o to, z čeho zaplatíte nájem. Podobně vám finanční rezerva pomůže i ve chvíli, kdy máte zdravotní problémy a najednou budete nuceni být na dlouhodobé nemocenské. Odešla vám lednice? Pračka? Televize? Notebook a podobně? Právě finanční rezerva vám poskytne pomocnou ruku. Pračku, ledničku či televizi si můžete ihned koupit, bez splátek a bez půjček. Od toho finanční rezerva je a od toho funguje.
Ve výše zmíněných řádcích jsme si ukázali, jak peníze se hodí posílat na spořicí účet. To už je nám jasné, víme, jaké peníze tam jsou, jaká je výhoda spořicích účtů a co je jejich hlavní nevýhodou. Ovšem co s těmi ostatními penězi? Co s těmi máme dělat, když se nehodí na spořicí účet? V následujících řádcích to zjistíme. Spořicí účet není vhodný pro peníze, které nechcete utrácet během jednoho roku, během krátké doby. Nepatří zde tedy takzvané dlouhodobé peníze. Co to jsou dlouhodobé peníze? Dlouhodobé peníze jsou takové, které plánujete použít v horizontu několika let, někdy i několika desítek let. Právě u takovýchto financí, které hodláte použít za několik let, je důležité myslet na co nejlepší výnos, myslete na to, kolik vložíte a kolik na konci získáte. Musíte myslet také na inflaci. A právě ten nejlepší výnos spolu s ohledem na inflaci se vám na spořicích účtech nepodaří docílit asi nikdy, nebo opravdu jen zcela výjimečně. Nižší likvidita, která u takovýchto produktů je vám zaručí, že si velmi dobře a pečlivě rozmyslíte, zda opravdu chcete peníze vybrat. Za předčasný výběr jsou zde velmi vysoké poplatky, což samozřejmě nikdo platit nechce, tudíž je jasné, že peníze vybírat nebudete. Tudíž vás třeba taková nízká likvidita může ochránit proti tomu, že budete chtít jít do obchodu a nakupovat či budete chtít jet na luxusní dovolenou. Na nákupy můžete jít s běžnou kartou, je jasné, že tolik neutratíte a na luxusní dovolenou si našetříte na spořicím účtu. Ono se to možná nezdá, ale poplatky jsou zde v řádech stokorun, podle toho, jakou částku vybíráte. Na dlouhodobé spoření s nízkou likviditou se hodí takové peníze, které budete chtít použít až za několik let. Zde můžete například spořit na důchod, můžete zde spořit dětem na školu, do začátku, na zahraniční pobyty pro vaše děti a podobně. Takovéto důvody pro spoření jsou jistě dlouhodobé, sami se můžete rozhodnout pro časový horizont. Většinou to však bývá od deseti let výše.
Nyní už víme, jaké peníze dáváme na spořicí účet a jaké naopak dáváme jinam, jaké se zde nehodí. Výše uvedené řádky jsou jistě poučné a cenné, je potřeba s nimi také nakládat obezřetně. V každém produktu s vysokou i nízkou likviditou se skrývá určité riziko a vy si pečlivě rozmyslete, kam finance dáte. Myslete na to, že na trhu je dnes mnoho společností a mnoho produktů, takže vybírejte pečlivě. Neunáhlujte se nad rozhodnutím, projděte si všechny nabídky pečlivě, možná i s investičním poradcem, a rozhodněte se pro tu, která je pro vás výhodná a která vám peníze zhodnotí. Nedejte na první dojem, vše si řádně propočítejte. Přeci jen, jsou to vaše peníze a vy musíte rozhodnout o tom, jak budou řešeny.