Nad hypotečním úvěrem čas od času zapřemýšlí asi každý z nás. Některé bankovní instituce nabízejí poměrně lákavé možnosti, jak si od nich může běžný člověk vypůjčit větší obnos peněz na delší dobu. Ale jak vypadá aktuální situace na trhu s financemi a co můžeme do budoucna přibližně očekávat? Na to se pokusíme najít odpovědi v rámci tohoto článku. Pokud se tedy o hypoteční úvěr zajímáte, pak neváhejte a dejte se do čtení.
Stav na trhu s hypotečními úvěry
Během listopadu roku 2013 proběhl pouze nepatrný pohyb u úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Pohyb směřoval směrem vzhůru, což se dalo očekávat vzhledem k předchozímu vývoji, nicméně průměrná úroková sazba vzrostla pouze o tři setiny z 3,06% na 3,09%. Přitom na úplně nejnižším historickém bodě byla úroková sazba v červnu 2013, kdy se průměrně pohybovala na hodnotě 2,95 procenta. Alespoň to vyplývá ze statistiky společnosti Fincentrum Hypoindex, jež vychází z reálných hodnot v nově uzavřených smlouvách.
Ostatně letošní situace na bankovním trhu je poměrně neobvyklá, protože bankovní ústavy nepřinesly v zásadě žádné vánoční slevové akce, maximálně jenom prodloužily některé z jejich od podzimu trvajících slev. Bankovní instituce si koncem roku 2013 lehce vylepšily svoje ziskové marže, které byly během letních měsíců významně zmenšené kvůli vyhrocenému konkurenčním souboji. V současné době však už ani jedna z bank nedohání objemy a na konci roku budou spíše přibrzďovat v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku, který do platnosti vstoupí od ledna 2014. Je nutná změna různých formulářů a s tím související administrativy.
Aktuální situace
V průběhu měsíce listopadu roku 2013 si bankovní instituce sjednaly něco málo přes osm tisíc zbrusu nových smluv v celkovém objemu více než třinácti miliard korun. Jednu čtvrtinu až jednu třetinu nových smluv přitom dle odhadů povolaných expertů dělají refinancované hypoteční úvěry, jež banky nevykazují odděleně od hypotečních úvěrů nových v pravém slova smyslu, takže kvůli tomu je ve statistických číslech trošku zmatek. Důvodem pro o něco oslabený zájem v porovnání s předcházejícími měsíci roku může být také známá měnová intervence České národní banky a následné podražení různých druhů zboží. Měnová intervence zkrátka napáchala celou řadu škod, možná jich bylo dokonce více než užitku, ale to by byl materiál spíše na jiný článek. Ceny nemovitostí však stále zůstaly ještě v přijatelné rovině a oslabení české koruny je pro tuto chvíli ještě přílišně neovlivnilo.
Co se týká základní úrokové sazby, pak Česká národní banka ji stále ponechává na rekordním minimu. Měsíční splátka průměrné hypotéky ve výši 1,6 milionu korun v současné době dělá přibližně necelých devět tisíc v případě, že si zájemce vybere dvacetiletou dobu splatnosti. Noví klienti tímto ušetří zhruba dva tisíce korun za měsíc oproti lidem, kteří si totožný hypoteční úvěr vzali třeba před pěti roky s úrokovou sazbou 5,7 procenta. Zatím se stále ještě vyplatí vzít si hypoteční úvěr, protože úroková sazba nestoupá nikterak razantně, ale dá se očekávat, že v roce 2014 by určitý pohyb směrem vzhůru mohl nastat.