Nejčastější chyby při hledání a sjednávání hypoték

31.03. 2014 • Tipy a rady

Hypotéka je úvěrem, který vás zavazuje k pravidelnému splácení na dlouhou dobu. Je důležité si dobře rozmyslet, zda na hypotéku máte a ještě uvažujte nad tím, že se vaše situace může během splácení zhoršit. Není možné, abyste se desítky let třásli v obavách, že nebudete mít na další splátku.

Hypotéku nehledejte sami

Dá se říci, že zájemci o hypotéky se rozdělují do dvou skupin. Tu první tvoři ti, kteří se nebrání žádným radám. A do druhé skupiny spadají lidé, kteří si poradit nedají. Bez rozmyslu  kývnou na první nabídku, kterou jim bankéř nabídne. A to ještě mají tendenci si pro hypotéku dojít do té banky, ve které mají účet. Myslí si totiž, že jim domovská banka nabídne ty nejlepší podmínky. To je ale velký omyl. Nelze vyloučit možnost, že banka „ s účtem“ klienta může mít velmi výhodné hypotéky, ale v době silného konkurenčního boje je spíše možné, že lepší hypoteční úvěr nabídne cizí banka.

Nejhúře si počínají ti příslušníci druhé skupiny, kteří se rozhodnou najít si hypotéku sami. Obcházejí banky, prohlížejí internetové stránky, většinou v kruhu rodinném získané poznatky srovnávají a vyhodnocují. Celé hledání jim nejen že zabere mnoho času, ale získané informace mohou být nepřesné a tím pádem i výsledky nemusí odpovídat záměru najít co nejlepší hypotéku. Navíc, celá snaha může v budoucnu vyústit ve veliké nesnáze.

Určitě se vyplatí, když si necháte poradit od zkušených nezávislých hypotečních makléřů, kteří se na trhu orientují a disponují těmi správnými informacemi. Nic nezkazíte, pokud jim svěříte i veškerou agendu spojenou s vyřizováním hypotéky, protože se jedná o dost složitou záležitost a nezávislý odborník nejlépe vyhodnotí možná rizika.

Úroková sazba

Mnoho zájemců o hypotéku má při výběru na zřeteli pouze jejich úrokovou sazbu. Svým způsobem se není čemu divit, protože cílená reklamní „masáž“ bankovních domů je pouze o předhánění, kdo nabídne svým potencionálním klientům co nejnižší sazbu. Jenomže inzerované úrokové sazby jsou v mnoha případech obohaceny o „kouzelné“ slovíčko „od“, což znamená, že nejsou dosažitelné pro všechny žadatele. Navíc bývají navázány na nákup dalších finančních produktů, což může být pojištění, další bankovní balíčky apod. Doplňkové produkty hypotéku prodražují a navyšují výslednou úrokovou sazbu. Kromě sazby se zajímejte i o další parametry hypotéky. Hypotéku mohou prodražit různé poplatky. A na trhu jsou různé druhy  hypotéky, kdy každá „umí“ něco jiného ( americká, účelová, offsetová, bez doložení příjmu,  …).

S hypotékou se musí žít

Než si sjednáte hypotéku, uvědomte si, že kromě splátek na vás budou čekat i další životní náklady spojené jak s bydlením, tak s provozem domácnosti. Bohužel, odborníci varují před skutečností, že žadatelé o hypotéky neuvažují v delším časovém horizontu. Neberou v úvahu fakt, že úvěr není jen o tom, že teď na to takzvaně „mají“, ale že budou platit i v době, kdy se může jejich finanční situace zhoršit. A určitě nejsou myšleny pouze stále vzrůstající platby za vodné, stočné, energie a příspěvky do fondu oprav. Splácení může vážně nabourat nemoc, narození dalšího potomka, ztráta zaměstnání nebo jiné neočekávané situace svázané s výpadkem příjmu. A co když bude  potřeba provést v bytě či domě rekonstrukci, vyměnit okna, topení, čerpadlo atd.

Z toho vyplývá, že není od věci udělat si  podrobný přehled o svých finančních možnostech, provést rodinné finanční účetnictví „má dáti – dal“ a určit  si, jak velikou částku jste schopni oddělit ze svého rozpočtu a použít ji bez problémů na splátku hypotéky. Jestliže na danou částku odloženou mimo veškeré platby nesáhnete po určitou dobu ( ideálně tři až šest měsíců ), můžete se zajímat o hypotéku.

Nezapomeňte si nastavit výši splátky s ohledem na další náklady, které budou po dobu splácení zatěžovat váš rozpočet. Vyplatí se mít někde uschovánu nějakou finanční rezervu, pokud by bylo nutné použít peníze na něco neodkladného.

Důležité je rozmyslet si, co je lepší – splácet hypotéku déle a tím pádem bance v konečném součtu zaplatit více nebo napnout rozpočet a mít úvěr co nejdříve „z krku“? Rozhodnutí je to těžké, navíc mnoho klientů podléhá strachu z nejisté budoucnosti a chce mít své bydlení  zaplacené  co nejdříve. Nicméně se více osvědčuje , když budete myslet na finanční rezervu a nepůjdete až na kraj svých finančních možností. Volba  delší splatnosti s menší měsíční splátkou vám umožní  uspořenou částkou pokrýt nejen nenadálé životní situace, ale klidně ji použít na mimořádnou splatku v případě, že žádná mimořádná událost nenastane.

Pojištění

Velmi častou chybou klientů žádajících o hypotéku je podcenění pojištění. Mnozí si řeknou, že nebudou platit „něco“ navíc, když jsou zdraví, mají práci a žádné nebezpečí nehrozí. Jenže nepříjemné věci se prostě stávají. Proto se zajímejte především o pojištění, které pokryje rizika  spojená s trvalou invaliditou, ztrátou zaměstnání, pracovní neschopností a popřípadě i smrtí klienta..

A rada nakonec. Pokud byste měli být se splácením hypotéky na hraně, uvažujte nad určitým uskrovněním se a zkuste si pořídit levnější bydlení.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články