Škoda v zaměstnání? Pomůže pojištění odpovědnosti

18.11. 2013 • Pojištění

V dnešní době se dá připojistit a pojistit téměř cokoliv. Pojišťovny dnes nabízí velký sortiment toho, co je možné pojistit. Není to od věci, v dnešní době jsou věci docela drahé, elektronika, pracovní nářadí a podobně. Mnohdy jde jedným zcela nešikovným pohybem způsobit opravdu velkou škodu. Do pracovního počítače či pracovního notebooku můžete neopatrným otevřením podezřelého e-mailu dostat do počítače vir, který vymaže komplet všechna data. A pokud je nemáte zalohované, pak je to storpocentně na panáka. A ne na jednoho. Pokud data zálohované máte, je to o něco lepší, ale i tak vám to určitě znesnadní práci. Navíc musíte odvirovat počítač a zbavit ho nebezpečných virů. 

V práci nemusíte jen poškodit elektroniku takto, můžete do něj nechtěně strčit a monitor či celá základní deska spadne na zem a může se poškodit. Můžete mít samozřejmě z pekla štěstí a nic se nemusí stát, ale takové štěstí potká opravdu málokoho. Při práci si také rádi dáte kávu či čaj. Když máte na stole hodně věcí, můžete snadno kávu či čaj převrhnout a všechna káva či všechen čaj nateče do počítače, který následně zkratuje a tím pádem se poškodí. Pokud pracujete s nějakými pracovními nástroji, jako například bruska, motorová pila, cirkulárka a podobně, také se lehce může stát, že s neopatrnou manipulací můžete přístroj zničit či jej poškodit. Nehledě na to, že vy se můžete při neodborné manipulaci zranit. Při takovvýchto nehodách pak škodá padá na vás a zaplatit škodu musíte vy. 

A že se nejedná o pár korun, je jasné. Počítače či notebooky jsou dneska drahá věc a pracovní nástroje a nářadí rovněž. A asi nikdo nechce platit takové částky, mnoho z lidí dokonce nemá žádnou finanční rezervu, která by je v tomto případě vytrhla z nouze. A tak lidé musejí několik měsíců šetřit a šetřit a pomalu splácet dluh, pokud vám to však zaměstnavatel dovolí, uhradit na splátky. Zaměstnavatel vám musí škodu dokázat. Takže na vás nikdo nemůže nic hodit, co jste neudělali. Ve většině případů však o viníkovi škody není pochyb. Zaměstnavatel po vás může chtít nejvýše 4,5 násobek vašeho průměrného hrubého měsíčního platu. Částku zaplatíte buď jednorázově, nebo si to rozložíte do splátek, které vám může zaměstnavatel strhávat z měsíční mzdy.

V tuto chvíli se vám rozhodně bude hodit pojištění odpovědnosti za škody v zaměstnání. To je vlastně takové pojištění, které vám pomůže se zaplacením či za vás zcela zaplatí škodu, kterou v zaměstnání způsobíte. Samozřejmě pojistka musí být dobrá a dobře sepsaná. Pozor také na to, jaké limity máte nastaveny. Neměly by být nízké, protože pak budete rozdíl, který vznikne, doplatit vy sami. V dnešní době je na trhu mnoho pojišťoven, které nabízejí různá pojištění snad všeho, na co si vzpomenete. Samozřejmě je mezi pojišťovnami určitý "boj" o zákazníka a nového klienta, který u nich sepíše smlouvu a bude u nich pojištěný. Proto je dobré si obhlédnout nabídku všech pojišťoven a najít takovou, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám a vašim cenovým podmínkám. Musíte si, ale dávat při sjednávání takovéhoto pojištění odpovědnosti na výluky, co vám vlastně takovéto pojištění odpovědnosti pojistí a podobně. Toto vše se dozvíte v tomto článku, kde si na škody způsobené v zaměstnání a hlavně tedy na pojištění odpovědnosti škody v zaměstnání, posvítíme.

Výluky, které mohou vzniknout při úhradě škody

Vše má své výluky, každé pojištění. Například když se pojistíte proti úrazu a stane se vám úraz a jste pod vlivem alkoholického nápoje, jedná se o výluku. V dnešní době sice pojišťovny tolerují jednu skleničku vína, ale ten, kdo má pár panáků v sobě a stane se mu úraz, s vyplacením pojištění moc počítat nemůže. Navíc s alkoholem je to různé, záleží na pojišťovně a na dané situaci. I zde, při pojištění odpovědnosti v zaměstnání jsou nějaké výluky, na které je potřeba dávat si pozor. Pokud škodu v zaměstnání způsobíte pod vlivem alkoholu či pod vlivem omamných látek pojišťovna vám to neproplácí a také můžete zapomenout na nějaký násobek platu. Vy uhradíte škodu a to v plné výši. Málo používaným způsobem je v dnešní době uvádění věcí do původního stavu. Mezi další výluky, které se k tomuto vztahují je například vyrobení zmetku, škoda, která je způsobena šířením poplašné zprávy nebo ztrátou věci. Výluka vás také postihuje v případě, kdy způsobíte škodu prostřednictvím jaderného výbuchu, možná se vám to zdá jako nepotřebné, ale i takové nehody se bohužel stávají.

Co to vůbec pojištění odpovědnosti za škody v zaměstnání je?

Celým názvem je to pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli. Laicky to znamená, že pokud se v práci stane nehoda a není v souladu s výlukou, poté pojišťovna přebírá placení škody za vás a vy tak platit peníze nemusíte. Samozřejmě záleží na tom, jak vysokou máte sjednanou pojistku a pojistné plnění. Znamená to, že povinnost uhradit za vás škodu přebírá pojišťovna, se kterou máte uzavřenou pojistnou smlouvu. Pojišťovna se zavazuje, že pojišťovna za vás uhradí zaměstnavateli nahodilou škodní událost. Tuto událost způsobil zaměstnanec a to vinou porušení jeho pracovních nebo služebních povinností. Pojistná událost musí vzniknout výhradně podle zákoníku práce.

Pojištění s různými názvy

V dnešní době pojištění odpovědnosti v zaměstnání nabízí asi desítka pojišťoven. Každá pojišťovna si název tohoto pojištění trošku upravuje, podle toho, jak sem jim to hodí. Samozřejmě také každá pojišťovna nabízí jiné pojišťovací limity a jiné ceny. V tuto chvíli tak záleží na vás, jakou pojišťovnu zvolíte. Zvolit si musíte také svůj pojistný limit. Ten si sjednáte naprosto jednoduše a to tak, že si vynásobíte svůj hrubý měsíční příjem 4,5 násobkem. Tento 4,5 násobek musíte podle pracovního zákoníku v případě škody uhradit. 

Pojišťovací poradci doporučují, aby si klienti sjednali pojistku raději na pětinásobek svého měsíčního hrubého platu. Vyhnete se tak případným problémům, které s tím mohou být spojeny. Pokud se vaše mzda nějak zvýší, je dobré smlouvu aktualizovat, protože je stále stanovena na původní hrubou měsíční mzdu. To samozřejmě platí i naopak, když se mzda sníží, snižte si i pojistku. Vyplaceno vám to totiž bude z aktuální mzdy a tak zbytečně pojistku přeplatíte.

Spoluúčast

Spoluúčast znamená, že se podílíte spolu s pojišťovnou na tom, aby, jste zaplatili škodu. Spoluúčast nabízí každá pojišťovna jinou, záleží na tom, co si vyberete. Jsou pojišťovny, které tuto spoluúčast nabízí jednotnou procentní spoluúčast na vaší škodě, a jsou pojišťovny, u kterých si vy sami můžete stanovit, jakou spoluúčast sami budete chtít. Nemusí to být jen v procentech, ale určité pojišťovny vám mohou nabídnout také spoluúčast v korunách, například tisíc korun, dva tisíce korun a podobně. Spoluúčast na úhradě pojistné události je pro vás jako pro klienta důležitá a není dobré ji tak opomíjet a brát ji na lehkou váhu. Platí totiž, že čím větší spoluúčast máte na pojistné události, tím méně za pojistku měsíčně platíte. Ovšem zase se částka, kterou budete při pojistné události platit, zvyšuje. Čili rozhodnutí je zde na vás, co si vyberete a co je pro vás to nejlepší a nejideálnější.

Platnost neberte na lehkou váhu

Jak už je v názvu, platnost pojištění není dobré brát na lehkou váhu. Stačí totiž zanedbat maličkost a poté máte velké problémy s vyplacením a podobně. Řada pojišťoven omezuje pojištění odpovědnosti v zaměstnání pouze na území České republiky. Jsou samozřejmě pojišťovny, které se neomezují a pojišťují odpovědnost na Evropu či rovnou na celý svět. Pokud nejezdíte na žádné pracovní a služební cesty a jste jen v České republice je jasné, že nepotřebujete pojišťovnu, která není omezená. Pokud však v rámci svého zaměstnání jezdíte i do ciziny, specializujte se na pojišťovnu, která svou odpovědnost za škody rozšiřuje i na Evropu či na celý svět.

Jaké škodné události?

Událostí, které se v zaměstnání mohou stát je několik. Samozřejmě jsou určité události, které patří mezi ty nejčastější, které se v zaměstnání poměrně často stávají a to mnoha lidem. Je to například nehody způsobené služebním vozem, poškození kancelářského vybavení, rozbití přístroje neodborným zacházením. Jsou také dva druhy pojištění. První varianta může kromě jiného krytí škody obsahovat také krytí škody při řízení automobilu zaměstnavatele. Druhá varianta toto riziko nekryje. Je zase na vás, co si zvolíte za variantu. Pokud jezdíte pravidelně se služebním autem, pojistěte se první variantou. Nikdy nevíte, co se může stát a jistota je přeci jen jistota.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama