Ve druhé polovině roku 2013 je před námi situace, kdy spořicí účty a stavební spoření stále zůstávají poměrně oblíbenými produkty, nicméně to se může velice rychle změnit. Pořád větší množství střadatelů totiž začíná hledat i zajímavější možnosti, jak zhodnotit svoje volné finance. A právě zajímavější alternativy se dají najít v investicích do fondů. V případě, že se také chystáte stát investorem, rozhodně se vyplatí obrátit na banku, jež se stará o vaše peníze, nebo na nezávislého poradce, který by měl umět dobře poradit.
I když se to někomu nemusí zdát, pořád se více vyplatí využívat účty, jež se zaměřují na zhodnocování vkladů, než nechat peníze válet bez ladu a skladu doma nebo na běžném účtu. I přes klesající úroveň úrokových sazeb se stále tento druh spoření vyplatí. Založení takového typu účtu se dá zařídit už i on-line, poplatky téměř nejsou a naprostou samozřejmostí je i kompletní ovládání účtu přes internet.
V některých bankovních institucích dokonce zákazníci získávají i zajímavé bonusové zvýšení úroku za určitou aktivitu. V českých bankách se úroková sazba v současné době pohybuje mezi půl procentem a 1,6 procenta.Ovšem je jisté, že taková úroková sazba není žádné terno a mnoho peněz navíc prostě neušetříte, obzvlášť když se odečte inflace a srážková daň z úroků. O něco lépe než banky se jeví spořitelní družstva, kde se úročení dostává i přes dvě procenta a víceleté termínované vklady se mohou zhodnocovat dokonce i o čtyři až pět procent za rok. Vklady u spořitelních družstev jsou pojištěny do stejné míry jako ty bankovní, ale i přesto si mohou stěžovat na určitou nedůvěru běžných klientů. Část kampeliček také čelí přísnějšímu dohledu a některé i šetření České národní banky.
Dalším produktem je stavební spoření, u něhož se jako velká výhoda jeví státní podpora, nicméně nevýhodu pro někoho může představovat, že peníze na stavebním spoření musí zůstat šest let a nedají se žádným způsobem vybírat. Stavební spoření se určitě hodí i v dnešní době, kdy už státní příspěvky nejsou v takové výši, jako tomu bylo v časech minulých. Pořád ještě nabízí docela dobré zhodnocení s garantovaným úrokem z vkladů až dvě procenta a s celkových ročním zhodnocením až pět procent.
Podílové fondy
Jestliže už si však s tradičními formami spoření nevystačíte a chystáte se na určité riskantnější typy investování, pak se určitě vyplatí zvážit investici do podílových fondů. Každý fond nabízí jinou míru rizika, a proto se rozlišují fondy dynamické, vyvážené a konzervativní. Ty, které nabízejí vyšší potencionální výnos, pokaždé znamenají zároveň mnohem větší riziko. Kladný bod pro podílové fondy se dá najít v kolektivním investování pod vedením zkušeného správce, jenž podle zaměření fondu dovede nakupovat akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pokladniční poukázky.
Dalším bodem k dobru je i to, že investování do podílových fondů není příliš administrativně složité a po šesti měsících držení podílové listu se z výnosu neplatí žádné daně, jež se jinak mohou vyšplhat i na patnáct procent ze zisku, což mnohdy není zanedbatelná suma. Navíc investovat do podílových fondů se dá už od pěti set korun měsíčně. Fondy životního cyklu se dají označit za obdobu podílových fondů a představují určitou variantu penzijního spoření, jelikož investice do nich se dá rozložit na třicet i čtyřicet roků.
Ze začátku se jedná o poměrně riskantnější strategii, která se s blížícím koncem investice přesouvá do konzervativních produktů. Mnoho lidí ovšem v současné době nemá dostatečné informace o možnostech investování, a proto by se měli pokusit navštívit pobočku svojí banky nebo si dojednat schůzku s nezávislým finančním expertem, od něhož se dají získat velice zajímavé informace ohledně možností investic. Každý správný nezávislý finanční poradce by měl dokázat zhodnotit vaši aktuální finanční situaci a vybrat pro vás vhodný plán investice. Poradce by se neměl snažit klienta do žádné smlouvy tlačit.