Investiční životní pojištění

17.11. 2013 • Pojištění

Většina lidí někdy hledala možnosti, jak vložit svoje aktuálně volné finance do nějakého produktu, který by vklad pěkně rozmnožil při co nejmenším možném riziku. Ale najít takovou možnost investice není nic jednoduchého a každý produkt má něco do sebe, ale dají se na něm objevit také určité zápory. Nyní se podíváme na produkt zvaný investiční životní pojištění.

Co je to investiční životní pojištění?

Pokud se ptáte na otázku z nadpisu, pak vězte, že jde o kombinaci různých typů většinou životního pojištění a pravidelného investování do otevřených podílových fondů. Pojišťovny se dají označit za profesionální ústavy určené na poskytování pojištění. Pojišťovny si část financí určených na investování odeberou a zbytek odesílají do fondů, které jsou častokráte zřizovány jejich partnerskou společností. V dobách minulých bylo poměrně náročné investovat do podílových fondů přímo, takže pojišťovny namísto kapitálového životního pojištění s garantovaným zhodnocením nabídly úplně jiný, inovativní produkt s možným podílem z výnosu akcií a zaplnily tím díru na trhu. Ve své době to byl hodně interesantní produkt, jenž neměl valnou konkurenci, nicméně v současné době se jedná o velice zastaralou věc a investovat právě takovým způsobem se příliš finančně nevyplatí. Ještě ke všemu v současnosti už ani neplatí stoprocentní krytí uložených financí v pojišťovně před mocí exekutorů či před bývalými partnery v případě rozvodu manželství.

Kladné stránky investičního životního pojištění

Jako všechno, i investiční životní pojištění má svoje pozitiva. Nicméně těchto pozitivních stránek už v současné době opravdu příliš nezbývá. Jednou z posledních výhod investičního životního pojištění zůstávají zajímavé daňové odpočty. Zaměstnanec nebo živnostník nedanící paušálem si díky investičnímu životnímu pojištění může odečítat až dvanáct tisíc korun za rok ze základu daně. Z tohoto úhlu pohledu se vyplatí investice ve výši tisíce korun za měsíc, avšak její celková výhodnost je problémová. Zaměstnavatel naproti tomu může přispívat až čtyřiadvacet tisíc korun ročně, což značí dvoutisícový měsíční příspěvek. Ten vychází přímo z nákladů společnosti, díky čemuž šetří zaměstnavatelům celkem slušnou sumu. Zaměstnanec při výběru platí pouze daň z příjmu. Sociální či zdravotní pojištění se z tohoto příjmů vůbec nepočítá.

Stinné stránky investičního životního pojištění

Jelikož kladů jsme příliš nenašli, bude pravděpodobně více záporů. Poměrně zásadní nevýhodu investičního životního pojištění můžeme spatřovat ve vysokých provizích zprostředkovatelům, jež musí samozřejmě někdo zaplatit, což je ve výsledku jen a pouze klient. Tento druh produktu z toho důvodu mívá relativně vysoké vstupní poplatky ve výši okolo 1,5 násobku ročního pojistného. K tomu se připočítává také běžný vstupní poplatek ve výši pěti procent inkasovaný z každé platby, což má za následek duplicitní poplatky oproti přímé investici, což také není dobré. Fondy, do kterých se investuje za pomoci investičního životního pojištění mívají většinou o jedno procento vyšší manažerské poplatky, kolem dvou procent objemu investice. Nakonec se všechny zisky ještě daní, nicméně přímé investice do podílových fondů jsou v České republice prozatím od daní osvobozeny, takže zde je evidentní, že se více vyplatí přímá investice do podílových fondů.

Ve výsledku je potřeba říct, že pokud už máte nějaké investiční životní pojištění, pak máte vstupní poplatky zpravidla zaplaceny. Kdyby tedy došlo na rušení smlouvy, jejíž platba byla odečítána v daňovém přiznání, muselo by se všechno zpětně přičíst a daň doplatit úřadu. Proto nemusí být úplně výhodné rušit aktivní smlouvy z dřívějška, nicméně nikdy neuškodí si prohlédnout a popřípadě upravit pojistnou částku. U nových smluv je potřeba si to důkladně rozmyslet, protože pojišťovny jsou v současnosti opravdu vhodné spíše jen k pojištění než k investování.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama