Ušetřit nějaké ty korunky se snad snaží každý. Anebo alespoň většina běžných lidí. Často ale můžete ušetřit i dost doma, stačí jen dodržovat jistá pravidla. Nejde o omezení domácnosti, jen znalost důležitých prvků. Sice za měsíc může jít „jen o stovky“, ale v řádu kalendářního roku pak i o tisíce. A to už třeba prodloužený víkend pro dva někde v lázeňském hotelu s plnou péčí.
Šetříme na výtápění
Netopíte, jak se říká – Pánu Bohu do oken? Často lidé topí a zároveň i větrají. Což je sice potřeba, ale dá se to udělat šetrněji, respektive tak, abyste mohli dýchat, ale zároveň i šetřili. Pokud už se vám zdá, že potřebujete přísun vzduchu do svého bytu, vypněte všechna topení a počkejte tak půl hodiny, až hodinu. Poté otevřete všechna okna, a také dveře uvnitř bytu a větrejte podle potřeby. Relevantní doba je tak patnáct minut až půl hodiny. I když je venku třeskutá zima, vydržte. Zabalte se do deky, dejte si horký čaj, a nechte vydýchaný vzduch, aby byl ten tam. Nejlepší doba na takové větrání je navečer, asi dvě hodiny před spaním. Poté se vám bude, již v teple a při čerstvém vzduchu skvěle usínat.
Netopte celý čas, regulujte topení
Záleží také na to, zda máte dům, nebo byt. Pokud třeba jedete na dovolenou, po návratu je dům promrzlý a trvá hodně dlouho, než se zahřeje. Nicméně s tím se musí počítat. Přes den, chodíte-li do práce, nechte topení jen mírně topit, aby stěny nezamrzaly a skutečně zatopte, až přijdete. V bytě je to o něco jednodušší. I když je zima mrazivá, že se vám dělá na řasách jinovatka, jakmile přijdete domů, cítíte teplo, protože ústřední trubky neustále roznáší teplo po celém domě, takže i když netopíte, je v bytě teplo. Než rozmrznete, zatopte si a horký nápoj se bude také hodit. Zimu vůbec nepocítíte, a naopak vám bude hezky teplo.
Unikající teplo
To, že u vás doma není zrovna vlídné teplo, není jen tím, jak moc topíte, ale teplo může snadno unikat. Nejčastěji a také dost tepla uniká okny, proto je dobré si únik tepla nechat změřit termo-kamerou. Jsou-li vaše okna stará a cítíte, že škvírami profukuje, zaspěte tyto díry hadry, nebo silikonem a naplánujte si výměnu oken. Možná se vám zdá investice vysoká, ale ta se vám během několika málo let zpět vrátí.
Uvolněte místo radiátorům
Aby teplo lépe proudilo, přestěhujte nábytek, aby nic nebránilo teplu, které proudí od radiátorů, kolovat po místnosti. Také zkraťte záclony, nebo se jich zcela zbavte. Jakékoli závěsy, záclony, ale i zmíněný nábytek jen izoluje proudící teplo, takže v místnosti je chladněji, než by mohlo být. Ani nic dlouho nenechávejte na radiátorech. K sušení oblečení použijte sušák. Pokud ale nutně potřebujete něco usušit, pak pamatujte na to, že ihned suché, sundejte.
Jak ušetřit za vodu
Kapající kouhoutek
Říkáte si, že s vodou šetříte a marně přemýšlíte, kde se dá ještě ušetřit? Tak zkuste zkontrolovat kohoutky, zda nekapou. I jedna kapka za minutu může udělat spoustu peněz za rok. Buď je chyba v nedostatečném zavření kohoutku, anebo ve špatné vodovodní baterii. To poznáte sami, kdy ž budete baterii sledovat. Pokud je špatná pořiďte novou, v následujících několika málo letech se vám investice vrátí. Jestliže máte však „pouze“ rodinný zvyk a kohoutky jen nedostatečně zavíráte, dejte si na to pozor a informujte všechny členy rodiny.
Mytí nádobí
Při mytí nádobí využívejte systém mísy a oplachování. Mytí nádobí pod tekoucí vodou je tak prodělečné, až byste se divili, navíc se takto používá teplá voda, jejíž cena je mnohem vyšší, než studené. Napusťte si vodu do mísy a myjte od méně špinavých, po zcela zašpiněné. Pokud je voda příliš špinavá, tak ji vyměňte a vždy mějte po ruce ještě jednu mísu, se studenou vodou, ve které umyté nádobí budete oplachovat. Tímto způsobem skutečně ročně ušetříte několik stovek, možná i tisíc korun, v závislosti na pravidelnosti mytí nádobí. Dost i ušetříte, budete-li nádobí mýt co nejdříve po zašpinění. Pokud zaschne, musí se drhnout, nechat se odmočit apod. tím se samozřejmě spotřebuje nejen více vody, ale i vašeho času, energie a mycího prostředku.
Koupání versus sprchování
Koupáním ve vaně spotřebujete asi třikrát až čtyřikrát více vody, než při vydatném sprchování. Občas sice relax ve vaně je úžasný a pro psychiku i potřebný, ale denní vana plná vody by byla setsakramentskou zátěží pro vaši peněženku. Při sprchování také sprchu, respektive vodu vypínejte, zejména při namydlení se. Je zbytečné, aby na vás voda stříkala, když si potřebujete promýt pořádně celé tělo. Lépe se při vypnuté vodě umyjete a spoustu vody ušetříte. V koupelně nezapomeňte také šetřit vodu při čištění zubů – nečiňte při tekoucí vodě, v průběhu vodu vypínejte a zapínejte podle potřeby, ale zbytečně nenechte nikdy téct.
Tipy na šetření za elektřinu
Elektřina je silný žrout peněz, což se nezdá, protože zas tak moc není vidět. Pokud vám přijde vyúčtování, tak tam nemáte vyznačeno, že zbytečně vám elektřinu bere ten a ten spotřebič, ale prostě údaje a suma, kterou musíte zaplatit. Když nezaplatíte, přijde vám pokud, „odstřižení“ služby apod. Elektřinu dneska potřebujeme denně a pořád. Sledování televize, svícení, internet, někde i topení, vaření,… je toho zkrátka mnoho, což dobře poznáme, když při silné bouřce spadnou dráty vysokého napětí a dodávka této mocné dámy do domácnosti se přeruší. Ihned jsme jak odříznuti od celého světa. Nejednou nemůžeme dělat nic.
Úsporné spotřebiče
Dnešní svět nás učí šetřit a tak se na trhu objevili úsporné žárovky, nebo spotřebiče s označením „A“ a několik plus. Obecně platí, že čím více plus, tím také lepší. Alespoň co se úspory týče. Sice jsou dražší, ale poznáte to po čase na uspořené energii. Není sice nutné ihned jít nakupovat zcela nové spotřebiče, když ty staré jsou ještě zcela funkční, ale počítat s tím, jakmile některý z nich doslouží. I když máte peněz dost, opravdu vyčkejte, až spotřebič řekne poslední slovo. Buďte ohleduplní nejen ke svojí peněžence, ale také zároveň i k životnímu prostředí – jedině že snad máte někoho, komu staří spotřebič můžete darovat, či prodat. Pokud už je řeč o spotřebičích, nesmí se zapomenout na mrazák, který je nutno pravidelně odmrazovat. Jakmile totiž námraza má tloušťku pouhých čtyř milimetrů, zvyšuje náklady na spotřebu dokonce až o osmdesát procent!
Když vypnout, tak vypnout
Pokud chcete vypnout televizi, tak ji vypněte úplně. To znamená i ze zásuvky, aby nebyla v režimu „stand by“. A to platí u vše spotřebičů, které nemusíte neustále používat, jako je rádio, počítač, nebo i rychlovarná konvice a mikrovlnná trouba. Prostě, co můžete, vypněte z přívodu elektřiny, protože cokoli, co je tímto způsobem zapnuto, tedy že svítí, nebo je jen zapojeno do zásuvky, prakticky požírá energii.
Nešetřete na pracím prášku, ale pračce. Raději kupte opravdu dobrý, značkový prací prášek, než nějaký neznámý. Sice vás bude stát asi o třicet korun více, ale mnohem více vám ušetří energii jak na pračce, tak ošetří oblečení. Díky dobrému pracímu prostředku můžete teplotu snížit i na třicet stupňů, u běžného oblečení, u ložního prádla pak snížíme teplotu z šedesáti na čtyřicet. Takto můžete ušetřit i čtyřicet procent energie. Dost energie se také spotřebovává při vaření. Pokud vaříte na elektrické plotně, pak ještě před dovařením ji zcela vypněte. I na tomto teple se dá ještě dovařit. Podobně postupujte při žehlení – nakonec nechejte jemné prádlo a žehlete jej s vypnutou