Situace na trhu práce není zrovna růžová. Je to bohužel tak, že existuje méně pracovních pozic, než lidí, kteří o ně žádají. Vyplatí se proto investovat trochu času do toho, abyste zjistili, jak správně napsat životopis. Životopisy totiž patří k tomu nejzásadnějšímu, co můžete svému potencionálnímu zaměstnavateli o sobě poskytnout. Často je to právě životopis, který rozhoduje o tom, jestli získáte vytouženou práci, nebo pracovní místo připadne někomu jinému.
Rozhodně se nenechte odradit případnými neúspěchy a snažte se získat skutečně takovou práci, která by vás bavila. A v tom může právě životopis hodně pomoci. Nemáte-li tušení, jak takový životopis či žádost o práci napsat, tak přesně pro vás je určen tento článek. Pak už určitě budete vědět, jak na to.
Jak na životopis
Životopis je možné chápat jako formu osobní vizitky. Je proto potřeba jí věnovat dostatečnou pozornost a také přiměřenou pečlivost. Také motivační dopis je důležitý. Dobře napsaný motivační dopis vás může zvýraznit v množství dalších uchazečů. V každém kvalitním životopise musí být obsaženy určité údaje.
Chybět by neměly kontaktní údaje, tedy telefonní číslo, email, či poštovní adresa. Dále je potřeba napsat přehled o vašich pracovních zkušenostech v posledních deseti nebo pěti letech. Podstatné jsou i údaje o dosaženém vzdělání, přičemž údaje o základní škole není třeba uvádět – pokud tedy není vaším nejvyšším dosaženým stupněm vzdělání. Do životopisu uveďte své další dovednosti a znalosti. Vítané jsou jazykové znalosti (zde nezapomeňte uvést úroveň znalostí), dále absolvované kurzy, zda máte řidičské oprávnění a také další odborné vlastnosti a certifikáty, včetně vašich schopností práce s počítačem.
Máte-li nějaké zdravotní omezení, do životopisu ho napište. Už jen z toho důvodu, aby zaměstnavatel věděl, co vlastně můžete a zvládnete. Nejvhodnější rozsah celého životopisu je mezi jednou a dvěma stranami. Údaje o praxi uvádějte vždy od těch nejnovějších. Všechny údaje je třeba psát co nejstručněji a hlavně výstižně. Je důležité pamatovat na to, že ve firmách se často musí procházet hory životopisů a ty stručné mají prostě výhodu. A vždy do životopisu pište pouze ty informace, které jsou pravdivé.
Předchozí praxi je dobré uvádět tím způsobem, že napřed vypíšete název a adresu zaměstnavatele, dále délku pracovního poměru a na jaké pozici jste pracovali. Pokuste se stručně shrnout náplň vaší práce a jaká byla míra vaší zodpovědnosti. Pokud nemáte mnoho pracovních zkušeností, například, pokud jste absolvent, napište do životopisu i brigády. Nejvhodnější je, aby vypsané údaje nějak souvisely s pracovní pozicí, na které se hlásíte. Studenti mohou zmínit také významné studijní úspěchy. Je dobré mít více životopisů, které budete rozesílat podle toho, na jakou pozici se hlásíte.
Jak na žádost o práci (motivační dopis)
Na inzerát s pracovní nabídkou je třeba reagovat tím způsobem, že na uvedený kontakt zašlete životopis společně s průvodním dopisem. Většinou není nic víc potřeba, onen průvodní dopis se bere jako žádost o práci.
Většina žádostí o práci se dnes posílá emailem. Rozhodně je lepší využít svého soukromého emailu, spíše než emailu firemního nebo studentského. Pokud není uveden email, je nutné poslat životopis v papírové formě klasickou poštou.
Průvodní dopis umisťuje pokud možno do těla emailu. Když jej totiž umístíte do přílohy, valná většina zaměstnanců si jej ani nepřečte. Email ale určitě číst budou. Zaměstnavatel hledá pouze motivované lidi, je proto ho nutné opravdu zaujmout.
Je proto třeba důkladně v žádosti popsat, proč by si měl zaměstnavatel zvolit právě vás. Při žádosti o práci se nejprve píše nějaký úvod, dále by měla následovat motivační složka, odkaz na životopis a zakončení žádosti. Do motivačního dopisu se příliš nehodí opakování toho, co se zaměstnavatel může dozvědět ve chvíli, kdy si přečte životopis.