Novinka EU u bankovních účtů
Evropská unie se ráda stará o veškeré dění, které se v rámci ní odehrává. Nyní se úředníci z Evropské unie pokusili vzít na paškál zakládání bankovních účtů v rámci společenství. Od určitého data už by nikdo v Evropské unii neměl mít problém se založením a spravováním vlastního účtu. V budoucnu už ani jedna bankovní instituce nebude mít právo odmítnout žadatele, který si bude chtít založit běžný účet, protože europoslanci ve francouzském Štrasburku odhlasovali směrnici, jež dává veškerým občanům Evropské unie možnost vlastnit bankovní účet. Tato směrnice ovšem nabude platnosti nejprve v roce 2016. Odhady říkají, že zhruba 25 milionů Evropanů, kteří by stáli o bankovní účet, nemá možnost si ho založit, což je poměrně vysoké číslo a toto nařízení by ho mělo změnit.
Potíže se zakládáním účtů v zahraničí
Bankovní instituce se snaží vyhýbat možným problémům, a proto pro ně nejsou příliš atraktivní lidé, kteří nemají trvalé bydliště nebo mají nějaké dlužné částky. Do budoucna už bude stačit pouze to, aby žadatel o bankovní účet měl legální pobyt v Evropské unii a může si zřídit vlastní bankovní účet bez ohledu na finanční situaci, úvěrovou historii nebo místo pobytu. Podle názoru Evropské unie by si banky neměly zájemce o založení základního účtu nijak prověřovat a měla by jim postačovat informace o tom, že se jedná o člověka s legálním pobytem v rámci Unie. Podle nové směrnice nebude už možné diskriminovat například zahraniční studenty, kteří se v dané zemi nachází na stáži, nebo bezdomovce. Tento návrh každopádně přivítají hlavně zmínění studenti, ale také lidé, kteří se do zahraničí stěhují za prací. Všichni tito lidé se v současnosti mohou potýkat s potížemi při snaze otevřít si bankovní účet ve svojí nové hostitelské domovině. Bankovní instituce totiž velmi často požadují potvrzení o trvalém pobytu nebo zaměstnanecký poměr v zemi. Přitom základní platební účet už je v současnosti naprosto nutností pro běžný život. Bez bankovního účtu může být velký problém s řadou obyčejných transakcí jako příjmem mzdy, placení nájemného či vyúčtování. Bez bankovního účtu je všechno složitější a nákladnější.
Jasnější poplatky
Evropská unie také současně bankovním institucím nařizuje, aby mnohem jednodušeji a otevřeněji informovaly o svých poplatcích, díky čemuž mohou mít případní zájemci o jejich služby větší možnost prozkoumat a porovnat si rychle konkurenční produkty. V každé členské zemi EU by měly existovat minimálně jedny nezávislé internetové stránky, které by srovnávaly poplatky a úroky placené bankami společně s jejich úrovní služeb. Podle Evropské unie by měla být mnohem snáze proveditelná změna banky. U nás je často kritizována právě ona nepřehlednost bankovních poplatků, jíž se věnuje celkem velká pozornost. Právě díky této směrnici by se mělo dosáhnout rapidního zlepšení situace. Jak již bylo výše uvedeno, nová pravidla však vstoupí v platnost nejdříve od roku 2016. Směrnici ještě ovšem musí schválit veškeré členské státy. Do té doby se ještě může leccos změnit, nicméně může se jednat o velice zajímavé nařízení, kterých v poslední době příliš nebylo.