Není daleko od pravdy tvrzení, že málokdo se za celý svůj život vyhne nějaké půjčce. I ti nejopatrnější z opatrných se mohou dostat do situace, že zničehonic potřebují určitou částku peněz, která není po ruce, a proto chtě nechtě sáhnou po úvěru. V dnešní moderní době není nic jednoduššího, než si sjednat půjčku online pomocí internetu nebo mobilního telefonu, ale přitom je nezbytné si počínat obezřetně a nenaletět neprověřeným poskytovatelům, kterých je na českém finančním trhu dost a dost.
Půjčka u klasické banky a u nebankovního poskytovatele finančních služeb se může dost lišit jednak v úrokové sazbě, ale i ve způsobu záruky úvěru a i v dalších maličkostech.
Tou nejklasičtější půjčkou je spotřebitelský úvěr určený na nákup zboží. Ten si můžeme sjednat v jakémkoliv bankovním domě. Vy jako žadatel jste před získáním spotřebitelského úvěru podstoupit několik kroků, jejichž charakter banka určí. Problém se objeví, jakmile bankovní úředník zjistí, že jste se někdy v minulosti zpozdili se zaplacením byť jediné splátky hypotéky nebo leasingu. Potom se můžete s penězi od banky rozloučit, protože vám je nepůjčí.
Proto se na našem trhu tolik daří půjčkám bez registru. Takové produkty poskytují instituce, které sice mají za úkol prověřit žadatele, zda je u něj předpoklad splácení, ale nemají přitom povinnost nahlížet do registrů dlužníků. Z toho důvodu u takových společností uspějí i lidé, kteří mají nějaký ten vroubek jinde.
Většinou si můžete takovou a jinou podobnou půjčku sjednat ihned online, pouze bude po vás s největší pravděpodobností vyžadován doklad o pravidelném příjmu, kdy se nemusí jednat přímo o plat ze zaměstnání, ale počítají se i pravidelné dávky od státu. Úvěry bez nahlížení do registru si mohou vzít i živnostníci, kteří například potřebují peníze pro investici do nového projektu či produktu. A mnoho finančních společností zacílilo své úvěrové produkty i na seniory, kterým postačí doložit potvrzení o pravidelném čerpání důchodu.
Nebezpečím jsou skryté poplatky
I při sjednávání půjčky přes internet si musíte dobře promyslet, zda jste schopni úvěr řádně splácet. Dalším krokem by mělo být obezřetné hledání společnosti, které svěříte splácení finančních prostředků. Bohužel, rozhodujícím a vesměs jediným faktorem pro výběr vhodného úvěru je pro většinu klientů výše úroku. Ten se v současné době nejčastěji pohybuje v rozmezí 6 – 25%, ale jeho výše je závislá na velikosti měsíční splátky a délce splácení.
Když si ale „zařídíte“ relativně levný menší úvěr, tak rozhodně nemáte zaručeno, že další „ukryté“ poplatky nebudou stát za prodražením celého produktu. Kromě úrokové sazby se soustřeďte na to, zda vám a v jaké výši naúčtují poplatek za schválení půjčky. Další prodražení přinese „nezbytně“ povinné založení a vedení bankovního účtu, na který jsou zaslány půjčené peníze. Zjistěte si, zda budete nuceni zaplatit „penále“ za předčasné splacení celé půjčky. Asi klíčovým ukazatelem při rozhodování , jaký úvěr a u koho zvolit, by se mělo stát porovnání RPSN ( roční procentní sazba nákladů ). Ta by měla zobrazovat veškeré náklady spojené s úvěrem a v ideálním případě by se měla pohybovat pod hranicí 20%. Když vám někdo nabídne úvěr s RPSN překračující 100%, tak se s největší pravděpodobností jedná o neseriózního poskytovatele s neférovým finančním produktem, proto pryč od něj!
Podle čeho poznat důvěryhodnou instituci
Finanční odborníci stále upozorňují na mnoho nebezpečných poskytovatelů úvěrových produktů kteří se pohybují na trhu a uplatňují vůči klientům pomocí online sjednávání půjček nekalé praktiky. Vaši zvýšenou pozornost si zaslouží zejména nově založené společnosti, které třeba neprojevují ochotu poskytovat předsmluvní formulář, vyžadují nehorázně vysoké pokuty za byť malé zpoždění platby nebo za předčasné splacení nebo jsou schopny půjčit lidem bez pracovního poměru. Důvěru nevzbuzují ani různé zastupitelské společnosti, které mají za úkol prostředkovávat peněžní produkty a služby velikých finančních firem mnohdy sídlících v zahraničí.
O společnosti si zjistěte vše, co je možné, rozhodně s úvěrem nespěchejte, promýšlejte si, jaká je úměrná výše splátek a zvýšenou pozornost věnujte uzavírání smlouvy. Jestli si nejste úplně jisti a neorientujete se přesně ve všech dokumentech, poraďte se s finančními odborníky nebo s kolegy, kteří již mají nějaké zkušenosti. A nakonec dobrá rada, kterou by se měli řídit všichni dobří hospodáři – půjčky a úvěry využívejte jen na investici to těch věcí, ze kterých budete mít užitek v budoucnosti, což znamená, že by jejich „užitnost“ měla minimálně přesáhnout dobu splácení úvěru.