Když budete zvažovat nakoupení fyzického investičního zlata, tak je dobré být v některých věcech obezřetní.
Vynechte firmy ohánějící se vysokým zhodnocením
Některé společnosti vskutku lákají klienty na roční výnosy v dosahu až třiceti procent. Nikdo se neodváží tvrdit, že výjimečně nemůže některý finanční produkt takový výnos dokázat, ale je to opravdu hodně málo pravděpodobné. Zlato se chová jako komodita, jejíž cena je ovlivňována světovým trhem. A hodně záleží, v které době a kdy nakupujete a prodáváte. Když je perioda mezi nákupem a prodejem krátká, tak samozřejmě riziko vzrůstá. Z tohoto důvodu jsou komodity obecně počítány za dlouhodobější investiční nástroj. Výnosnost zlata se pohybovala v podledních několik letech na hranici kolem čtrnácti procent. A když vezmeme v úvahu konzervativní odhad pro roky budoucí, který se pohybuje kolem sedmi procent, tak nám vychází produkt stále vysoce převažující nad ostatními druhy spoření.
Zbytečné poplatky!
Někteří poskytovatelé se snaží vydělat ihned na neúměrně vysokých vstupních poplatcích, které bývají zpravidla určeny k zaplacení obchodníků a zástupců. Pokud zaslechnete sousloví typu „vstupní poplatek vypočtený z celkové cílové částky“, tak se seberte a utíkejte jinam. Jako u každé jiné, tak i u této investice platí, že si propočítejte všechny náklady, důkladně prostudujte vstupní a výstupní podmínky a zajištění spoření ( audit, způsob uložení depozitu ). Pamatujte, že seriózní společnosti a poskytovatelé mají jasná pravidla. Vstupní poplatek nemusí znamenat nutně zásadní problém, ale nikdy částka nesmí přesáhnout rozumnou výši.
Není zlato jako zlato – investiční se může lišit
Investiční zlato je totiž považováno v rámci Evropské unie za rezervní měnu a tím pádem je osvobozeno od DPH. Toto nařízení je samozřejmě platné i pro Českou republiku a investorům to přináší výhodné příležitosti. Ovšem pozor, předmět investiční zlato je přesně nadefinován v ustanovení Zákona č. 235/2004 Sb. O dani z přidané hodnoty, Hlava III. Zvláštní režimy, §92 Zvláštní režim pro investiční zlato. Všehny ostatní produkty ze zlata podléhají DPH. Což pro kupce znamená, že když nakoupí jiné než investiční zlato, tak si k očekávanému zhodnocení například 7% může připočíst dalších 21%, které zaplatil na DPH. Minimální zhodnocení by se tak mělo pohybovat na hranici 28%.
Mnohdy se může stát, že vám budou nabízeny mince, u kterých bude obchodník operovat určitou sběratelskou hodnotou. Jenže podle zákona jsou za investiční mince považovány pouze ty, které jsou zveřejněné ve věstníku České národní banky. Z toho lze jednoduše odvodit, že ne všechny obchodované zlaté mince budou současně spadat pod investiční zlato.
Neinvestujete v dolarech, euru atd., ale v korunách
Je jen půl pravdy, když vám obchodník ukazuje vývoj ceny a zisky na dolarovém grafu. Velkou roli zde hraje kurz koruny k dolaru, popřípadě k euru. Proto se nedá bezpečně tvrdit, že když klesne kurz zlata vůči dolaru, tak v českých korunách proděláte nebo vyděláte. Měnové kurzy musíte brát vždy v úvahu a koruna zde působí jako určitý nárazník. V roce 2012 se cena zlata v období od srpna do září vyhoupla do rekordních výšek. Ve stejném časovém úseku značně posílila koruna a dolar jste pořídili za 17 korun. To fouklo příznivý vítr do plachet investorům, kteří v dané době prodávali. Naopak, po opětovném oslabení ceny zlata v době největších nákupů postihl pád i korunu a dolar podražil o dvě koruny. Ve výsledku tak investoři zaplatili více než by bylo nutné a pod vlivem vývoje cen se zdánlivě levné zlato výrazně prodražilo.
Nakoupit je jednoduché, dobře prodat horší
Pokud dospějete k rozhodnutí investovat do zlata, tak počítejte s tím, že se investiční zlato chová velice podobně jako měna. Zatímco jeho nákup bývá často uskutečněn s přirážkou a s celkovou cenou nad burzovní hladinou, tak při prodeji zpět obchodníkovi počítejte s cenou výkupní, která se s největší pravděpodobností bude pohybovat pod aktuální cenou na burze. Většina menších obchodníků u nás vám nabídne odkup za cenu pohybující se mezi 5 až 10% pod aktuální burzovní cenou. U velkých obchodníků pořídíte lépe, tam se můžete dočkat nabídkové ceny kolem 2-3% pod cenou na burze. U alternativních způsobů prodeje, jako je aukce nebo jiná speciální nabídka, se lze dostat i nad burzovní cenu. Vždy se ale řiďte velice jednoduchým pravidlem – nikdy neprodávejte za každou cenu a prověřte si kupce!