Pozor na chyby při sjednávání hypotečního úvěru

09.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

Lidé si v poslední době zvykli na získávání peněz za pomoci hypotečního úvěru. Každý by se při sjednávání hypotéky měl vyvarovat chyb, které by jinak mohly ve výsledku vyjít poměrně draze. Dlužníci občas nedokážou splácet vypůjčenou částku, následně skončí v exekučním řízení a nakonec ani prodej nemovitosti nemusí vystačit na pokrytí hypotečního úvěru. Lidé kvůli tomu mohou přijít o svou nemovitost a navíc jim zůstanou nepěkné dlužné částky, které se musí i nadále splácet. Zájemci o hypoteční úvěr by se měli hlavně zamyslet nad tím, že půjčené peníze se budou splácet v řádu desítek roků a trvale se budou muset starat o to, aby měli dostatečný přísun peněz na úhradu další splátky v každém měsíci. Jako nejrozumnější pravidlo se jeví, že by si zájemci neměli brát hypotéku, která by do budoucna mohla způsobit závažné finanční problémy. Rozhodně se před žádostí o hypotéku vyplatí udělat si důkladný přehled nabídek na trhu. V současné době to navíc není příliš složité, protože na internetové síti se nachází celá řada zajímavých kalkulaček, díky nimž se dají zjistit ceny u různých bankovních institucí. Ovšem někdy nemusíte všechno kolem zvládnout sami a nejlepší produkt na trhu prostě najít nedokážete. V takových případech tu jsou různí nezávislí finanční poradci, kteří dokážou výrazně usnadnit hledání. Je důležité krok s hypotékou hodně dobře zvážit, protože se musí počítat i s tím, že by se zhoršila současná finanční situace a mohlo by se stát, že najednou nebude z čeho dlužnou částku splácet. Rozhodovat se musíte nejenom podle výše úroků, ale všímat byste si měli také dalších poplatků a nákladů, které navýší celkovou cenu. Hlavně by neměla být snaha o ušetření tím, že se nepořídí pojištění.

Výběr hypotéky dobře promyslete

Část klientů bank dělá poměrně velkou chybu už v okamžiku, kdy začne plánovat financování bydlení za pomoci hypotéky. Tito klienti totiž často bez rozmýšlení a důkladnějšího prozkoumání trhu sáhnou po první nabídce, která jim přijde finančně zajímavá a přitom jinde by se dala objevit ještě mnohem lepší nabídka, stačilo by se pořádně porozhlédnout. Klienti si totiž velmi často zapomenou udělat přehled nabídek jednotlivých bank a později se jim častokrát stane, že nezískají hypoteční úvěr za těch nejlepších možných podmínek. Další sorta klientů zase má tendenci věřit tomu, že na místě, kde už mají zřízený běžný účet, získají výhodnější podmínky. To ovšem nebývá v zásadě pravda. Na trhu s hypotečními úvěry existuje poměrně silný konkurenční boj a cizí bankovní instituce by naopak mohla být velmi dobrým partnerem, který nabídne rapidně vylepšené podmínky oproti bance, u níž má klient běžný účet. Rozhodně by se tedy nemělo podlehnout úplně té první nabídce, která zaujme. Na vyhledání nejlepší možné hypotéky by si člověk měl nechat trochu toho času, aby se zbytečně neukvapil. Další poměrně častou a opakující se chybou je pocit, že si zájemci dokážou najít kompletně sami ten nejlepší dostupný produkt. Zmíněné porovnávání nabídek na internetu, nebo přímo konkrétní obcházení bank, kdy si zájemce porovnává a vyhodnocuje získané informace, však stojí příliš mnoho drahocenného času. Zájemci ovšem také velmi často přehlédnou podstatnou informaci, nebo si neuvědomí některý závažný nedostatek v produktu, což se jim později může šeredně nevyplatit. V takovém případě se určitě vyplatí svěřit se do rukou nezávislých hypotečních makléřů, kteří se dnes a denně pohybují v prostředí a nabídkách hypotečního trhu, takže se v něm orientují a bezplatně za zákazníka převezmou agendu hledání a vyřizování. Přehlednost celého procesu vyřizování hypotečního úvěru je poměrně složitá záležitost, a proto vypadá jako nejlepší řešení spolupráce s důvěryhodným odborníkem. Pravý odborník také dovede nezávisle vyhodnotit potencionální rizika.

Porovnejte příjmy a myslete na budoucnost

Mnoho lidí si většinou při plánování hypotečního úvěru vůbec neuvědomí, že by se měl sledovat delší časový horizont, protože hypotéka se musí splácet i v situaci, kdy se může zhoršit finanční situace. Lidé často přeceňují svoje aktuální příjmy a podle nich si také nastavují splátky, což nemusí být za každých okolností šťastné řešení. Často se stane, že lidem bezproblémové splácení naruší nějaká mimořádná událost, jakou je ztráta zaměstnání, nemoc nebo třeba narození potomka, kdy se zvýší nutné výdaje. V případě, že by se člověk se splácením dluhu měl dost na hranu možností, pak je lepší si pořídit menší hypotéku a tím pádem i o něco levnější bydlení. Odborníci z toho důvodu klientům radí, aby si udělali důkladný přehled finančních možností, porovnali svoje příjmy a výdaje, a posléze si určili, jak velkou částku si mohou dovolit splácet každý měsíc v rámci hypotéky. Mnohokrát si lidé vybírají hypotéku podle výše úrokové sazby, jakou banka nabízí. Kromě toho se ovšem musí porovnávat také všechny poplatky spojené s hypotečním úvěrem a také náklady na všechny finanční produkty a služby, které se většinou pro získání minimální úrokové sazby k hypotečnímu úvěru musí sjednat.

Znáte všechny náklady plynoucí z hypotéky?

Ne všichni si dokážou při sjednávání hypotečního úvěru uvědomit, že kromě pravidelného placení hypotéky bude zapotřebí také vydávat peníze za další pravidelné náklady související s provozem nemovitosti. I v případě bytu se musí platit určitá suma do fondu oprav. Náklady za vodné, stočné a energie také nebývají úplně z nejmenších. Výdaje samozřejmě představuje i nákup nového vybavení domácnosti. Může se stát, že dodatečně žadatel o půjčku zjistí, že ve svojí nemovitosti musí provést rekonstrukci a v takovém případě se úplně snadno může stát, že mu budou chybět prostředky na provedení rekonstrukce. Výše splátky by se z toho důvodu měla nastavovat i s ohledem na další náklady zatěžující rozpočet, takže je dobré mít nějakou rezervu pro případ nutného čerpání peněz na něco jiného. Klienti si občas mohou neuvědomit, že sjednání pojištění je může ochránit v případě pojistné události. Dobré je sjednat si životní i úrazové pojištění a za další by mělo být uzavřeno pojištění schopnosti splácet, což klienta může ochránit před riziky, jakými je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá pracovní neschopnost.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama