Lidé si v poslední době nechávají přerůstat dluhy nad hlavu a dostávají se do nepříjemné dluhové spirály či dluhové pasti. Taková situace nastane, když si svojí nedobrou finanční situaci začnete řešit dalšími půjčkami, které prostě nemáte šanci splatit. Ale jak se takové situaci dá vyhnout? Určitě to není přehnaně složité. Stačí si pokaždé pečlivě promyslet, jestli vůbec půjčku potřebujete. To si samozřejmě musíte rozhodnout ještě před tím, než si půjčku vezmete.
Důležitá otázka by tedy měla znít, jestli je pro vás opravdu nezbytně nutné to, co si za vypůjčené peníze chcete pořídit. Třeba kvůli obyčejné půjčce na dovolenou můžete v nejhorším případě přijít klidně i o celou nemovitost, z čehož je určitě hodně zřejmé, že na marginální věci se nevyplatí si vypůjčovat. Jestliže už budete trvat na tom, že se bez peněz navíc neobejdete, musíte si alespoň stanovit takovou výšku splátek a délku splácení, abyste dokázali půjčené peníze splatit za každých okolností i těch nepříznivých.
Poskytovatelé půjčky a jejich praktiky
Jako poměrně podstatná informace se jeví to, u koho si vůbec půjčujete peníze a za jakých podmínek. Na finančním trhu najdete velké množství různých bank a nebankovních institucí, mezi nimiž se dá svobodně volit. Důvěryhodnost jednotlivých poskytovatelů půjček se dá prověřit na internetových stránkách České bankovní asociace pro bankovní půjčky a na internetových stránkách České leasingové a finanční asociace pro nebankovní úvěry.
Poměrně velkým nešvarem současnosti jsou lichváři, kteří pořád ještě existují. Vyvarujte se proto jakýchkoliv jednoduše dostupných a rychlých půjček bez povinnosti doložit výši příjmu, protože u takových produktů si můžete zadělat na pořádně velké nepříjemnosti, jelikož s těmito půjčkami bývají spojené vysoké úroky a citelné pokuty při potížích se splácením. Při uzavírání každé smlouvy byste si jí měli důkladně prostudovat, jelikož je důležité vědět, co všechno vlastně obsahuje a jestli v ní nejsou nějaké zákeřnosti. Také se vyplatí si ověřit výšku penalizací a úroků.
V žádném případě si neberte úvěr ke splácení dluhů
Půjčka na splácení předchozích dluhů se rozhodně nevyplácí a vede to právě do dluhové spirály. Navíc jestliže už máte více půjček nebo snad zápis v registru dlužníků, pak pro vás bude každý další úvěr znamenat mnohem horší podmínky. Zvyšovat se může úroková sazba, věřitel bude vyžadovat zástavu a podobně. Také vůbec nemusíte půjčku u některých bankovních institucí dostat. Měsíční výška splátek by mohla narůst dokonce do takových rozměrů, díky nimž se ještě zhorší vaše současná situace a každým měsícem budete v ještě větším mínusu, než jako tomu bylo doposavad. Dluhová spirála hrozí hlavě v okamžiku, kdy se snažíte zkombinovat více druhů půjček, jakými jsou třeba neúčelové spotřebitelské půjčky, nákupy zboží na splátky či rychle vypůjčení peněz po vyčerpání výplaty. Jakmile na sobě máte naloženo více půjček, stačí, abyste třeba pouze onemocněli, přišli o práci či se rozvedli s partnerem, a dostanete se do závažných finančních problémů, které se mohou velice rychle vymknout kontrole.
Dlužníkem se přitom člověk může stát naprosto snadno, stačí jenom včas nezaplatit pokutu za jízdu načerno nebo zapomenou v stanoveném časovém limitu vrátit bance peníze půjčené přes kreditní kartu. Pokuty za prodlení naskakují opravdu rychle a účtované sumy jsou poněkud vyšší, než byste si třeba představovali. Jakmile nastanou nějaké potíže finančního rázu, měli byste je začít řešit okamžitě, jak se projeví. Ideální je se domlouvat přímo s věřitelem, protože to může mít také svůj pozitivní efekt. Čím dříve se dlužník odhodlá k akci, tím lépe, protože díky tomu získá prostor na návrh a sestavení splátkového kalendáře, odložení splátek a konsolidaci většího počtu dluhů.
Každopádně není moudré se před věřiteli nechat zapírat a vyhýbat se přebírání pošty, protože to nemá žádný efekt a věřitelé by se mohli ještě více naštvat, jelikož se nejedná o seriózní jednání. Finanční potíže se také nevyřeší samy od sebe, spíše mají tendenci k nárůstu. Jestliže se tedy dostanete do obtíží se splácením, měli byste se obrátit na odborníky, protože v současné době existuje celá síť poraden pro lidi s finančními problémy. Jejich adresář se dá pohodlně najít na internetu, či vám mohou poradit na obecním úřadě. V extrémním případě se dá přistoupit k osobnímu bankrotu. Na ten ovšem nedosáhne každý, jelikož podmínky oddlužení řeší insolvenční zákon.