Peníze by chtěl zhodnotit jistě každý, ale ne všechny způsoby jsou ideální. Jednu z poměrně zajímavých možností představuje vložení naspořených peněz na spořicí účet, kde se následně úročí. Úroková sazba u spořicích účtů se ovšem poměrně často různě pohybuje. Počátkem roku 2013 se klienti mohli setkat s úrokovou sazbou převyšující klidně i dvě procenta (2%), ale v současné době se úroky ocitly zhruba na polovině. Pouze Equa Bank se rozhodla, že klienty odmění extra spořicím účtem s roční sazbou 1,8 procent. Úrok se skládá z garantovaného výnosu 1,2 procenta a speciálního bonusu ve výši 0,6 procenta. Úrokovou sazbu v plné výši 1,8 procenta dostane pouze ten klient, který v daném měsíci neprovede ze spořicího účtu vůbec žádnou platbu. Úroková sazba 1,8 procenta platí pouze pro vklady s limitem do 1,25 milionu korun. Je však jisté, že taková úroková sazba nezůstane navždy. U spořicích účtů je navíc jisté, že nemáte nic jisté. Bankovní instituce si totiž může úrokovou sazbu snižovat a zvyšovat v okamžiku, kdy to uzná za vhodné.
Testy spořicích účtů
V loňském roce probíhaly různé testy spořicích účtů, kde zvítězila Air Bank, nicméně v letošním roce své klienty příliš nepotěšila, protože snížila od října úrokovou sazbu na spořicím účtu z 1,6 procenta na 1,3 procenta, což je docela velký skok. Stále si však udržuje garanci top 3 nejvyšší nabídky na trhu.
V průběhu loňského roku byla úroková sazba u Air Bank dokonce na 2,4 procenta. Takzvaná top 3 garance se ovšem týká jenom srovnatelných spořicích účtu, což jsou takové, které nemají výpovědní lhůtu a výhodná úroková sazba zde není podmíněna tím, aby peníze klientů na účtu zůstaly nehybné.
To se týká třeba právě bonusu u Equa Bank nebo Spoření Plus u Zuno banky. Banka Zuno si již delší dobu udržuje úrok na spořicím účtu ve výši 1,5 procenta ročně.
Výše částky na kontě ovlivňuje výši úroku
Bankovní instituce, které mají naprosto bezpodmínkové účty, jsou na ústupu. I zmiňovaná Air Bank zavedla v půlce letošního roku limit. Ten, kdo má na spořicím účtu více než milion, dostane úrokovou sazbu ve výši pouze 0,7 procenta. Banka má ovšem zajímavé úročení 1,3 procenta i na běžném účtu při splnění jedné zásadní podmínky. Musíte totiž v jednom měsíci zaplatit alespoň pětkrát kartou a v dalším měsíci se můžete těšit na úroky také na běžném účtu. To se týká maximálního zůstatku sto tisíc korun.
Přehled spořicích účtů
V první polovině října 2013 nabízely banky tyto spořicí účty: Equa Bank - Spořicí účet Extra s úrokovou sazbou 1,8 procenta, Sberbank má spořicí účet s ročním úrokem 1,63 procenta, 1,5 procenta nabízí Spoření Plus od Zuna a eKonto Flexi od Raiffeisenbank. Air Bank má spořicí účet s 1,3 procenty, ING konto od ING Bank nabízí úročení 1,2 procenta, zatímco 1,1 procenta získáte u internetového spoření od České spořitelny a Garant od LBBW Bank, jedno procento si ještě udržuje Era červené konto od Poštovní spořitelny, spořicí účet s prémií u ČSOB a spořicí účet od Wüstenrot. Pod jedním procentem se nachází Spořicí účet Prima od UniCredit Bank s 0,9 procenty, Citikonto Plus od Citibank s 0,75 procenty, Spořicí účet Genius 5 s 0,7 procenty od GE Money Bank, Spořicí konto Bonus od Komerční banky s 0,6 procenty či 0,5 procenta u Spořicího účtu Fio konto od Fio banky a spořicího účtu od Waldviertler Sparkasse von 1842 AG. Pod půl procentem se nachází eMax Plus od mBank a Spořicí účet Speciál od Oberbank, obě mají roční úročení 0,4 procenta.
Podmínky spořicích účtů
Všechny zmíněné sazby samozřejmě platí pouze při splnění podmínek daných bankou a vložení sto třiceti tisíc korun, což je dle údajů České národní banky průměrný zůstatek na spořicích účtech v rámci České republiky. V případě ukládání odlišné sumy se ovšem můžete dostat na úplně jinou úrokovou sazbu. Část bankovních institucí úročí pásmově, což znamená, že určitou sazbou jsou zhodnoceny jenom peníze v určitém stanoveném rozmezí. Některé banky využívají jen dvě pásma, ale jiné mají klidně i čtyři pásma. Úrokovou sazbu 1,1 procenta u České spořitelny dostanete jenom v případě, že si uložíte sumu v rozmezí mezi čtyřiceti tisíci a pěti miliony korun. U průměrného vkladu sto třicet tisíc korun má velká část bank nejvyšší sazby, ale najdou se i takové bankovní instituce, u nichž byste lepší úrokovou sazbu dostali s nižší částkou. mBank nabízí u vkladu do sto tisíc korun úrokovou sazbu dvě procenta, ale musíte přitom splnit podmínku, že utratíte kartou v aktuálním měsíci minimálně čtyři tisíce korun. Podobně je na tom i Waldviertler Sparkasse, která tam ovšem nemá stanovenou podmínku jako mBank. V některých bankách se setkáte s přístupem, že musíte ke spořicímu účtu mít vedený i běžný účet. Některé bankovní instituce ho mají zdarma, jiné za jeho vedení vyžadují pravidelný měsíční poplatek.
Úrokové sazby ovšem nejsou neměnné a různé prémie a bonusy mohou jejich podobu rapidně změnit. Při splnění stanovených podmínek totiž můžete získat až několik desetin procenta navíc. Třeba u spořicího účtu od ČSOB dostanete garantovanou sazbu půl procenta, ale dalšího půl procenta se přičte za každý půl rok, pokud u banky vydržíte. Wüstenrot zase nabízí fixaci peněz na určitou dobu a v ten okamžik na vás čeká bonus ve výši 0,4 procenta po uplynutí fixační doby. Tím pádem si u Wüstenrot přijdete na roční úrokovou sazbu ve výši 1,4 procenta.
Spoření Plus u Zuna nebude naopak úročit vůbec nic za měsíc, v němž ze spořicího účtu provedete nějaký převod. Výběrem peněz přijdete také o bonus 0,6 procenta u Equa účtu Extra. Pravděpodobně nejnáročnější mechanismus úročení spořicích účtů se nachází u Raiffeisenbank, kde se spojuje výpovědní lhůta a aktivní využívání účtu. Pokud se splní stanovené podmínky, získáte celé jedno procento navíc k původnímu půl procentu. Bankovní instituce si mohou úrokové sazby u spořicích účtů upravovat v podstatě dle libosti a nikde není psáno, že zajímavá nabídka vydrží dlouhou dobu. Většinou se příliš nevyplácí využívat přechodu k jiné bance, protože nabídka se může změnit opravdu velice rychle.