Kdo by si nepřál, aby měl takzvaně „bez práce koláče“, neboli pouhým „předělávání“ peněz z jednoho místa na druhé, nebohatnul. Jenže investování není zas taková hračka. Jak se v tomto složitém systému, na jehož konci ale mohou čekat velké výdělky, úplně neztratit, se vám budeme snažit odpovědět na následujících řádcích.
Riziko nebo investice na jistotu?
Pokud se rozhodnete, že peníze, které vám zůstanou navíc, neschováte pod matraci, do prasátka nebo je nenecháte volně ležet jen tak na téměř bezúročném účtu, je potřeba si promyslet pár věcí. Tou jednou ze základních je, jakou cestou se během svého investování vydáte. Jestli chcete jít do většího rizika ale mít zase tu vidinu větších výnosů a nebo se takzvaně držet při zemi, jít do něčeho stabilnějšího, jistějšího a méně rizikového s tím, že výsledný výnos nebude nic převratného. Podle tohoto základního rozhodnutí se pak budete vydávat dál. Podle toho budete vybírat určité akcie anebo nakupovat státní dluhopisy. Ať už si ale vyberete rizikovější nebo méně rizikovější způsob, hned na začátku byste si měli uvědomit jedno: nevěřte na rychlé zbohatnutí.
Jak už zaznělo, při investování platí jednoduchá poučka – čím chcete mít vyšší výnos, tím musíte jít do většího rizika. Abyste se ale vyhnuli riziku hned na počátku investování, je dobré své portfolio co nejvíce diverzifikovat, jinými slovy, že veškeré svoje peníze nevložíte třeba jen do akcií jedné firmy nebo pouze do zlatých cihliček. Své peníze se snažte rozložit mezi různé akcie, podílové fondy, dluhopisy nebo hypoteční zástavní listy. Při této investiční diverzifikaci si ale uvědomte, abyste měli dostatek peněz a i rezervu pro běžný život. Protože když by tomu tak nebylo a vy byste potřebovali větší částku peněz a museli byste tak i za nepříznivých podmínek ihned třeba prodat akcie, samozřejmě byste tratili.
A do čeho tedy investovat?
V České republice se nejčastěji investuje do dluhopisů a akcií. Dluhopis neboli obligace vydává nejčastěji banka nebo stát a lidé kteří si jej koupí získávají jako výnos určitý úrok. Ti, kteří se pustili do investování, často nakupují také akcie. To je druh cenného papíru a majiteli akcie se říká akcionář. Jednoduše lze říci, že tím, že někdo vlastní akcii, tak vlastní malý kousíček společnosti, respektive se podílí na jejím fungování. Výnosem v obchodování s akciemi je rozdíl mezi nákupní a prodávající cenou a dále také dividenda – to je jiný termín pro výnos, který plyne akcionáři z držby akcií. O výši dividenda rozhoduje valná hromada akcionářů a výplata bývá zpravidla jednou ročně. Je nutné zmínit, že dividendy se vážou k akciím. Abyste se tedy mohli těšit z dividendového zisku, musíte akcie držet do takzvaného rozhodného dne, který valná hromada určí pro výplatu dividenda. Oproti spoření nebo jinými typům investování tak nemusíte akcie držet celý rok, abyste získali nárok na vyplacení dividendy.