Podnikatelský bankovní účet

07.10. 2013 • Bankovní účty

Podnikatelé ke svojí činnosti musí většinou využívat nějaký bankovní účet. Použít se dá osobní účet, ale vytvořit se také dá podnikatelský účet. Jako výhoda samostatného podnikatelského účtu se jeví naprosto přehledná situace co se podnikatelských příjmů a výdajů týká. Je tím zároveň usnadněna dokumentace jednotlivých proběhnutých transakcí. My se na příštích několika řádcích pokusíme detailně nahlédnout do situace na českém trhu a odhalíme možná zajímavé podnikatelské účty z hlediska poplatků za jejich vedení.

Bankovní účet pro podnikatele

Podnikatelský bankovní účet často patři k základním pilířům pro správu financí i platební styk s okolním světem. K podnikání sice není nezbytně nutný, nicméně celkem napomáhá s šetřením drahocenného času a v návaznosti na další bankou poskytované služby nebo jiné finanční produkty dovede rapidně zrychlit podnikání. Menší živnostníci nebo podnikatelé poměrně často spojují svůj vlastní osobní účet s podnikatelským, avšak tuzemské banky nabízí také speciální bankovní účty na míru právě pro firmy a podnikatele. Velká část bank vedení podnikatelského účtu zpoplatňuje, ale častokrát nabízí i levnou variantu s několika základními službami zadarmo. Těmito službami většinou bývá zřízení samotného účtu, internetové bankovnictví, několik výběrů z bankomatů vlastní banky, vystavení jedné i více platebních karet, několik příchozích i odchozích plateb či měsíční výpis z účtu. Poplatky se pak většinou pohybují v řádu několika stovek korun za měsíc, přičemž velice záleží na rozsahu a frekvenci využívání jednotlivých nástrojů. Dá se předpokládat, že čím vyšší poplatek musíte zaplatit, tím více služeb dostanete šanci využívat. Třeba u Raiffeisenbank jsou poplatky o něco nižší v případě aktivního využívání, což v důsledku znamená určitou výši obratu a počet provedených operací během kalendářního měsíce. O něco vyšší poplatek pak znamená často i poradenské zázemí a další zajímavé služby, které mohou u menších bank chybět. A jaká byla vlastně nabídka podnikatelských bankovních účtu počátkem září letošního roku? Na to se podívejme v dalším odstavci.

Česká spořitelna nabízí Firemní účet České spořitelny, což je účet pro podnikatele a malé firmy do třiceti milionů korun obratu. Klient si v jeho případě zvolí pouze takové služby, které by se mu opravdu mohly hodit. Cena za vedení účtu se odvíjí podle toho, kolik služeb si klient předplácí. Součástí účtu jsou také balíčky transakcí za určitou zvýhodněnou cenu. Existují také čtyři druhy pojištění, jež pokrývají podnikatelská rizika. Firemní účet České spořitelny má i výhody pro začínající podnikatele, což je třeba možnost čerpání povoleného debetu. Také se s jejich pomocí dá založit nová firma bezplatně, rychle a online. Klient si kdykoliv může změnit služby podle potřeby zdarma. Poplatek za účet s jednou službou byl na začátku září 92 korun za měsíc za účet s jednou službou.

ČSOB nabízí hned trojici vhodných účtů. Jsou jimi Podnikatelské konto, Firemní konto a Obchodní konto. Podnikatelské konto je určeno drobným podnikatelům, živnostníkům a menším firmám se sídlem nebo místem podnikání v České republice. Je vhodné pro podnikatele, kteří uskutečňují jen omezený počet platebních operací a chtějí mít dobrý přehled o zůstatku a pohybu na kontě. Obchodní konto se hodí pro střední podniky a zaměstnavatele se sídlem či místem podnikání v České republice. Zajišťuje dennodenní provoz podniku s častějším platebním stykem. Mezi výhody se dá zařadit hlavně oblast provozního financování a rychlý mezinárodní platební styk. Firemní konto se pak hodí pro podnikatele a menší podniky, které mají opět sídlo či místo podnikání v ČR. Firemní konto pokrývá základní potřeby podnikatelů v bankovních a finančních službách. Určitě se celkem hodí pro společnosti s občasným platebním stykem. Efektivně a bezpečně propojuje účetnictví s pohybem na bankovním účtu.  Poplatek za vedení účtu se pokaždé trochu liší a nejlevněji vyjde Podnikatelské konto, zatímco nejdražší je Obchodní konto.

Komerční banka nabízí trojici účtů určených pro podnikající osoby. Jedná se o Profi účet, Běžné účty pro církevní organizace a Běžné účty pro exekutory. Jak již název napovídá u posledních dvou, jedná se o úzce specializované účty, které dávají výhody určité skupině podnikajících osob. Naopak Profi účet umožňuje flexibilní spravování firemních financí a je určen pouze pro fyzické osoby - podnikatele a pro právnické osoby. Za zmínku ještě stojí, že účty pro církevní organizace jsou poskytovány zdarma a se zvýhodněným úročením.

Aby toho nebylo málo, UniCredit Bank nabízí hned šestici účtů vhodných pro podnikatele. Jedná se o Business konto 20, Business konto 70 a Business konto Exklusice, což jsou soubory produktů a služeb pro podnikatele a menší firmy, které za jeden měsíční poplatek nabízí kompletní služby obsluhy firemních financí. Dále se jedná o Běžný podnikatelský účet, který slouží spíše k ukládání a vybírání financí určených k běžné denní potřebě klienta a pokrytí jeho pravidelných finančních závazků. Také slouží k realizaci hotovostního i bezhotovostního platebního styku. Dalším produktem je Běžný účet pro svobodná povolání, což je speciální účet udělaný přesně na míru pro advokáty, notáře a další zástupce svobodných povolání. Posledním z této série je Konto PROFESE, což je soubor produktů a služeb vhodný pro fyzické osoby - podnikatele, kteří podnikají na základě jiného oprávnění, než jakým je živnostenský list.

Sberbank nabízí Fér konto třikrát jinak. Jednou ve variantě Start, která je vhodná pro klienty, kteří startují svoje podnikání a mají jenom malý počet bezhotovostních transakcí, podruhé ve variantě Plus, která už je vhodná pro ty, kdož využívají svůj firemní účet a potřebují provozovat větší množství bezhotovostních plateb. A konečně třetí variantou je Extra, která už se i podle názvu hodí pro klienty, kteří se nemají potřebu omezovat v počtu tuzemských transakcí, což je nejlepší možné řešení pro internetové obchody.

Podobně i Citibank nabízí klientům tři možnosti, jak na podnikatelské účty. Program MIX je určený pro firmy s menším množstvím bankovních transakcí. Naopak program Domestic se zaměřuje na společnosti s častějším tuzemským platebním stykem a občasnou platbou do zahraničí. Posledním produktem je Cross Border, který se hodí pro ty, kdo potřebují často obchodovat v České republice i v zahraničí.

To Fio Banka nabízí pouze produkt jediný, který se nazývá Fio podnikatelský účet, který se hodí pro drobné podnikatele i pro firmy. Vedení účtu je v tomto případě zdarma a klient zaplatí pouze poplatky za platby a podobně. Podobně je na tom i mBank, která nabízí mKonto Business, což je účet vhodný pro podnikatele.

Raiffeisenbank nabízí Podnikatelské eKonto START, KOMPLET a BUSINESS. START se hodí pro ty, kdo právě zahájili podnikatelskou činnost před menší dobou než dvanáct měsíci. Tento typ konta se dá ovšem použít pouze jeden rok od založení účtu, poté je automaticky nastaveno eKonto BUSINESS, což je určeno klientům, kteří využívají služby banky v menší míře. Výhodnější poplatky se dají vysledovat při aktivním využívání účtu. Podnikatelské eKonto KOMPLET se hodí pro klienty, kteří aktivně využívají bankovní služby pro svoje podnikání. Výhodnější poplatky opět jsou při aktivním využívání účtu.

V rámci Equa Bank se dá využít hned několik možností. Patří k nim běžný korunový účet, který se dá využít též pro firemní potřeby, dále On-line Business, jenž je vhodný hlavně pro lidi, kteří chtějí ovládat svůj účet hlavně díky internetovému bankovnictví. Prima Business je vhodný pro lidi s tendencí pohodlného ovládání účtu z domova, a zároveň ovládání přímo na pobočce. Grande Business je vhodný pro uskutečňování většího počtu domácích plateb přes internet nebo časté využívání služeb na pobočce. Legis Konto je speciálně určeno pro správu firemních prostředků advokátů a notářů, zatímco Medico konto je určeno lékařům, lékárníkům a veterinářům.

ERA Poštovní spořitelna klientům nabízí Era účet k podnikání, který je už podle názvu vhodný pro živnostníky a podnikatele, dále také Era účet pro právnické osoby, což může být vhodné také pro bytová družstva, společenství vlastníků, města či obce, a konečně Era účet pro neziskovky, který využijí různé neziskové organizace.

A nakonec je tu ještě GE Money Bank. Běžný korunový účet Start se dá využít pro fyzické osoby - podnikatele a právnické osoby bez rozlišení ročního obratu, přičemž účet není vhodný pro orgány místní samosprávy, zdravotní pojišťovny, družstevní záložny a jiné bankovní instituce. Genius Business Complete je bankovní účet v českých korunách určený jenom pro fyzické osoby - podnikatele s ročním obratem do deseti miliónů korun. Genius Business Silver se pak hodí pro fyzické osoby - podnikatele a právnické osoby bez rozlišení ročního obratu, přičemž účet opět není pro orgány místní samosprávy, zdravotní pojišťovny, družstevní záložny a jiné bankovní instituce. Existuje také zvýhodněné konto navržené pro podnikatele a právnické osoby obchodující se zahraničními partnery - Genius Business Export/Import 30 a Genius Business Export/Import 100.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama