Půjčka pro kamaráda jedině přes smlouvu

22.10. 2013 • Půjčky a hypotékyExekuce

Odmítnutí půjčit peníze dobrému příteli či příbuznému je těžká záležitost. Když se odhodláte mu nepůjčit, tak je docela možné, že o kamaráda přijdete. Jenže když peníze půjčíte, tak to může dopadnout úplně stejně. Co si ale počít, když se dobrý přítel či příbuzný dostal do těžké finanční situace? Bohužel, dosavadní zkušenosti finančních odborníků a potažmo i exekutorů hovoří jasně – na tyto a podobné případy často sedí ono známé přísloví „ pro dobrotu na žebrotu“. Co tedy dělat, když se chceme zachovat jako dobrý přítel a pomoci blízkému v nouzi s tím, že si současně pokryjeme záda? Snad nechceme dopadnout jako pan X z městečka u Litomyšle, který na svou dobrotu doplatil. On vůbec nezaváhal, když se dozvěděl, že jeho kamarád se zapředl do finančních problémů  a sám se aktivně nabídl, že mu půjčí. Sice ho zpočátku zarazilo, že dluhy jeho přítele se vyšplhaly na sto padesát tisíc, nicméně se rozhodl, že mu podá pomocnou ruku, do které obrazně vloží potřebnou finanční částku. A pomohl i přesto, že si musel v bance půjčit zhruba sto tisíc na svoje jméno a zbytek vybrat z kreditní karty.

A nyní přišel zásadní problém – panaX vůbec nenapadlo, že by s kamarádem uzavřel nějakou smlouvu, neboť  se znají odmalička, bydlí kousek od sebe a tudíž byly nějaké formality považovány za zbytečnou ztrátu času. To ale pan X netušil, co bude následovat. „Dobrý“ přítel vrátil pouze tři tisíce korun, dál se mu platit nechtělo a tak jednoduše přestal. Nebral telefony, na ulici se panu X raději vyhýbal a když už se náhodou oba potklií, tak sprostě zapíral, že k žádné půjčce nedošlo. Pan X ovšem musel půjčené peníze zaplatit – ze svého a navíc s vysokými úroky, na které v oné počáteční dobrosrdečnosti ani nepomyslel. Tento ne fiktivní případ se stal a je zde uveden proto, že do podobné situace se může dostat kdokoliv s dobrým srdcem

Přitom se stačí řídit níže popsanými radami a můžete bez problémů půjčit peníze nejbližším a současně nepřijít zkrátka.

Smlouva

Ani těm nejbližším příbuzným se v dnešní době nemusí vyplatit půjčovat na dobré slovo. Smlouva mezi vámi by měla obsahovat soupis smluvních stran, což jinými slovy znamená jasné jmenné označení dlužníka a veřitele včetně přesných adres. Dále musíte uvést výši poskytnutého finančního obnosu  a údaj, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nezapomeňte i na informací  splatnosti půjčky.

Smlouva od notáře nebo exekutorský zápis

Pokud si necháte odborně sepsat smlouvu, tak za to sice zaplatíte, ale věřte, že se to vyplatí! Když by příbuzný přestal splácet svůj dluh a odmítal jakoukoliv komunikaci, tak se nemusíte zdržovat žalobou k soudu, ale rovnou podáte návrh na nařízení exekuce. Ano, je to tvrdé, ale velice účinné.

Své pohledávky řeště co nejrychleji

Jak postupuje čas, tak klesá pravděpodobnost, že se vám podaří získat alespoň část peněz zpět. Když příbuzný přestane splácet dluh a odmítá komunikovat, neváhejte a začněte hájit svá práva věřitele a obraťte se na soud.

Exekuční titul

Aby mohl dlužníka exekutor „oblažit“ svou návštěvou, tak je důležité, abyste měli v ruce takzvaný exekuční titul. Bez tohoto dokumentu není možné zahájit exekuční řízení. Exekuční titul je pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu, popřípadě rozhodnutí rozhodčího soudu.

Může mít i podobu notářského nebo exekutorského zápisu.

Podle zkušeností finančních odborníků je nejrozšířenějším nešvarem u jednotlivců, kteří někomu zapůjčí peněžní obnos, neexistence dokladů svědčících o vzniku pohledávky. Jakmile se rozhodnete komukoliv půjčit, vždycky trvejte na sepsání písemné smlouvy. Jedině smlouva nebo směnka je důležitým podkladem pro další právní kroky, které napomohou vymožení dlužné částky. Pokud nemáte žádný písemný doklad, tak těžko můžete uspět u soudu či jiné instituce. Pmatujte na to, že vy jako věřitel jste povinnen prokázat, že jste dlužníkovi půjčil a pokud tuto skutečnost nedoložíte, tak soud může zamítnout žalobu pro nedostatek důkazního materiálu.

Dalším problémem u půjček je chybně sepsaná směnka. Uvědomte si, že směnka je přesně nadefinovaný dokument a nesmí v něm nic chybět ani přebývat. Vždycky se lepší si nechat směnku připravit advokátem nebo  právníkem, protože jinak se může stát, že budete v ruce držet jen bezcenný papír. Soudy většinou u špatně sepsané směnky návrh na vydání směnečného platebního příkazu zamítnou s odůvodněním, že věřitelem předložený dokument je vším možným, jenom ne směnkou. Vy tak sice v počátku ušetříte tisícovku za právní odbornou službu, ale ve výsledku můžete přijít zcela zbytečně o velké peníze.

Pokud se rozhodnete přebrat za někoho úvěr nebo mu půjčit peníze ze svých rezerv a sepíšete s ním řádnou smlouvu, tak se přesto může stát, že se s poskytnutou částkou nikdy neuvidíte. Když váš kamarád nic nemá, pak mu ani exekutor nemůže nic zabavit. Což jinými slovy znamená, že se se svými penězi můžete rozloučit. Proto dobře zvažujte, za jakých podmínek půjčujete a prověřte si možnosti toho, komu úvěr poskytnete.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články