Ať už se jedná o nebankovní půjčky bez doložení příjmů nebo jiné úvěrové produkty, pokaždé mají jednu společnou podmínku - musí se splatit. Kdo na své závazky nemyslí a tudíž je nesplácí, může počítat s tím, že k němu brzy dorazí vymahač nebo v horším případě exekutor. Abyste problémům se splácením úspěšně předešli, měli byste si už před podáním žádosti o půjčku dobře spočítat, jak velkou část vašich příjmů dokážete věnovat splátkám. Jak si s tím ale poradit?
Udělejte si pořádek ve svém rozpočtu
Než si do svého seznamu pohledávek připíšete další položku, spočítejte si, zda na to skutečně máte. Obecně se doporučuje držet se pravidla 50 - 20 - 30 - padesát procent rozpočtu tvoří pravidelné a nezbytné výdaje, dvacet procent jde na rezervní fond a zbylých třicet na osobní spotřebu, tedy jídlo, drogerii a volnočasové aktivity.
Do praxe to uvedete celkem jednoduše - vezměte tužku a papír, sepište si své příjmy a poté sečtěte své výdaje, včetně plánovaných splátek. Pokud se výsledek vejde do padesáti procent celkových příjmů a zbytek vám bude stačit na to, abyste přidali něco do rezervy a ještě do konce měsíce vystačili s jídlem a dalšími nutnými potřebami, pak se nemáte čeho obávat.
Snažte se úvěr splatit co nejrychleji
Nesejde na tom, jestli máte na krku dlouhodobou či krátkodobou půjčku, vždy byste se měli snažit o to, abyste ji splatili co nejdříve. Úroky se totiž počítají ze zbývajícího dluhu, takže pokud jej budete snižovat, podstatně klesne i váš celkový přeplatek, což vám může ušetřit tisíce nebo dokonce desetitisíce korun.
Většina klasických spotřebitelských úvěrů navíc zahrnuje možnost mimořádných splátek. To znamená, že kromě toho, že každý měsíc odešlete domluvenou částku, můžete v uvedeném období splatit menší či větší část půjčky mimo váš splátkový kalendář. Tady se určitě vyplatí předem podívat do smlouvy, abyste po odeslání peněz nezjistili, že budete muset uhradit nějaký zvláštní poplatek.
Pozor na příliš nízké nebo vysoké splátky
Kratší doba splatnosti přirozeně znamená vyšší splátky, což samo o sobě není nic špatného, pokud si to tedy můžete dovolit. Nebudeme vám tu opakovat, že si úvěr musíte předem rozpočítat, jen k tomu ještě dodáme, že se nevyplácí rozpočet ždímat úplně nadoraz. Pak by vám jeden výdaj navíc mohl snadno rozhodit splátkový kalendář a vám by nezbývalo nic jiného než poskytovatele požádat o náhradní řešení.
Dejte však pozor, abyste nespadli do úplně opačného extrému, tedy k příliš nízkým splátkám. U nich se sice nemusíte obávat toho, že byste na ně neměli, ale podstatně tím prodloužíte dobu splácení a tím pádem zvednete váš celkový přeplatek. Z toho důvodu se při řešení splátek snažte za všech okolností najít zlatou střední cestu, ať už vzhledem k vaší situaci vypadá jakkoliv.