Jakmile člověk vyráží do zahraničí si zalyžovat, pak bere cestovní pojištění za automatiku. Nicméně o tom samém se vyplatí zapřemýšlet i v okamžiku, kdy vyrážíte lyžovat na české sjezdovky, protože mnoho lidí netuší nic o tom, že by si měli sjednat pojištění i v České republice pro případ nepříjemností. Lyžaři všeobecně neberou příliš v potaz pojištění odpovědnosti. Na svazích se každoročně pohybuje poměrně slušné množství lidí a nehoda může přijít rychleji, než by si člověk představoval. A možnost, že relativně vážně zraníte někoho jiného, není vůbec malá. Stačí neopatrně jet, sestřelit nějakého lyžaře a způsobit mu škodu na zdraví, přičemž zraněný následně může využít svého práva a zažalovat vás třeba za ztrátu výdělku a v horším případě i za trvalé poškození zdraví. Zabránit velkým finančním ztrátám se dá sjednáním pojištění s potřebným rozsahem krytých rizik.
Škody mohou být velké
Výsledné škody na českých sjezdovkách sice mohou být nižší než v cizině, ale i přesto mohou dosáhnout poměrně nepěkné výšky. I obyčejná zlomenina se může vyšplhat na dvě desítky tisíc korun, což je relativně velká cifra na to, aby poškodila rozpočet. Navíc i škoda na lyžích v České republice může být hodně závažná podobně jako by byla i v zahraničí, protože i české zdravotní pojišťovny už začínají regresovat náklady na léčení zraněných osob. Ale nemusí se zákonitě jednat jen o pojistné události, které se stanou na lyžích, protože i ve věcech s lyžováním souvisejících se může ledacos udát. Tak třeba škody na ubytovacích zařízeních mohou také dosahovat velké výšky a v určitých bodech se na ně mohou vztahovat i pojištění. Ono bohatě postačí, když srazíte někoho na sjezdovce a náhrada škody se může vyšplhat klidně i na sto tisíc korun, protože hradit se bude bolestné, ušlý zisk, či poškozené vybavení.
Důležitá kontrola limitů
Samotné pojištění odpovědnosti se však nedá sjednat jenom na několik dnů, protože úplně nejčastěji ho pojišťovny nabízí k pojištění domácnosti nebo nemovitosti, nebo k platební kartě. Pojištění odpovědnosti se v takovém okamžiku platí ročně. Jestliže už takové pojištění máte a právě se chystáte vyrazit na hory, pak byste si měli pohlídat limity plnění. Pro škody na zdraví je nejlepší si zvolit limit minimálně dva miliony korun a také byste si raději měli zjistit, zda se pojištění také vztahuje na rodinné příslušníky a také to, jestli se zimní sporty zrovna nenachází na seznamu výluk. Když se podíváme v praxi, pak třeba Česká pojišťovna nabízí roční pojištění odpovědnosti pro celou čtyřčlennou rodinu za 410 Kč na rok s maximálním limitem plnění 3,5 milionu korun. Bohatě postačí, když je pojištěný jen jeden rodič, protože pojistka se poté vztahuje na partnera a děti. Další pojišťovny to mají takto: u Kooperativy se zaplatí 450 Kč za rok s limitem plnění dvou milionů korun, Generali nabízí pojištění odpovědnosti s pojištěním domácnosti, jež se vztahuje na veškeré členy rodiny za 280 Kč na rok s limitem jednoho milionu korun a u Allianzu zaplatíte 810 Kč ročně za limit dvou milionů korun.
Možná kombinace úrazu i odpovědnosti se vyplatí
Mezi nejzávažnější úrazy patří ty způsobené rychlou jízdou na lyžích nebo snowboardu. Samotnou léčbu zraněného člověka zaplatí pojišťovna, ale pro případ trvalého poškození zdraví, smrti nebo tělesného poškození je vhodné se připojistit. Ten, kdo nemá úrazovou pojistku sjednanou samostatně nebo jako součást životního pojištění, může si na lyžování v našich končinách sjednat speciální připojištění. Právě díky onomu připojištění úrazu v rámci cestovního pojištění může pojišťovna pomoci s vyřešením složité životní situace, k jakým určitě patří trvalé následky úrazu. Podle výšky pojistky nebo vážnosti úrazu může finanční odškodnění činit i půl milionu korun. Valná část českých pojišťoven nabízí rozmanité varianty tuzemského cestovního pojištění. Třeba pojišťovna Generali nabízí dva druhy balíčků - Standard a Exklusiv. Ve variantě Exklusiv je pojištěný úraz, zavazadla i odpovědnost za škodu a pojistné stojí jedenáct korun na jeden den pro dospělého. Česká pojišťovna nabízí speciální balíček s názvem Tuzemsko, kde čtyřčlenná rodina zaplatí sto padesát korun a má pojištěný úraz, zavazadlo i případné stornování cesty. U pojišťovny Allianz se denní sazba za pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti za škodu pohybuje na ceně sto dvaceti korun za první tři dny a od čtvrtého dne poté zaplatí dospělý šestnáct korun na den. To u Kooperativy vás bude stát dvacet nebo třicet korun za den podle výšky limitů pojištění zavazadel, úrazu, odpovědnosti a nevyužití cestovní služby. Na slevu mají standardně nárok celé rodiny a děti.
V České republice se hojně konzumuje alkohol i na sjezdovkách a nikdo to příliš nehlídá a protizákonné to není. V zásadě to kontrolují pouze vlekaři, kteří se snaží podnapilé osoby na vleky nepouštět. Ale jakmile by se něco stalo a bylo vám naměřeno nějaké to promile alkoholu v krvi, pak je pravděpodobné, že si budete škodu muset zaplatit kompletně celou sami nebo alespoň částečně, takže na to si dávejte dobrý pozor.