Půjčky, půjčky, půjčky... slovo v dnešní době tolikrát skloňované a používané. Bohužel skutečnost tomu přeje - v době, kdy je v ČR v řízení přes 1 milion exekucí je mnoho rodin, které zkrátka bez půjčky nevyjdou. Půjčit si menší obnost může dnes prakticky každý - snad jen notorickým neplatičům a lidem se záznamy v registrech dlužníků jsou i tyto krátkodobé půjčky v hotovosti či online zapovězeny. Pojďme se nyní blíže podívat na typ půjček, které jsou vypláceny v hotovosti.
Půjčka v hotovosti bez doložení příjmů
Pokud byste za půjčkou vyrazili do banky, tak vás čeká poměrně dlouhé a únavné papírování. Banka si vás poměrně důkladně prověří, zda budete schopni půjčku splácet a nebudete mít potíže po celou dobu splácení. U banky se prakticky nesetkáte se situací, kdy po vás nebude vyžadovat potvrzení o příjmu. Půjčku v hotovosti bez potvrzení příjmů v drtivém počtu případů banky neposkytuje, protože mají na své klienty zvýšené nároky. Pro získání půjčky požaduje více dokladů a dalších informací.
Naproti tomu je půjčka od nebankovní společnosti značně rychlá a v případě online půjčky po internetu takřka bleskurychlá (opakovaná půjčka je vyřízena například do 10 minut). Nebankovní společnosti u menších částek, obvykle do 15 000 Kč, nepožadují žádné potvrzení o příjmech nebo shánění ručitele. Společnost ani nezajímá účel vaší půjčky. Hlavní zájem je na včasném splacení vypůjčené částky a poplatku (případně úroku). Abyste půjčku získali, tak byste měli mít alespoň nějaký příjem. Některé společnosti vyžadují potvrzení o zaměstnání. Obvykle byste ale měli mít příjem alespoň 6 000 Kč. U bezpříjmových klientů se dají očekávat přísnější podmínky,m například vyšší poplatek za půjčku a také nižší zapůjčená částka (u první půjčky třeba jen 2 000 Kč).
Charakteristika hotovostní půjčky
Pojďme si shrnout a představit hlavní znaky typické bezhotovostní půjčky, s kterou se můžete na českém trhu setkat. Poskytovatelem je nebankovní společnost, která nenahlíží do registru dlužníků. Společnost ve většině případů zkoumá žadatele, zda je v exekučním řízení. Jakmile je na žadatele uvalena exekuce, půjčka je zamítnuta.
Výhodou půjčky v hotovosti u většiny poskytovatelů je možnost splatit půjčku předčasně bez poplatků a sankcí. Vyřízení a schválení půjčky bývá zdarma, bez skrytých poplatků. Samozřejmě naleznete i nabídky půjček s poplatky, ale těm se raději vyhněte. V dnešním vysoce konkurenčním prostředí je standardem půjčka bez poplatků. Platí se pouze úrok, který je ve formě pevné ceny podle vypůjčené částky (například při půjčce 5 000 Kč na 1 měsíc zaplatíte 5 000 Kč + 700 Kč poplatek + někdy 1 Kč za ověření bankovního účtu).
Hotovostní půjčky jsou známé svou rychlostí vyřízení. Pokud navštívíte kancelář nebankovní společnosti, tak můžete za půl hodiny odejít s penězi v hotovosti. V případě sjednávání rychlé půjčky po internetu je schválení stejně tak rychlé, ovšem peníze jsou u první půjčky na účtě zpravidla druhý den (čeká se na podepsání smlouvy a ověřovací poplatek 1 Kč z vašeho bankovního účtu, kam následně společnost převede finanční hotovost).
Kolik si u půjčky v hotovosti můžete půjčit? Je to samozřejmě různé podle poskytovatele. Nicméně běžné rozmezí je 500 až 20 000 Kč, někdy až 100 000 Kč bez ručení. U rychlých krátkodobých půjček je nejběžnější nabídka 500 - 10 000 Kč. Horní hranice však dosáhnou jen stálí klienti (2 a více schválených a splacených půjček).
Opatrnost vždy na prvním místě
Pokud budete prohlíže nabídku nebankovních společností a soukromých investorů v oblasti hotovostních půjček, buďte vždy obezřetní a pečlivě čtěte smlouvy a podmínky. Nesolidní poskytovatelé mohou mít následující znaky - smlouva je psána titěrným písmem s řadou odkazů na další tiskoviny, půjčka obsahuje skryté poplatky, půjčka je na první pohled relativně výhodná, půjčka má značně vysoké RPSN (řádově tisíce). Poskytovatele můžete také proklepnout v rámci nejrůznějších recenzních webů na internetu.