V každém věku člověk zachází s penězi jinak. V patnácti se snaží získat co nejvíce peněz na to, aby si koupil časopis a podobně. Ve dvaceti už má nějakou tu brigádu, peníze získané z ní buď utratí na nějaké akci či si je poctivě šetří a šetří na nový telefon, nové kolo, dovolenou, nový počítač a podobně. Ve dvaceti pěti myslíte na to, že je potřeba mít stálý příjem a je nutné mít také nějakou rezervu, co se týče financí. Přeci jen, pomýšlíte na rodinu či už rodinu máte a je potřeba ji zabezpečit tak, aby jí nic nechybělo a všeho bylo dostatek.
Ve třiceti máte již určitě rodinu, plánujete další dítě, rozhodne se jeden z partnerů podnikat, uvažujete nad koupi vlastního domu či vlastního bytu a podobně. Začnete se tak více zajímat o možnostech hypotéky a o tom, zda jste schopni ji z dvou platů splácet, zda nebudete jen živořit, zda je dobré si do toho všeho pořídit i další dítko a podobně. Zkrátka, v každém věku je potřeba myslet na finance a v každém věku na finance myslíte jinak a přemýšlíte o nich jinak.
Čím jste starší, tím více nad penězi uvažujete a přemýšlíte nad nimi. To co jste si koupili například ve dvaceti, si už dnes rozmyslíte, zda opravdu toto nutně potřebujete a zda si to váš rozpočet může dovolit a můžete finance vynaložit na onu věc. Pokud máte děti, přemýšlíte tak, že ony jsou pro vás prioritou (a to je jen dobře). Mnohdy tak sobě odepřete něco a raději pořídíte dítku nové kolo, novou bundu a podobně.
Zkrátka a dobře, bezstarostné roky jsou za vámi a po třicítce i ti největší pařmeni a největší větroplaši většinou začnou myslet jinak a přemýšlet o budoucnosti. Kroky, které po třicítce uděláte, jsou pro vás kroky důležité a rozhodující. Právě tyto kroky a tyto činy pak následně určují vaši budoucnost. V tomto článku se podíváme na sedm finančních chyb, které jsou omluvitelné a přijatelné v době, kdy vám není třicet. Po třicítce si tyto chyby nedovolte, není to pro vás dobré a zbytečně to vám a vašim financím ublíží, což samozřejmě nechcete.
1. Nedostatečné pojištění
Ve dvaceti nemyslíte na to, jak se pojistit, zda jste dobře pojištěni, zda je ve vaší pojistce obsaženo vše, co je potřeba. Dobrá pojistka je v podstatě stejně důležitá jako například úspory, penzijní plán a podobně. Máte dobré životní pojištění? Kryje vám vaši hypotéku, vaše úvěry, zabezpečí rodinu v případě, že se něco stane? Na trhu s pojistkami a pojištěními je mnoho a mnoho produktů, které vás ochrání a pomohou vám zabezpečit vás v případech, kdy vám osud nebude zrovna moc nakloněný. Na trhu je mnoho pojišťoven, proto je potřeba pojišťovnu vybírat velmi pečlivě, protože pojišťovny si navzájem konkurují, což znamená pro klienta možnost lepších podmínek. Prohlédněte si internetové stránky pojišťovny, sejděte se s pojišťovacím agentem, kterému důvěřujete a společně s ním si vyberte přesně ty produkty, které budou pro vás ty nejvhodnější a nejlepší. Pak budete mít jistotu, že v případě nepřízně osudu, budete chráněni a alespoň trošku vám to ulehčí vaše spaní.
2. Čachry s úsporami? Nerozumné!
Vlastníte spořící účet a penzijní spoření? Ano, pak se vydáváte na správnou cestu. Je ovšem špatné, když máte pouze a jen spořicí účet, na který běžně šetříte a poté zase finance vybíráte. Je potřeba si ujasnit, za jakým účelem máte účet a není-li lepší si pořídit další účet. Další účet vám poskytne prostor pro spoření na mimořádné výdaje. Pokud šetříte a pak si za to něco koupíte, je to špatně. Úspory, které budete střádat bokem, jsou pro případ nouze (rozbitá lednice, pračka, myčka a podobně), ne pro dva týdny dovolené někde u moře. Pokud nechcete vlastnit dvě a více kont, poté vyzkoušejte obálkovou metodu, roztřiďte si obálky s nadpisem, kdy spoříte na dovolenou, kdy si tvoříte rezervu a podobně.
3. Nemáte sepsanou závěť
Myslet ve dvaceti nebo třiceti na smrt nechce asi nikdo. Přemýšlet o ní není vůbec nic příjemného. Nicméně v dnešní době člověk nikdy neví, co jej čeká a ten, kdo myslí na svůj majetek a na pojištění rozhodně neponechává nic v náhodě. Navíc, pokud máte dostatek síly, jste aktivní a podobně, smrt není to, co chcete slyšet a čím se chcete zabývat. V tuto chvíli je ovšem nutné se otázkami okolo smrti, což je velmi citlivé, zabývat, vyřešit dědictví, pohřeb a podobné náležitosti. Pokud se vše připraví dopředu, v případě nepříjemných a nenadálých událostí, pak lidé okolo mají o mnoho starostí méně.
4. Dnes peníze máte, zítra je mít nemusíte
To, že se máte dobře nyní, neznamená, že se budete mít dobře i zítra. Zjistíte totiž to, že zítřky jsou o tom, že musíte splácet své dluhy a své účty. Je potřeba se soustředit a zaměřit se na dlouhodobé výdaje, které máte. Myslete dopředu, pokud máte dům, musíte myslet na to, že bude chtít za několik let opravy, nová střecha, nová kanalizace, nové okapy, novou cestu okolo domu a podobně. Je důležité nenechat se překvapit nečekanými a nepříjemnými výdaji. Když rezervu nemáte, pěkně vás to zaskočí, což není nikdy příjemné. Tvořte proto dopředu rezervu. Ve třiceti už myslete na střechu, kanalizaci a podobně. Usnadní vám to život a to hodně.
5. Penzijní konto má vlastní život
Penzijní konto máte, pravidelně na něj přispíváte financemi. To je všechno moc fajn, chvályhodné. Ovšem dále už se nijak nestaráte o to, co se s ním děje, jak funguje a podobně. Kolem třicátého roku věku je dobré se na penzijní konto podívat a zkontrolovat tak, o jakou částku se vaše prostředky zhodnotily, zároveň se také ujistíte, že finance narůstají takovým tempem, jakým chcete a jaké tempo jste očekávali. Najděte si finančního poradce, sedněte si s ním a poraďte se o tom, že finance rostou správným směrem, že investujete dobře, že jsou rizika nízká a podobně.
6. Na svůj důchod spoříte málo
Nestačí si založit penzijní konto a stanovit si částku. V době, kdy jste si spoření zakládali, byla vaše finanční situace jiná, nevydělávali jste tolik peněz jako nyní a podobně. Náklady logicky vzrůstávají společně s růstem příjmů. Právě tato situace může probíhat také během vašeho důchodu. Důležité pro vás je, s růstem vašich financí navyšovat částku, kterou si na důchod spoříte. Přeci víte, že štěstí přeje připraveným, tak se na tento fakt připravte a vždy budete v pohodě.
7. Bytová situace? Neřešíte ji.
Nad narozeninovým dortem, který na sobě má třicet svíček je dobré si uvědomit, zda vám opravdu vaše současné bydlení vyhovuje. Pokud toužíte po koupi domu, ale stále jej ještě nemáte, zvažte, zda je to pro vás vhodné, zda je to vhodné pro vaše finance, pro váš životní styl, zda vás hypotéka moc nezatíží, zbytečně vás to nesemele a podobně. Pokud se pro hypotéku rozhodnete, nezapomeňte k částce připočítat také pojištění, opravy, údržbu, nějaké finance vám musejí zbýt z vašich příjmů a podobně. Jestliže máte dům a hypotéku k tomu, je potřeba zvážit, zda je dobrý čas na refinancování vaší hypotéky. Od doby, kdy jste hypotéku brali, se dost změnilo, můžete vydělávat více, úvěrová bonita je vyšší, šetříte více a podobně. V tuto chvíli je dobré refinancování z toho důvodu, že si můžete zkrátit dobu splácení, navýšit částku a podobně. Úroky jsou nyní nízko, tudíž je správná chvíle na refinancování. Pokud nemáte rádi závazky a chcete raději svobodu a větší volnost, je dobré myslet na pronájem. Co se týče bydlení, třicítka je na to přímo ideální doba.