Uspořené peníze by se zcela jistě neměly jen tak povalovat na běžném účtu a navíc s úplně malým zhodnocením. Daleko horší možnost ovšem představuje to, že můžete přijít o investované finanční prostředky, a to kvůli zbytečnému riskování, abyste pro sebe získali co nejvyšší výnosy. Jestliže už se někdo z vás rozhodne pro nějakou tu investici, pak by jistě nikdy nechtěl své peníze ztratit.
Pochopitelně se to nedá prakticky za žádných okolností zaručit, avšak nezoufejte, eventuální nebezpečí lze zmírnit díky důkladnému dodržování pár zásad, jež jsou žádané pro bezpečné investování. Díky nim můžete ušetřit spoustu nervů a též zbytečně vyhozených peněz.
Diverzifikace - nemějte všechna vejce v jednom košíku
První pravidlo zní diverzifikace, čili rozvržení rizika. Každý z těch zkušených investorů totiž zcela jistě zažil situaci, kdy všechny artefakty vzrůstají, daná investice prosperuje výborným způsobem, avšak náhle se stane nějaká nepředložená komplikace a všechno se úplně změní. Investor si tedy může být klidně na sto procent jist, že je konkrétní investice ta správná, ale v konečném zúčtování se stav může vyvinout úplně jiným směrem, než by se zdálo a bylo žádoucí. Tuhle verzi si však hodně lidí ve své ješitnosti jednoduše nedokáže připustit.
Úspěšné investování vězí jedině v tom, že musíte umět předem odhadnout danou situaci a rozumně diverzifikovat riziko. Radíme vám, abyste nikdy nevkládali celý svůj naspořený kapitál do jediné investice, to by bylo opravdu velmi nezodpovědné. Vždy si tedy finance rozdělte na více dílů, aby se zmenšily eventuální ztráty.
Velikým omylem investorů také bývá fakt, že až příliš věří své intuici. Ta jim napovídá, kdy se vyplatí nakupovat a kdy naopak prodávat. Méně zkušení investoři zpravidla pořizují investice, jejichž cena nejvíce roste, ovšem provádí to až těsně před koncem růstu. Pakliže se cena začne snižovat, nechtějí ještě nic prodávat a myslí si, že cena musí zákonitě znovu vyšplhat vzhůru. Pokud cena dané investice i nadále klesá, nechtějí sami sobě připustit, že udělali chybu a zdržují prodej dále, což kolikrát pochopitelně k ničemu dobrému nepovede. Víra, že se věci postupně zlepší, je sice zanedlouho opouští, ovšem pořád v nich udržuje alespoň malinké světýlko naděje na obrat. Nakonec to ale nevydrží a nevýhodnou investici prodají. Dochází k tomu zpravidla krátce před tím, než se trend znovu obrátí.
Zachovejte kontinuitu a pravidelně investujte
Oproti tomu zkušení investoři už dávno zjistili, že ty nejlepší nákupy se provádí tehdy, když ceny investic klesají. Prodávat se je ve většině případů hodí při rostoucí ceně. Nikdo vám nedokáže úplně přesně říct, kdy se cena již dostala na svůj vrchol, a kdy je naopak zcela dole. Rozhodně se nesnažte přechytračit veliké bankovní instituce, neboť to se vyplatí jen výjimečně. Investici si raději rozdělte v čase, a jestliže vám to okolnosti dovolí, nakupujte a také prodávejte v pravidelných časových intervalech.
Pravidelnost tedy znamená druhé pravidlo, kterým byste se v případě bezpečného investování měli řídit. Své měsíční peněžní úspory si můžete rozdělit na dvě poloviny. Jednu část lze pravidelně investovat do komodit, akcií, podílových fondů nebo nemovitostí, kdežto ta druhá se dá spořit někde bokem třeba na spořicím účtu. Až by pak nastala situace, že na trhu došlo k mimořádně velkému poklesu cen, můžete pochopitelně uspořené peníze použít k nákupu za výhodnou cenu.
Buďte při investování trpěliví
Tou třetí a zároveň poslední zásadou pro bezpečné investování je trpělivost. Každý den se v nejrůznějších médiích vyskytují údaje o stavu indexu PX a oslabení nebo posílení některých akcií. Analytici nás všechny informují a říkají nám své názory o dění na větších burzách v anglickém Londýně, japonském Tokiu anebo americkém New Yorku. Též se objevují celé pasáže všelijakých osvědčených druhů na internetu, podle nichž je nejvhodnější investice tato, zatímco jiní doporučují jinou daleko lepší.
Vždycky si ale pamatujte, že jde prakticky jen o marketing, jež by nás měl donutit, abychom zvýšili své úsilí, ať z případných investic mají bankéři co největší zisk na poplatcích. Nesnažte se velmi rychlým způsobem zbohatnout, poněvadž takový přístup v drtivé většině případů končí špatně. Buďte trpělivý investor a vkládejte peníze s dlouhodobějšími cíli. Jedná se o časově a také přirozeně i peněžně daleko efektivnější fungování.