Snad každý někdy sáhl po úvěru nebo o něm alespoň uvažoval. Jestli jste se ale v minulosti zpozdili se splátkou hypotéky nebo úvěru, tak vám banka nepůjčí. Potom jsou zde půjčky bez registru a bez nahlížení do Solus. Poskytují je nebankovní instituce, které mnohdy neberou zřetel na záznamy v registrech a obvykle půjčí i těm, co mají někde záporný záznam. V dnešní internetové době není nic jednoduššího než si vyřídit půjčku online, jenže je důležité zvolit rozumný postup a ne všichni poskytovatelé úvěrů jsou důvěryhodní. Je pravdou, že v současnosti hodně nebankovních společností nenabízí peníze zadluženým a předluženým občanům. Tyto informace bývají zobrazeny na internetových stránkách společnosti a jsou určitým ukazatelem zodpovědného úvěrování. Půjček bez registru nejčastěji využívají studenti, nezaměstnaní, důchodci či matky (i otcové) na MD. Předpokládá se, že každý z jmenovaných má nějaký příjem a menší půjčenou částku je schopen řádně vrátit. Než se rozhodnete pro úvěr bez registru, tak si uvědomte, že je nemoudré takto řešit stávající dluhy (vytloukání klínu klínem), exekuci či insolvenční řízení.
Na začátku je dobré promyslet, zda a jak velikou částku budete schopni splácet a poté si najít vhodnou společnost pro sjednání úvěru. Asi rozhodujícím faktorem volby by měla být RPSN ( roční procentní sazba nákladů ), ve které jsou započítány všechny náklady spojené s úvěrem - v ideálním případě by se měla pohybovat pod hranicí 20%. Společnosti s RPSN vyšší než 100% důvěru nevzbuzují a raději se jim vyhněte.
Při půjčce bez registru nepotřebujete ručitele. Určitou výhodou je i ten fakt, že půjčka vám může být vyplacena na jiný než váš klasický účet. To je relativně výhodné především tehdy, když je váš účet zablokován.
Většina nebankovních poskytovatelů uvádí, že půjčuje bez skrytých poplatků. Tady se ale ukrývá nejproblémovější část. Je pravdou, že některé společnosti nabídnou u půjčky bez registru novým klientům bonus v podobě prvního poskytnutí úvěru zcela zdarma bez poplatků a někdy i bez úroků. Jenže právě dobře „skryté“ poplatky mohou i malou půjčku značně finančně znevýhodnit. Nejprve si dobře zjistěte, zda vám bude účtován poplatek za schválení úvěru. Prodražit se může i založení a vedení nového účtu u banky, kam vám nebankovní společnost zašle půjčené peníze. Důležité je vědět, zda je možné bezplatně splatit celý úvěr předem. Vysoké poplatky se mnohdy skrývají i za žádostí o prodloužení splatnosti půjčky. Určitým vodítkem pro hledání vhodného poskytovatele úvěru a přitom se nedočkat nesmyslných poplatků by mohlo být vlastnictví společností. Na našem trhu lze nalézt ( kromě ryze českých ) instituce z Kypru, Lotyšska, Estonska, Velké Británie, Německa, Islandu a Finska. Právě riziko neznámých sankcí zahraničních poskytovatelů může úvěr hodně prodražit. Určitě se vyplatí preferovat ty společnosti, které se nijak netají svými obchodními podmínkami a mají jasně vypsánu strukturu poplatků.
Obecně platí, že nebankovní společnosti vám za relativně slušných podmínek půjčí menší částky. Takovým limitem bezpečným i pro vás by měla být půjčka do 5000 korun. Jestli ale budete žádat 50 000 nebo 100 000 korun, tak počítejte nejen se zástavou (nemovitost), ale i s podmínkami, které se nijak neliší od praktik zastaváren. Důrazně je třeba upozornit na nebezpečí pozdní splátky. Jestli nemáte k dispozici sumu potřebnou na platbu, tak raději požádejte o prodloužení možnosti splácet. Jestli totiž nezaplatíte platbu v termínu, tak se může stát ( a takové společnosti jsou !), že již následující den jsou pohledávky předány dál k vymáhání – to platí především pro firmy se zahraničním vlastníkem. A vymáhání může být pro dlužníka hodně velikou finanční ránou.
Pozor si dávejte i na nově založené společnosti, které neposkytují předsmluvní formulář. Nebankovní společnost vybírejte obezřetně a dobře si prostudujte smlouvu. Pokud si nevíte rady s dokumenty, prokonzultujte vše s odborníky, protože do podpisu vás nikdo tlačit nesmí.