V dnešní době je bankovní účet zkrátka asi nutností. Peníze již skoro všichni zaměstnavatelé zasílají na účet a v dnešní době se málokdy setkáte s tím, že mzdu dostanete vyplacenou přímo v zaměstnání. Dnes již mnoho lidí platí všechny své výdaje přes bankovní účet. Dnes je již velmi běžné platit v obchodech kartou. Dnes je již vaše platební karta tak dobrá, že je možno ji jen přiložit a zaplatíte. Je bezkontaktová. Účet je zkrátka součástí běžného života a můžete jej zkrátka používat kdykoliv. Navíc můžete svůj účet kontrolovat na internetu, přes internetové bankovnictví.
K penězům tak máte přístup kdykoliv a odkudkoliv. Dnešní doba je velmi pokročilá a dokonce již můžete platit své účty z mobilu. Není vyjímkou, že lidé mají více než jeden bankovní účet a na těchto účtech mají různé peníze. Někdo zde může šetřit, jiný může bokem tvořit rezervu pro domácnost, jiným tam mohou přicházet finance z brigád a jiných zdrojů. Mohou to být také spořicí účty, kde se finance určitým způsobem zhodnocují a něco málo tak vydělávají. V dnešní době je řada bank, kde si svůj účet můžete otevřít. Jsou také různé poplatky, které jsou různě vysoké. Existují také banky, kde si účet můžete otevřít zdarma a poplatky jsou zde minimální, či vůbec žádné. Samozřejmě asi každý chce, aby jeho poplatky byly co nejmenší. V dnešní době si banky dokáží naúčtovat poplatek téměř za cokoliv.
Poplatek za vedení účtu, poplatek za výběry z účtu, poplatek za přijaté platby, poplatek za odchozí platby, poplatek za kartu, poplatek za změnu PIN kódu, poplatek za výběr z cizího bankomatu a další a další poplatky. Tohle jsou pouze ty nejzákladnější poplatky, které můžete u banky nalézt. V dnešní době se u banky platí takřka za vše. Na trhu se objevili banky, které jsou pro ty stávající velkou konkurencí. Nabízejí účet zdarma či za minimální poplatek, výběry zdarma, posílání financí zdarma, příjem financí zdarma a podobně. Podle průzkumů by asi polovina lidí, kteří žijí v České republice přešli k nové bance ihned. A není se také čemu divit, dneska šetří opravdu každý a ušetřit na bankovních poplatcích lze opravdu hodně, může to být sto až dvěstě korun měsíčně a to už se vám vyplatí, když za rok můžete ušetřit dvanáct stovek až dvatisíce čtyřista korun.
Co ovšem finance studentů? Ti povětšinou nemají peníze nazbyt a tak pro ně zřídili banky speciální studentské účty, kde mohou své finance zhodnocovat a využívat levněji a tím pádem šetřit. Skutečně je tomu tak? Opravdu jsou ty účty lepší, výhodnější, levnější a lepší, než účty běžné? Záleží, jakou banku zvolíte. Jsou studentské účty, kde se neplatí ani koruna a výběry jsou také zdarma, příjem plateb a odesílání plateb je také zdarma. Někde je potřeba zaplatit nějaký poplatek a pak je vše zdarma. Studenti mají příjem z kapesného a drobných přivýdělků na brigádách. Čili je pro ně důležitá každá stovka i každých padesát korun. Proto volí takové účty, které jsou pro ně zdarma. Ovšem jaký účet opravdu pro ně bude ten výhodný? Studentský účet? Běžný účet u nějské výhodné banky? To se vše dozvíte v tomto článku. Záleží na tom, u které banky jsou. Určité banky mají tak paradoxně lepší a výhodnější běžný účet než ten studentský.
Studentský účet? Maximálně do třiceti let
Účty určené k užívání mladým lidem, zejména teda studentům, se celkově můžeme setkat u sedmi bank. Jsou také banky, které se otevřeně hlásí k tomu, že pro ně cílová skupina studentů není zajímavá, tudíž pro ně netvoří studentské účty. Takový studentský účet má určitě nějaké to omezení, dokdy jej můžete využívat. To je rozdílné u každé banky, jsou banky, které studentské účty poskytují do dvaceti šesti let, druhé do dvaceti sedmi let. Nejvyšší věkový limit nabízí banky do třiceti let. Poté již účet bude veden jako běžný. Jak tedy, ale zjistí banky, že jste studenti? U většiny musíte předložit potvrzení o studiu, které vám vystaví škola a tak bude jasné, že studujete a máte nárok na tento účet. Banky také toto potvrzení chtít nemusejí, záleží jak to banka má nastaveno v podmínkách. Jsou banky, které potvrzení vyžadují každý rok nové, jsou banky, kterým stačí potvrzení o studiu pouze u založení účtu. Zde je to velmi individuální.
Účty zdarma i za necelých sedmdesát korun měsíčně
Naprostá většina bank po studentech poplatek za vedení účtu nepožaduje. Existují ovšem vyjímky, tudíž nemůžeme předpokládat, že automaticky bude studentský účet zdarma. U některé banky zaplatíte měsíčně za vedení účtu dokonce šedesát osm korun měsíčně. Součástí studentských účtů je také debetní karta. Za ni už většinou studenti zaplatí, ceny se různí, od stovky do tří stovek ročně. Součástí každého účtu je internetové bankovnictví, které je u všech bank zdarma a to jak u studentského účtu, tak u běžného účtu.
Za jiné transakce se platí
Vedení účtu zdarma je velmi lákavé a to pro všechny, kteří chtějí šetřit. Zejména tak pro studenty, kteří chtějí šetřit. Důležité je omrknout také ceník všech služeb, které banka poskytuje. Studenti tak vidí jen účet zdarma a víc už nic. Poplatky, které se k tomu účtu vážou, už nevidí a mnohdy je to velmi finančně náročné. Účet je sice zdarma, ale poplatky za výběr z bankomatu, poplatky za odchozí platby, poplatky za příchozí platby, poplatek za změnu PIN kódu a podobně. Ty se měsíčně mohou vyšplhat do docela vysokých částek a pak je to pro studenty velmi nevýhodné. Tyto poplatky jsou u většiny bank a u většiny studentských účtů zpoplatněny. Proto je dobré si nabídky různých bank pořádně prostudovat a vybrat si takovou, která splňuje vaše požadavky a která je pro vás nejlepší a nejlevnější. Banky mohou mít nulové poplatky za výběry z bankomatů, mohou mít například tři výběry v měsíci zdarma a podobně. Nabídky jsou různé a banky se snaží vždy přijít s něčím novým, s něčím lepším a s něčím takovým, co by přitáhlo klientelu a nové klienty. Poplatky za příchozí platby jsou u studentských účtů zdarma. Odchozí poplatky jsou většinou zpoplatněny a to dvěma až šesti krounami.
Levný účet pro mladé? Nutně to nemusí být studentský účet!
V dnešní době jsou banky, které nabízejí velmi výhodné podmínky na běžném účtu. Mnohdy se tak studentům spíše vyplatí, když si založí svůj účet u nové banky a budou mít běžný účet. U takových bank neplatí poplatek za vedení účtu či jej platí, ale je velmi nízký, neplatí poplatky za výběry z bankomatu, za příchozí platby, za odchozí platby, za změnu PIN kódu a podobně. Většinou tyto banky mají určité podmínky, které je potřeba splnit. Ovšem podmínky jsou docela reálné, tudíž jejich splnění je mnohdy dosažitelné, což je samozřejmě velmi dobře a účty jsou poté dostupnější a tak nějak lidštější. Banky v dnešní době vydělávají na tom, aby jejich klient platit zkrátka za vše, proto je dost dobře možné, že nové banky ještě zahýbou trhem a světem bank a bankovních účtů.
Závěrem?
V dnešní době je potřeba si trh pořádně prozkoumat a nebrat ihned první studentský účet, který najdete. Pokud si najdete různé reakce a hodnocení na internetu, zjistíte si, jak moc ušetříte, kolik zaplatíte za poplatky, kolik za vedení účtu a podobně. Pokud se vám však nelíbí žádná z nabídek studentského účtu, zvolte si zkrátka běžný účet, který je pro vás výhodný. Každý člověk má jiné požadavky na účet. Někdo posílá měsíčně několik plateb, přijmá také hodně plateb, někdo vybírá desetkrát v měsíci z bankomatu a podobně. Škála je různá a banky to berou v potaz, tudíž se snaží přizpůsobit vám.