Spravovat vlastní finance je potřebné, ale pro mnoho lidí je to velmi obtížné. Mnoho lidí v dnešní době neví, jak nakládat s financemi a jak spravovat své finance. Mnoho lidí také žije na dluh, neumí hospodařit s penězma, zbytečně utrácí za věci, které nepotřebují a akorát lezou do peněz, což samozřejmě pro mnoho lidí není dobré. Poté si berou půjčky, úvěry a vznikají dluhy a dluhové spirály, ze kterých se lidé pak už nedokáží vymotat.
Dluhy se nabalují a nabalují a zvyšují se a zvyšují se. Nikdo nechce žít na dluh a dlužit někomu, ale je bohužel mnoho rodin, které opravdu na dluh žijí a každý měsíc se dostávají do mínusu se svými financemi. Základem je určitě udělat si dobrý rozpočet. Na jednu část papíru si napsat všechny příjmy, které v rodině máte (zde patří také alimenty, invalidní důchody, sirotčí důchody, renty, mzdy a podobně). Poté je potřeba si udělat přehled svých výdajů. A do nich je potřeba započítat všechno, nájem, pojistku, pojištění, nákupy, obědy, kulturní akce, oblečení, boty, elektroniku. Mnoha lidem přijdou některé částky směšné, například denně si kupujete kávu v automatu, ovšem když si koupíte dvě denně, každou za deset korun už je to položka. Když si to spočítáte za měsíc, dvacet krát dvacet už vám to hodí čtyři stovky měsíčně, což není zanedbatelná částka. Nebo dále každý den si v práci kupujete svačinu za dvacet korun. To máte další čtyři stovky a k tomu se mohou nabalovat další a další "drobné výdaje". Jakmile si uděláte takovýto přehled, zjistíte, zda jste v plusu, jste na nule či jste v mínusu s vašimi financemi. Pokud jste v plusu, máte možnost začít si spořit rezervu. Pokud jste na nule, je to pro vás ještě relativně dobré, protože nemáte dluhy. Pokud jste, však v mínusu je to problém, který musíte začít razantně řešit.
Pokud nechcete skončit ve finanční pasti, musíte tomu předejít a musíte na tom začít pracovat. Základem je právě sestavení rozpočtu. Pokud rozpočet budete doržovat určitě přijdete na pár věcí, které můžete omezit či vyškrtnout ze svých výdajů. Peníze zkrátka musíte umět obracet a musíte se o ně muset starat, protože jinak s nimi budete mít velké problémy.
Například taková kreditní karta. Ta pro vás může být dobrým nástrojem pro efektivní správu vašich financí. Bude to pak pro vás příjemnější a navíc to bude pro vás také lépe přehledné. Když máte více účtů, kde dáváte peníze, sjednoťte je na jeden účet, protože když máte více účtů je to pro vás nepřehledné. Pokud máte více půjček či úvěrů, je dobré si je skonsolidovat. Konsolidací můžete také ušetřit něco málo a navíc budete mít všechny půjčky či úvěry v jednom a bude to tak více přehlednější a lepší. O kreditních kartách je mnoho mýtů a mnoho lidí si myslí, že prostřednictvím kreditních karet banky ze svých klientů tahají peníze. Kredtní karta vám může v určitých ohledech pomoci. Ovšem pozor, musí se to s ní umět a musíte s ní umět zacházet. Skoro u všeho to tak platí, když si berete půjčku či úvěr, berete si je na důležité věci, ne na dovolenou či na nové oblečení. Jak tedy správně na kreditní kartu? Jak s ní správně zacházet? To se dozvíte v tomto článku.
Na co je vlastně kredtní karta?
Kreditní karta je především zaměřena na bezhotovostní nákupy zboží. A to buď v kamenných obchodech, nebo také na internetu. Pokud prostřednictvím kreditní karty chcete vybírat peníze z bankomatu, dá se to, ovšem co se týče poplatků, ty vás mohou v některých případech stát až několik set korun, což rozhodně není dobré, tudíž pokud máte kreditní kartu, pouze s ní bezhotovostně nakupujte, raději nevybírejte, zbytečně zaplatíte.
Mnoho bank, které vám kreditní kartu nabázejí vám k tomu může přidat několik výhod. Momentálně je asi nejrozšířenější výhoda, že po zaplacení kreditní kartou v určitých obchodech se vám díky určitým bonusům vrátí určité procento z kupní ceny zpět na váš účet. Vždycky záleží na bance, na výšce částky, na typu kreditní karty a podobně, takže vrácena částka může být od pár korun do několika stovek. Ke kreditním kartám banky rovněž váží také předschválené úvěry, které jsou ve výši určitého limitu. Ten se váže přímo na vaši kreditní kartu, tudíž se dá říci, že je vaše karta načerpaná penězi z vaší banky. Pokud jsou peníze splaceny v době bezúročného období, neplatíte úroky, poté již úroky platíte.
Bezúročné období trvá padesát pět dní a počítá se ode dne bezúročného období. Na to je potřeba se informovat v bance, pokud toho chcete využít. Kreditní karta vám tak slouží především ve chvílích, kdy nutně potřebujete finance, je to vaše záchrana v nouzi, když potřebujete peníze a je to tak nástroj pro efektivní správu vašich rodinných financí či osobních financí. Jde tím například pokrýt koupě lednice, pračky, televize, která se vám pokazí, jde také pokrývat snížení vašich výdajů, které jsou, ale krátkodobého trvání. Pokud budete využívat bezúročné období, můžete si peníze zapůjčit téměř zdarma. Navíc je to pro vás určitá rezerva, i když není vámi našetřená.
Musíte to s kreditní kartou umět!
Tak jako měsíčně víte, kdy platíte nájem, elektřinu, plyn či peníze za váš telefon, v paměti musíte mít také to, kdy zaplatit peníze na kreditní kartě. Pravidla a termíny se musí dodržovat všude. Proto i toto mějte na paměti, rozhodně se vám to vyplatí a zároveň pokud se vlezete do bezúročného období, úroky nemáte, čili i toto můžete využít. Pokud však čerpáte větší částku a nemůžete ji najednou vrátit celou, máte možnost peníze vracet v měsíčních splátkách. Ovšem pozor, je potřeba počítat také s tím, že je zde roční úroková sazba, která bývá u každé banky různá. Můžete si nastavit inkaso z vašeho běžného bankovního účtu. Tím pádem máte jistotu, že pokud na účtu peníze máte, nikdy se nedostanete se splacením do skluzu, což je samozřejmě plus pro vás a hlavně pro vaše finance.
Přehled je potřebný
Nejedná se zde pouze o přehled půjčených peněz, ale je potřeba ve vaší situaci mít přehled také o všech poplatcích, o všem, co se může přihodit. Nestihnete splatit vše v termínu, jaké jsou zde úroky, jaké jsou zde sankce a podobně. Poplatky za vedení, za zřízení, měsíční poplatky a podobně. Možná to v tuto chvíli pro vás důležité není, avšak měsíčně vám to může ubrat z účtu pár set korun. Je dobré také před samotným zřízením karty se zamyslet nad tím, co vše s kreditní kartou budete chtít kupovat a kolik to tak asi bude financí.
Mnoho poplatků je také fixních, což znamená, že je platíte i ve chvíli, kdy kartu nepoužíváte. Všechny nabídky je dobré si projít a promyslet, neberte první, která se vám naskytne. Může se pak stát, že vaše banka vám nemusí poskytnout v tomto ohledu nejvýhodnější nabídku. Nabídky si porovnejte na internetu a propočítejte si vše. Aby banky přitáhly k sobě mnoho klientů, ke kreditním kartám dávají různé odměny a různé bonusy. Mějte o těchto bonusech přehled, je to pro vás plus. Může to být například slava u určitých prodejců, kteří jsou partnery banky v nějakém projektu, může to být například zvýšená záruka na spotřebiče, pokud jedete do zahraničí, je směnný kurz většinou výhodnější právě na kreditní kartě, tudíž toho využijte.
S kreditními kartami musíte zacházet opatrně. Vidina nakupování je sice pěkná, ale musíte si uvědomit, že peníze nejsou bohužel vaše a budete je muset bance vrátit.