V České republice je pojištění odpovědnosti za škodu nutné pro každého majitele vozidla. Jakmile máte uzavřenou nějakou smlouvu o povinném ručení, ale podíváte se na nové nabídky dalších pojišťoven a zjistíte, že jinde by se uzavření smlouvy vyplatilo více, pak se pravděpodobně vyplatí změnit poskytovatele pojistky. Ale od myšlenky ke skutečnému přechodu jinam bývá často velice daleko. Možná budete muset čekat na přechod jinam i delší dobu než šest měsíců. To je způsobeno tím, že starou smlouvu o povinném ručení nemůžete ukončit, kdykoliv by se vám zlíbilo. Většinou je možné smlouvu ukončit až na její výročí a my se pokusíme najít několik tipů, jak udělat ukončení povinného ručení co možná nejlépe.
Vypovězení staré smlouvy
Výpověď staré smlouvy o povinném ručení je vyloženě nutné odevzdat v písemné podobě, protože určitě si nevystačíte s jedním telefonátem pojišťovně. Jestliže se pokusíte využít možnosti vypovědět pojistku v termínu šesti týdnů před výročím, pak nestačí mít v řádném termínu podací razítko z pošty, ale dokument musí být v daný den doručen přímo do pojišťovny. U nás v současné době existuje jediná pojišťovna, jež netrvá na výpovědi před výročím smlouvy. Touto pojišťovnou je Wüstenrot. Taková výpověď ze smlouvy ovšem musí mít i patřičné náležitosti. Chybět nesmí samozřejmě jméno, příjmení a adresa, dále číslo pojistné smlouvy, informace o tom, že vypovídáte uvedenou smlouvu pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a jakému datu.
Dále také musí v dokumentu být napsaný důvod výpovědi, nesmíte zapomenout přiložit všechny potřebné dokumenty, také žádost o zaslání potvrzení o době trvání a škodném průběhu pojištění a nic se neobejde bez vlastnoručního podpisu klienta pojišťovny. I během doby trvání výpovědi potom zůstáváte pojištěni, takže se nemusíte obávat, že by bylo potřeba narychlo sjednávat jiné pojištění, protože by se vám mohly sejít zbytečně dvě povinná ručení najednou. Musíte si pořádně projít veškeré nabídky, jaké jsou na trhu k dispozici a zvolte si tu ideální právě pro vás. Naštěstí v současné době existuje celá řada různých internetových kalkulaček, ze kterých se dá zjistit, jaké povinné ručení se hodí přesně pro vás.
Uzavření nové smlouvy
Během uzavírání zbrusu nové smlouvy o povinném ručení od vás bude nová pojišťovna vyžadovat informace o dosavadním průběhu pojištění. Vy sice potvrzení obdržíte na základě výpovědi staré smlouvy, ale to už může být v době, kdy budete mít naplánováno uzavření nové pojistky. Jestliže nemáte jasný přehled o svých bezeškodných měsících, zatelefonujte si do pojišťovny, ze které odcházíte, kde by vám požadovanou informaci měli předat telefonicky bez nutnosti osobního střetnutí. Sjednat si nové pojištění klidně můžete i s pořádným předstihem. To se vyplatí udělat třeba v případě, že plánujete využít nějakou časově omezenou akční nabídku. Pojišťovny jsou většinou schopny a ochotny uzavírat smlouvu o povinném ručení dva či tři měsíce před tím, než má vstoupit do platnosti. Na delší dobu dopředu ovšem nejsou stanovené platné ceníky. Nová smlouva se dá uzavřít v podstatě ihned, jakmile vypovídáte dřívější smlouvu. Část pojišťoven se pokusí ověřit vaši informaci o bezeškodném průběh prostřednictvím internetové databáze České kanceláře pojistitelů, zatímco jiné pojišťovny počkají, až budete mít k dispozici skutečné potvrzení z původní pojistky. Toto potvrzení byste měli získat nejpozději do patnácti dnů od ukončení smlouvy. Pokud byste uvedli neplatný údaj nebo jste neměli o svých prohřešcích úplně jasno, pak se snadno může stát, že pojišťovna ještě upraví cenu povinného ručení.
Při trvání smlouvy se čas od času vyplatí požádat o přepočítání havarijní pojistky. Poproste tedy svého pojišťovacího poradce o přepočtení ceny havarijního pojištění, protože pojišťovny často na začátku stanoví platbu podle ceny nového auta, na nějž smlouvu sjednáváte. Ovšem cena automobilu každým rokem klesá a to je potřeba v pojistce zohlednit. Ceny pojistky, kterou byste nechali bez kontroly, by zůstala stále stejně vysoká a nikdo by se nehrnul k jejímu snížení. Také se vyplatí zjistit, jestli pojišťovna, u níž máte sjednané povinné ručení, nepřenáší bonusy za průběh bez nehod i k havarijnímu pojištění. Toho se dá využít třeba u České pojišťovny.
Kdy se dá vypovědět smlouva o povinném ručení
Možností, jak vypovědět smlouvu o povinném ručení, je hned několik. Jednou z často využívaných možností je šest týdnů před výročím smlouvy, jako což se označuje den, kdy bylo pojištění sjednané. Pokud jste aktuální smlouvu uzavřeli před kratší dobou než dvěma měsíci, můžete jí vypovědět naprosto bez udání důvodu, přičemž k ukončení takové smlouvy dojde do osmi dnů. Smlouva se dá také ukončit měsíc od doby, kdy jste dostali dopis, v němž pojišťovna oznamuje změnu výše pojistného a v takovém případě k ukončení smlouvy dojde do třiceti dní. Můžete se také rozhodnout svou smlouvu zrušit měsíc od okamžiku pojistné události. Toto pravidlo ovšem platí oboustranně, takže pokud budete mít častokrát nehody, můžete počítat s tím, že už o vás pojišťovna nebude mít zájem. V takovémto případě je výpovědní lhůta jeden kalendářní měsíc. Jakmile prodáte auto, pak také máte právo ukončit smlouvu, což je celkem logické. Potom je zapotřebí pojišťovně dodat kupní smlouvu či technický průkaz se záznamem o převodu. Smlouva v tomto případě zaniká okamžitě. Když někdo ukradne vaše auto, potom máte také možnost ukončit smlouvu. Doložit přitom musíte protokol od policie a smlouva se ukončí okamžitě. Při ekologické likvidaci auta máte také nárok na ukončení smlouvy. Je ovšem nutné dodat technický průkaz se záznamem o trvalém vyřazení automobilu z evidence a smlouva taktéž končí okamžitě. Když se vás netýká ani jeden z těchto případů, pak stále ještě můžete podat výpověď při uložení značek do depozitu. Stačí pojišťovně doručit velký technický průkaz a potvrzení o dočasném vyřazení auta z registru a poté si již s novou pojistnou smlouvou stačí opět registrační značky vyzvednout.