Jistě jste už někdy slyšeli pojem finanční gramotnost, ale co to vlastně znamená? Pod tímto souslovím si lze představit více věcí a kdekdo by Vám řekl něco jiného. Ve zkratce se jedná o jakýsi soubor znalostí a dovedností týkající se nakládání s penězi a to v různých životních situacích. Každý, kdo někdy manipuloval s penězi (platil na pokladně, rozhodoval se, jak utratí peníze z výplaty atd.) má určitě povědomí o základních principech nakládání s penězi, to ovšem ještě neznamená, že je jeho finanční gramotnost na výši a že se nemá co naučit.
Co je to finanční gramotnost
Finanční gramotnost v sobě lidé od narození nenesou, to j asi každému jasné, musí se jí tedy v průběhu života učit. Nelze říct, že je někdo finančně gramotný a někdo ne, jde spíše o míru zvládnutí této dovednosti. Vidíme dnes na každém rohu finanční poradce nejrůznějších společností, kteří se ve světě financí orientují mnohem lépe než běžní lidé, a proto jsou jejich služby víc než kdy jindy potřebné. Média a reklamní kampaně na nás dennodenně chrlí nepřeberné množství služeb a produktů a mezi ty nejnepřehlednější patří bezesporu finanční služby. Běžný člověk buď neumí, nebo se mu nechce propočítávat úroky z úroků na několika účtech, zjišťovat si podmínky uzavření životního připojištění nebo důchodového spoření a porovnávat je mezi sebou v rámci dalších nabídek finančních produktů. V této hektické době máme i jiné povinnosti a starosti než složitě dohledávat informace, porovnávat je s velkou spoustou dalších informací a naučit se v tom chumlu sami orientovat tak mistrně, abychom nepotřebovali pomoc nikoho jiného. Proto finančním poradcům jejich „businnes“ jenom kvete, což může být dobře ale pro zhýčkané občany, kteří se nechají zblbnout kde čím, to může být i jejich dírou v peněžence.
Umět se orientovat ve světě financí je určitě dobré pro každého dospělého, ale začít by se mělo s výukou už v útlejším věku. Současnost je doba nemilosrdná a bude hůř. Že nevědomost neomlouvá, to už dávno není pravda. Pokud přijdete vlivem špatného zacházení s penězi o důležitý obnos, bude Vás to mrzet, ať už jste o něj přišli vědomě či nevědomě. Na základních školách už se proto pomalu ale jistě rozvíjí výuka doplňujících předmětů, které fungují spíše na bázi kurzů, jež probíhají standardně v rámci klasického rozvrhu hodin. Jde o výuku např. na téma národní hospodářství, kde se děti učí o DPH, hrubém domácím produktu, zkouší si „nákupní vozík“ – metodu nakupování a utrácení peněz, aby utrácely šetrně, ale účelně atd. Na středních školách, bohužel jen některých, se dotýká učební látka finanční gramotnosti alespoň okrajově. Na gymnáziích, obchodních a ekonomicky zaměřených školách se toho žáci dozvědí samozřejmě o něco více než žáci průmyslovek, jde však většinou o teoretické poznatky, které studenti stejně mnohdy neumí využít v praxi. Pro dospělé se nabízí řada placených kurzů týkajících se především účetnictví, občas se objeví i nějaká přednáška zdarma na téma finanční gramotnosti – tu obvykle lektorují aktivisti z finančního sektoru, kteří téměř pláčou nad žalostným stavem našeho obyvatelstva, které často ani nezná základní principy hospodaření s penězi.
Vzdělávejte se ve finančních oblastech
Jestli máte dojem, že Vám současnost dává na frak se svými pokrokovými metodami, jak tahat z lidí peníze, vzdělávejte se u lidí, kteří o tom něco vědí. V jednom z předchozích odstavců jsme zmínili roli finančních poradců, kteří Vám pomohou s některými záležitostmi a to rychle a elegantně – pro Vás to znamená bez námahy. Zkuste pouvažovat nad tím, jak se k té to práci dostali. Myslíte, že tito vyvolení se narodili s úžasnou schopností porozumět financím a proto si je zvolili manažeři do svých firem jako pracovní sílu? Kdepak, tak to není. Pravděpodobně to byli obyčejní lidé, kteří byli naverbováni do společnosti pod záminkou seriózní práce a vysokých výdělků. Napětí tohoto pracovního světa neustojí každý, ale téměř každý si to může vyzkoušet na vlastní kůži. Je to tedy místo, kde si můžete minimálně zajistit nějaké know-how a vzdělat se zdarma (možná i si přivydělat) v oblasti financí. Pokud nechcete nabýt zkušeností tímto způsobem, porozhlédněte se ve svém okolí po přednáškách na téma finanční gramotnosti, na nich se i zkušení lidé obvykle dozvídají věci, které ani netušili, že existují.
Sestavte si rodinný rozpočet
Nevíte, jak jste na tom se svými výdělky a chtěli byste ušetřit na výdajích? Napište si na kus papíru svůj vlastní odhad toho, kolik asi přibližně utratíte za obvyklé věci (mělo by jít o věci, ze které utrácíte pravidelně, jako např. jídlo, nájem, hospoda, koníčky, služby – telefon, internet, zdravotní péče, doprava). Zaměřte se v rámci jednoho měsíce na své příjmy a výdaje. Zapisujte si veškeré položky do diáře nebo někam do sešitu a udělejte si sami o sobě studii, ze které můžete po měsíci jednoznačně vyhodnotit spoustu zajímavých věcí. Určete si základní položky, za které pravidelně utrácíte a nechte si také jednu s názvem mimořádné výdaje (koupě nového spotřebiče do domácnosti, návštěva kulturní akce, oprava automobilu aj.) V rámci těchto kategorií si sečtěte výdajové položky za celý měsíc a dostanete konkrétní cifru, kterou potřebujete vydělat, abyste se na konci měsíce dostali se svými financemi na nulu. Pokud zvládnete tuto disciplínu celý jeden měsíc, budete sami překvapeni, kolik peněz utrácíte a do čeho vlastně investujete. Je to metoda malého vlastního účetnictví, díky které si můžete naplánovat i vlastní rozpočet na nadcházející měsíce. Pokud se donutíte jej dodržovat, můžete na hloupostech ušetřit opravdu hodně peněz a bude pro Vás jednoduší vybudovat si finanční rezervu pro případ nějaké havárie. Přece jenom, stát se může cokoliv a kdo je připraven, není překvapen. Vydržet takovouto sebekázeň po dobu jednoho celého měsíce není nic jednoduchého, na to se předem raději připravte. Chce to notnou dávku trpělivosti, pečlivosti a odhodlání. Buďte si ale jisti, že pokud si budete zapisovat příjmy a výdaje alespoň po dobu 14 dní, tak i tato osobní studie Vám přinese spoustu zajímavých čísel, nad kterými budete žasnout.