Na běžném účtu se nevyplatí spořit

27.01. 2014 • Bankovní účty

Někteří lidé si myslí, že vůbec nezáleží na tom, kde mají uložené peníze a klidně je nechávají jenom tak bez užitku ležet na běžném účtu. Podle posledních průzkumů společnosti TNS AISA se ukázalo, že čtyři pětiny českých obyvatel používají ke spoření běžný bankovní účet. Ale je to moudré a vyplatí se to? Na to se pokusíme najít odpověď v tomto článku.

Nebezpečná inflace

Ve valné většině případů se ničeho pozitivního nedočkáte, pokud necháte peníze ležet na běžném účtu, protože tím pádem peníze nepřibývají, a naopak spíše mizí, protože jejich hodnotu snižuje inflace a drtí je bankovní poplatky. V současné době navíc většina běžných účtů má nastavené úročení na minimální až nulové. Samozřejmě se najdou i výjimky, ale o těch si povíme něco více na jiném místě článku. Jestliže si u drtivé většiny velkých bankovních institucí vložíte na běžný účet sto tisíc korun, pak za rok vyděláte pouhopouhých deset korun, což se ani nedá označit za výdělek, jelikož to je mnohem méně, než kolik obětujete inflaci a kolik většinou stojí bankovní poplatky, kterých není malé množství. 

Dá se konstatovat, že jedinou výjimku tvoří Konto Partners Plus, což je společný produkt společnosti Partners a UniCredit Bank. Tento běžný účet je úročen jeden a půl procenty do zůstatku sto padesáti tisíc korun. Ovšem od výnosu se zde musí odpočítat paušální poplatek, který má nyní hodnotu 89 korun za vedení balíčku. V takovém případě tento paušální poplatek úroky plně pokryjí až při zůstatku nad osmdesát tisíc korun. Trochu nadprůměrnou sazbu představuje také hodnota 1,1 procenta, což nabízí GE Money Bank u svého nejdražšího účtu Konto Genius Gold, ale měsíční paušál se zde platí v hodnotě 499 korun za vedení. Tento poplatek neplatí pouze někdo, kdo si nechá na účtu více než dvě stě padesát tisíc korun.

Výhodnější jsou spořící účty

Udržování pouze běžných účtů se přitom vůbec nemusí vyplatit, jak je z výše uvedeného patrné. K běžným účtům existuje o něco výhodnější alternativa, která je stejně bezpečná a navíc levná a jednoduchá. Hovoříme zde o spořicích účtech, přičemž podle zmiňovaného průzkumu TNS AISA spořicí účty využívá více než jedna třetina lidí. U některých bankovních institucí alespoň dokážou spořicí účty pokrýt inflaci, jež v loňském roce dělala 1,5 procenta. Naproti tomu sazby většiny běžných účtů dosahují pouhé setiny procenta, což je vskutku tristní. Pokud jsme zmiňovali uložení sto tisíc korun na běžný účet, kde dostanete jako výsledek deset korun, pak v případě spořicích účtů se může jednat o dva tisíce korun, což je už znatelný rozdíl při vhodně zvolené finanční instituci, u níž si zřídíte smlouvu. 

Spořicí účty nabízí každý retailová banka a jejich vedení bývá ve většině případů zadarmo. Vklady si můžete navíc kdykoliv vybrat a třeba i jenom po částech, což je velice výhodná vlastnost, že nemusíte čekat dlouhou dobu, než budou peníze k dispozici, jako tomu je třeba u termínovaných vkladů. Tam jsou totiž peníze zadrženy na předem domluvenou dobu. Většinou u termínovaných vkladů platí, že na čím delší dobu si tam peníze uložíte, tím vyšší můžete očekávat úrokovou sazbu. Úplně nejjednodušší bývá si založit nový spořicí účet u totožné banky, u ním má zájemce i běžný účet. Ovšem ne vždycky se musí jednat o tu nejvýhodnější možnost.

Spořicí účty jednotlivých bankovních společností se od sebe razantně odlišují za pomoci úrokových sazeb. Mnoho z těch nejzajímavějších se dá zařídit i v případě, že zájemce nemá v dané bance žádný účet. Pokud plánujete častější vybírání ze spořicího účtu, pak se vyplatí podívat, jaké si banka účtuje poplatky za odchozí platby. A právě poplatky bývají u mnoha spořicích účtů o něco vyšší, než jak tomu je u běžných účtů. To ovšem není jediná stinnější stránka spořicích účtů, protože nejsou nastavené jako běžné účty a existuje další nepříjemné omezení, jež právě využívání spořicího účtu jako běžného účtu zamezí. Část bankovních institucí totiž umožňuje odesílat odchozí platby jenom na jediný účet, který si dopředu klient nastaví. Ten se sice dá změnit, ale ovládání rozhodně není natolik pohodlné jako u běžného účtu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama