Investic je velmi mnoho, lidé mohou dnes už investovat prakticky do čehokoliv. Dluhopisy, cenné papíry, komodity, nemovitosti, investice do perel, akcie a podobně. Investici je potřeba si pořádně rozmyslet a neinvestovat neuváženě. Lidé, kteří s investicemi začínají, by si určitě měli velmi dobře nastudovat informace o investicích a o tom, jak se investuje. Pokud nic takového neuděláte a investujete bez zkušeností, poté většinou nebudete mít štěstí a všechny peníze vložíte do investice, která poté nemusí dopadnout dobře, a vaše těžce naspořené peníze budou v mžiku pryč. Takovémuto scénáři se chce vyhnout asi každý, proto je nutné o investicích něco vědět.
Základní pravidla jsou asi taková, že všechny peníze, které chcete investovat, neinvestujte do jedné investice. Nejlepší je finance rozložit do několika různých investic. Pokud jedna nevyjde, není to pro vás tak velká ztráta jako tehdy, když do jedné nevydařené investice jsou vloženy všechny peníze. Dále je dobré nemíchat do obchodování a do investování emoce a city. Je sice pěkné, že nemovitost, kterou chcete koupit je pro vás citová, vyrůstali jste v ní, vyrůstali jste v ulici, líbila se vám, líbí se vám právě tyhle perly, chcete mít doma nějaký dluhopis z oblasti módy a podobně, ale vy se musíte řídit tím, v jakém stavu nemovitost je, jak moc je potřeba do ní dál investovat, jestli je perla kvalitní, zda je dluhopis možno splatit a jak dobře je pojištěn a tak dále. City zde nemají místo.
Co se týče investic, dobrou alternativou může být také zlato. Zlato poslední dobou (posledních asi dvanáct let) více či méně rostlo, nyní však zažívá zlato nejstrmější pád za posledních třicet let. Má, ale investice do zlata vůbec smysl? Není to jen ztráta peněz? Odborníci se v názoru na investici do zlata hodně liší. Někteří vidí ve zlatě jistotu a podle nich je dobré do zlata investovat, vidí ve zlatě jistotu a také ochranu před inflací. Jiní odborníci tvrdí, že investice do zlata není dobrá, staví se k tomu velmi skepticky. Jak se tedy zachovat v investici do zlata? Na jaký názor dát, když se názory tak rozcházejí a jsou velmi odlišné. Záleží na tom, který názor budete brát jako bernou minci. Ovšem poohlédněte se po názoru českém, pokud chcete investovat v České republice do zlata, Názory USA a jiných odborníků jsou dobré, ale přeci jen je pro obchodníky lepší český názor. Navíc je dobré, pokud chcete investovat do zlata počkat, až krize se bude chýlit ke konci. V tu chvíli je čas na investici nejlepší a je dobré vyčkat a poté vám to přinese zasloužené.
Odborníci mají jednu věc, ve které se téměř všichni vzájemně shodují a to v tom, kolik do zlata investovat. Do zlata by, jste neměli investovat více jak patnáct procent peněz a je nutné a dobré vědět, že investice je dlouhodobá, proto je dobré s tím počítat. Tak, jako cena zlata klesá, rozhodně se jednou zastaví a začne zase narůstat, takhle je to u každé investice. Pozor na investování do zlata, jděte spíše do té jistější investice, když se investování věnujete chvíli. Rizikovější investice si mohou dovolit pouze lidé, kteří jsou již zkušenými investory. Existuje také názor, že zlato by mělo být součástí úspor každého třadatele. Myslí se tím samozřejmě fyzické zlato. Ani ne tak kvůli výnosu, ale spíše kvůli zajištění. Pokud je vaše rozhodnutí investovat do zlata pevné, určitě dopředu, před investicemi je dobré, aby, jste věděli na co si dát pozor a zbytečně nenarazili na podvodníky a na nevýhodné investice.
1. Poplatky, poplatky, poplatky
Poplatky jsou u každé investice, s tím je potřeba počítat, ovšem pozor na to, zda poplatky nejsou zbytečné či například také přehnané. Vždycky před samotnou investicí si spočítejte všechny náklady. Prostudujte si důkladně podmínky pro vstup i pro výstup. Pokud si vyhlédnete prodejce, který je seriózní je to velká výhoda, takovíto prodejci obvykle mají jasná pravidla, podle toho je můžete také identifikovat. K ceně, která je na burze, připlácíte ještě za přepracování do formy investičního slitku, za přepravu, za pojištění, za skladování, za distribuci. Někteří poskytovatelé se snaží vydělat na vysokých vstupních poplatcích, ty louží většinou k zaplacení obchodníků. Pokud váš poskytovatel počítá vstupní poplatek z cílové částky, u něj rozhodně se zlatem neobchodujte. Jděte někde jinde, kde vám vstupní poplatek budou počítat jinak.
2. Vysoké zhodnocení? Nevěřte tomu!
Když vám někdo nabízí velmi vysoké zhodnocení, už to bývá podezřelé. U zlata je tomu obdobně. Cenu zlata ovlivňují převážně světové trhy. Záleží samozřejmě na tom, kdy nakupujete a kdy také prodáváte. Pokud je doba mezi nákupem a prodejem velmi krátká je samozřejmě riziko velké. Platí zdečím kratší doba mezi nákupem a prodejem, tím větší riziko. Proto je lepší komodity používat jako dlouhodobou investici. Výnos zlata se posledních deset let pohybuje asi na čtrnácti procentech výnosu ročně. Jsou však také poskytovatelé, kteří lákají své potenciální investory na roční výnosy třicet procent a více. Taková výše, ale moc pravděpodobná není. Samozřejmě může se občas stát, že vyjmečně může tato investice na tolik vystoupat, ale běžně to není moc pravděpodobné. Pokud takovou nabídku poskytovatelé poskytují, je potřeba mít se na pozoru. Je lepší, když poskytovatel nabízí nižší výnos, který je jakžtakž přijatelný, než když nabízí výnos, kterého je možno dosáhnout jen vyjmečně. Obvykle zde bývá nějaký skrytý problém, pokud někdo nabízí takový výnos. Je dobré si vybírat české společnosti, které jsou prověřené a jsou stabilní, mají také dobrou pověst jako například Česká mincovna.
3. Zlato jak zlato?
Investiční zlato je považováno za rezervní měnu. Investiční zlato je také osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Pro investory to znamená velmi vhodnou příležitost. Ovšem pozor, zlato není zlato a pro investiční zlato existuje přesná definice. Ostatní zlato a produkty od daně z přidané hodnoty osvobozeny nejsou. Od daně nejsou osvobozeny například stříbro, platina, diamanty a podobně. Lidé také kupují zlaté mince, které mají sběratelskou hodnotu. Ovšem pozor, zlaté mince také podléhají daní. Za investiční zlaté mince, které jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty, jou považovány pouze ty, které jsou zveřejněny ve věstníku České národní banky. Takže ne všechny zlaté a obchodované mince jsou zároveň považovány za mince, které jsou investiční, tedy investiční zlato. Ty, které jsou nezveřejněné v onom věstníku, jsou ty, kde platíte daň z přidané hodnoty a to ve výši dvacetijedna procent.
4. Nákup a prodej
Investiční zlato se chová podobně jako měna, proto pokud se rozhodnete do investičního zlata své finance investovat, musíte s touto skutečností počítat a vědět o ní. Zatímco vy ji kupujete s přirážkou nad burzovní cenu, při prodeji zpět obchodníkovi musíte počítat s tím, že výkupní cena bude aktuální cenou na burze. Menší obchodníci obvykle nabízejí odkupní cenu asi mezi pěti až deseti procenty pod burzovní cenu. Velcí obchodníci dokážou vým klientům nabídnout lepší odkupní cenu, asi mezi dvěmi až třemi procenty pod burzovní cenu. Jakékoliv vyšší ceny jsou přinejmenším podezřelé a opět chtějí vaši obezřetnost. Obvykle je dobré se řídit radou, že nakupujte tam, kde vám dokáží zajistit i zpětný výkup a to za dobrých podmínek pro vás.
5. Investujete v českých korunách
Pokud vám váš obchodník ukazuje dolarové grafy a na nich vyobrazené ceny je to pro vás jen půlka pravdy. Velkou roli zde samozřejmě hraje také to, jaký je momentální kurz vůči dolaru či vůči euru. Proto pro vás není pravda, že pokud kurz zlata vůči dolaru klesá, proděláváte vy, v českých korunách či naopak. Musíte vzít vždy v úvahu měnové kurzy a jejich vzájemný poměr. Krásný příklad je v tom, že cena zlata v amerických dolarech byla nejvyšší v roce 2011. Ovšem v českých korunách zlato dosáhlo nejvyšší ceny až v roce 2012. Takže je jasné, že pokud jsou grafy v dolarech, nejsou pro vás až tak bernou mincí. Pokud však investujete do fyzického zlata, moc se na burzovní výkyvy nemusíte ohlížet, což je samozřejmě pro vás dobře. Pokud jako investor máte ve zlatě rozumnou část svých financí, jste dobře chráněn a portfólio vám roste.