Možná si občas myslíme, že musíme mít doslova a do puntíku všechno. Možná nás o tom neustále přesvědčuje naše okolí, nebo dokonce jen anonymní a dobře zacílená reklama nepřetržitě pouštěná na naše podvědomí z velkých médií. Ale skutečně potřebujeme to všechno? Nebylo by raději lepší ušetřit si peníze a pořídit si později něco, co skutečně chceme a skutečně potřebujeme? A nebylo by nám na světě i lépe, kdyby si každý uměl předem rozmyslet, co je jen plané vyhazování peněz z okna? Pojďme si tedy vytyčit pár bodů, pár konkrétních věcí, které si můžeme s klidem odpustit. Nejsou totiž nutně nezbytné, dají se nahradit – a hlavně se díky jejich nepořízení dá dobře ušetřit.
1) Kávovar. Kávovar je beze zbytku zbytečnost pro všechny domácnosti, kde se pije obyčejná rozpustná káva nebo cappuccino, 2 in 1, 3 in 1 a další „kávy“ či jejich plus mínus zdařilé napodobeniny. Kávovar je určen zejména pro skutečné milovníky této horké pochoutky, kteří si již bez tohoto přístroje svůj denní šálek relaxace nedovedou představit. Předpokladem ale je, že takový člověk používá k výrobě kvalitní zrnkovou kávu, ne již předem namletou. Proto si rozmyslete, zda kávovar potřebujete právě vy.
2) Šlehač, mixér, odšťavňovač, shaker a podobné moderní výmysly do kuchyně. Pokud si bez technologií pohyb a existenci v kuchyni již nedovedete představit, pořiďte si raději jeden velký a velmi kvalitní kuchyňský robot, který všechny tyto funkce má – najednou, pohromadě a spolehlivě. Celková cena zpravidla nepřekročí cenu jednotlivých elektrospotřebičů – a už vůbec nezabere tolik místa.
3) Vaflovač a toastovač je zbytečné vlastnit současně. Vyberte si jen jeden takový spotřebič. Dovede totiž velmi dobře suplovat funkci toho druhého. Dobře propečené toasty připravíte ve vaflovači stejně tak dobře, jako nadýchané vafle v toastovači.
4) Nekupujte těstoviny. Dá to možná trochu času a práce, ale výrobou domácích těstovin a nudlí ušetříte nejen peníze, ale i své žaludky od nekupování nekvalitních levných výrobků. A pokud si snad potrpíte na italskou kvalitu a kupujete ty drahé, proč si je nevyrobit také doma?
5) Bylinky. Jejich pěstování doma za oknem je nejen výrazný krok směrem ke zdraví, ale i k ušetřeným penězům a výborné chuti. Kupovat bylinky z obchodu je pouze pohodlnější řešení. Pokud si ale budete moci kdykoli, kdy chcete, ustřihnout pár čerstvých lístků pokaždé k dostání na parapetu vlastního obydlí, určitě to oceníte. A také se vyvarujete plýtvání peněz za sušené bylinky průmyslově zpracované a takřka ve vyčichlé podobě po roce válení se po skladech prodávané na pultech obchodů.
6) Impregnace na kůži. Další zástupce položek, které nemusíte domů kupovat. Ať již chcete pečovat o kůži v podobě oděvů, o kožené sedačky, kožené boty nebo jakékoli jiné kožené povrchy, dobře vám poslouží i obyčejné sádlo. Nejlépe to, co si sami doma vyškvaříte při pečení kachny nebo jiného tučného masa. Nebo můžete navštívit řeznictví, kde ho mají ještě levnější než to balené sádlo v supermarketech.
7) Vlasové kúry a pleťové masky jsou dalším případem položky, která ve vašem rozpočtu nemusí být dávána nazdařbůh. Spoustu takových elixírů si totiž můžete umíchat sami doma, z přírodních surovin, z látek, o nichž víte vše. Pokud si vezmete do ruky jakýkoli krém, šampon či pleťovou masku z obchodu, kterou běžně používáte, vsadím se, že většině ingrediencí nebudete ani rozumět. Zato když doma z chladničky vytáhnete okurku, mrkev, smetanu, tvaroh, jahody, citron, vejce nebo cokoli podobného, umícháte celé vitaminové „bomby“, které vaši pokožku i vlasy vyživí přírodní a snadnou cestou. A pokud toužíte po lesklých a poddajných vlasech, nemusíte utratit dvě stě korun za vyhlášenou pařížskou značku, ale postačí vám černé (i světlé) pivo, kterým umyté vlasy přelijete a již pivo neopláchnete.
8) Pokud doma chováte drobného hlodavce nebo jiné zvíře, kterému jako podestýlka slouží hobliny, máte možnost ušetřit až stovky korun jednoduchým tipem. Nechoďte pro hobliny do zverimexů a chovatelských potřeb, kde vám množství hoblin postačující na týden či dva prodají za dvacet, dvacet pět nebo ještě více korun. Zavítejte k jakémukoli truhláři, který běžně hobliny produkuje jako odpad, kterého se pravidelně zbavuje. Dá vám zpravidla celý pytel úplně zdarma – pomůžete jemu i sobě. Stejně tak seno pro své domácí mazlíčky nemusíte pořizovat balené, kupované a cenově velmi nadsazené – určitě máte někde v okolí svého bydliště zahradu, park, les či louku, kde si můžete natrhat čerstvou trávu. Tu pak doma nasušte a máte vyřešeno!
9) Pokud studujete, určitě víte, kolik peněz necháte pravidelně v papírnictví kvůli pořizování zvýrazňovačů. Pokud nelpíte přímo na zářivých odstínech, ale upřednostňujete spíše tu praktickou stránku věci – totiž zvýraznění důležitých informací – pořiďte si pouhopouhé pastelky. Těmi můžete text dobře zamalovat, stojí jen málo peněz a vydrží vám nepopsatelně déle než zvýrazňovač či jiný fix, jehož náplň se rychle vyčerpává.
10) Nemusíte před každou oslavou nebo před každými Vánocemi kupovat nové role balicího papíru. Postačí, když si dáte trochu práce a budete „recyklovat“ ty staré. Určitě občas dáváte nebo naopak dostáváte dárky, které jsou v krabici. To má tu výhodu, že papír zůstane zpravidla nezmačkaný. A pokud něco zmačkaného je, můžete použitý balicí papír ustřihnout přesně tam, kde jeho hladkost končí. Do takových archů pak snadno zabalíte ještě menší balíčky. V některých rodinách se dokonce ozdobné papíry dědí – s trochou nadsázky – generace po generaci! Totéž samozřejmě platí i o jmenovkách na dárky. Není jediný důvod pořizovat každý rok nové.
11) Krutony do polévky. Jsou moderní, jsou in - a jsou také drahé. Kde je ta doba, kdy si doma každá hospodyňka osmažila starý chleba nebo housku či rohlík? Z ničeho máte najednou pochoutku a neutratíte ani korunu navíc.
12) Pokud jste příznivcem kuchyňských utěrek, dobře si tuto investici rozmyslete. Respektive – podívejte se na ceny papírových kapesníků, které stojí v nejlepším případě kolem deseti korun. Případně jednotlivě balený recyklovaný toaletní papír vyjde zhruba na 2,50,- (záleží samozřejmě hodně na tom, kde zboží pořizujete). Kuchyňské utěrky pak vyjdou o hodně dráž, což v podstatě nedává moc smysl. Materiál je to stejný, akorát cena a rozměr se pohybuje jinde. A pokud se vám zdá určující onen „větší rozměr“, nesouhlasím – vždyť jde jen o to, jestli v továrně ruličku překrojili v půlce na dva toaletní papíry, nebo nepřekrojili a nechali výrobek v podobě kuchyňských utěrek. A víte, čím ušetříte ještě více? Když se vrátíte ke klasickým plátěným utěrkám a hadříkům, které koupíte jen jednou, a pak je již jen vyperete v pračce.
13) Při nákupu nových košťat nebo mopů a jiných nástavců vhodných pro úklid můžete koupit takové, které se dají našroubovat na tu samou tyč. Musí na sebe sice pasovat, ale v mnoha prodejnách je k dostání právě unifikovaný typ. Nemusíte proto doma mít několik zametacích či úklidových potřeb vždy se samostatnou tyčí (na které si, jak jinak, připlatíte), ale postačí vám jen jedna!
Kapacita článku bohužel neumožňuje uvést všechny možné i „nemožné“ další typy na to, co všechno domů pořizujeme zbytečně. Doufám, že pro inspiraci ale tento článek mnohým postačí...