Internetové bankovnictví v dnešní době využívá prakticky každý, kdo má účet. Dokonce i senioři, kteří mají účet, mají zřízené internetové bankovnictví. Možná jej nespravují přímo oni, kontrolují jim je děti, ale zřízeno je. Internetové bankovnictví je velmi dobrým pomocníkem, zvláště v dnešní době. Pohodlně můžete sledovat své finance z pohodlí domova a kdykoliv si usmyslíte. Nedostáváte měsíční přehled, za který platíte, ale máte internetové bankovnictví zdarma a k dispozici kdykoliv. Navíc, přes internetové bankovnictví nemusíte jen kontrolovat finance, můžete také zadávat trvalé platby, jednorázové platby a podobně. Navíc se zde můžete dívat na historii svých plateb, takže když něco zaplatíte před dvěma měsíci, můžete si to zpětně dohledat a také máte potvrzení o tom, že jste to zaplatili. Internetové bankovnictví má mnoho výhod, na tom se shodnou snad všichni co jej aktivně využívají. Dostáváte také různé zprávy od banky, také vás informují o tom, kdy dochází k výpadkům (nebudete se moci přihlásit do internetového bankovnictví), což uvítáte také. Navíc máte všechny platby podrobně u sebe, nemusíte složitě platit zasloženky, stačí nastavit trvalou platbu a je to hotovo. S penězi jste tak v kontaktu dvacetčtyři hodin denně, nemusíte stát dlouhé fronty v bance a čekat, kdy na vás přijde řada. Obsloužíte se sami v pohodlí svého domova ve chvíli, kdy se to hodí vám, a hotovi jste za pár minut, nikde složitě nečekáte půl hodiny, jako někdy v bance.
Jako vše co se v životě děje, i internetové bankovnictví má své klady, ale také své zápory. To zkrátka patří k věci a nic s tím bohužel už nenaděláme. K negativům patří to, že ne vždycky se ke službě dostanete, to znamená ony výše zmíněné výpadky či údržba služby. Navíc v dnešní počítačové době intrnetové bankovnictví mohou napadnout hackeři. I když samozřejmě banky mají to nejvyšší zabezpečení, dnešní hackeři jsou velmi vynalézaví a i sebelepší zabezpečení mohou prolomit. Mnohdy také sami uživatelé dávájí v šanc své internetové bankovnictví a nechovají se bezpečně a nedodržují zásadní pravidla. Ono totiž zneužít internetové bankovnictví je velmi jednoduché, stačí se přihlásit a můžete v klidu nakupovat na cizí účet. Samozřejmě, pokud to poškozený majitel nahlásí, dá se to dohledat, ale proč dávat prostor všem nenechavcům. V tomto čánku najdete návod, jak bezpečně používat internetové bankovnictví a tím se tak vyhnout případným nenechavcům.
1. K používání internetového bankovnictví používejte jen důveryhodné počítače.
Pokud se chcete podívat na internetové bankovnictví nejideálnější je to doma, na vašem počítači či laptopu. Popřípadě u někoho z rodiny, kamaráda, kterému velmi důvěřujete a podobně. V žádném případě nekontrolujte internetové bankovnictví v práci, v internetových kavárnách, u dětí na počítači, v knihovnách, kde je přístup na internet a podobně. Snadno se může stát, že někdo odkouká vaše přihlašovací údaje a malér je na světě.
2. Používejte vždy funkční a antivirový program.
Pokud máte antivirový program, který je zastaralý, je dobré jej vyměnit a to nejen kvůli internetovému bankovnictví. Vždy je dobré jej mít také funkční, protože pokud váš počítač neochraňuje žádná antivirová ochrana, snadno se vám někdo nabourá do počítače, zneužije vaše osobní údaje, citlivé informace, do kterých patří také přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.
3. Zvyšte bezpečnost svých dat například pomocí SMS klíčů.
Je několik bezpečnostních prvků, které vám pomáhají v tom, aby vaše data zůstala chráněna. Pokud komunikujete s někým z operátorů, vždy se vás budou ptát na vaše klientské číslo, je to takové ověření. I bezpečnost svých dat můžete uchovat a to například SMS klíčem.
4. Na e-maily s podezřelým obsahem, názvem a podobně nereagovat.
Mnoho hackerů se snaží získat od lidí údaje také mailem. Když e-mail, který má podezřelý obsah, či odcházel z podezřelé e-mailové adresy, raději jej neotevírejte a vyhoďte do koše či jej označte jako spam.
5. Nikdy neposílat osobní údaje, PIN, heslo, kódy a podobně.
Můžete získat také e-mail, ve kterém vás někdo jménem vaší banky požádá o vaše heslo, váš PIN kód, vaše různé kódy a podobně. Mnoho lidí proto své osobní údaje pošle a ihned je problém na světě. Poslali jste osobní údaje hackerům. V bankách nikdy nezjišťují vaše PIN kódy ani hesla, protože k těmto věcem máte přístup pouze a jen vy. Pokud vám něco podobného přijde, nahlaste to bance a v žádném případě neposílejte své osobní a citlivé údaje. Nereagujte rovněž ani na dopisy, které jsou psány poštou a na telefonické hovory. Vaše banka to nebude nikdy požadovat.
6. Nepoužívat jednoduchá hesla a PIN kódy, které jsou snadno odvozené z vašich osobních údajů či z informací o vaší osobě.
Mnoho lidí ví, že je to jednodušší. Dáte si jako heslo svou přezdívku, kterou všichni znají, vé jméno a příjmení, datum narození a podobně. Jako PIN kód mnoho lidí volí vaše osobní čísla jako datum narození, datum narození partnera, datum svatby, datum narození vašich dětí a podobně. To jsou data a hesla, která jsou velice snadno zneužitelná, tudíž jej může kdokoliv odhalit a dostat se na váš účet není vůbec žáden problém.
7. Pokud dojde ke ztrátě, ke krádeži, k prozrazení vašich přihlašovacích údajů, blokujte.
Pokud se něco takového stane, na nic nečekejte a ihned přihlašovací údaje zablokujte. Můžete zavolat na bezplatnou linku a zde všechno zablokovat. Pokud tak neučiníte, kdokoliv vá může navštívit účet a na něm si vesele hospodařit.
8. Nastavte si limity, které omezují vaši aktivitu na účtu.
Je dobré mít na účtech nějaké limity. Můžete si je nastavit také na vaše internetové bankovnictví, protože je dobré je mít. Když se vám někdo náhodou na účet dostane, limit zde bude.
9. Kontrolujte své pohyby na účtě a platby platební kartou.
Kontrolujte pohyby na účtě a to pravidelně. Jakmile uvidíte jakoukoliv nesrovnalost, ihned kontaktujte banku a společně zjistěte, o co se jedná. Kontrolujte také platby, které probíhají platební kartou, máte tak přehled o všem co se na účtu děje. Někdy se může stát, že se platba platební kartou zaúčtuje dvakrát, což samozřejmě nechcete, tak máte přehled a ihned zasáhnete. I když se to nakonec vše vysvětlí, vy máte právo se informovat a v bance mají povinnost vše vysvětlit a uvést na pravou míru.
10. Sledujte novinky, informace a doporučení, které vám uděluje přímo banka ohledně zabezpečení vašeho internetového bankovnictví.
Banka se snaží neustále bezpečnost svých klientů zvedat, zlepšovat. Proto je dobré číst veškeré informace, které jsou v internetovém bankovnictví k dispozici. Najdete zde určitě zajímavé rady a tipy, které vám pomohou.