Půjčka a záznam v registru dlužníků

14.10. 2013 • Půjčky a hypotékySolus

Občas každý potřebujeme peníze, ale někdy dojde situace do takové míry, že je zapotřebí si vypůjčit finance od banky. Jenže může se stát, že se rozhodneme zažádat o půjčku u některé bankovní instituce, nicméně dostane se nám záporné odpovědi, protože se někde nachází určitý záznam, který nás suspenduje z možnosti získat peníze tímto způsobem. A nemusí se jednat o nesplacené statisíce korun, bohatě postačí, když někdy zapomenete zaplatit účet za telefon, nebo ho zaplatíte pozdě, a můžete se rychle ocitnout v registr dlužníku a ani o tom nebudete pořádně vědět. V České republice žije přibližně jeden milión lidí, kteří mají nějaký záznam v úvěrových registrech. Není ničí povinnost informovat nás o tom, že se v takovém registru dlužníků nacházíme. Tato zpráva se k nám ve většině případů dostane až ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme a vůbec to neočekáváme. Nejhorší možností tedy je, že se takovou informaci dozvíme až přímo v bance při žádosti o úvěr.

Neplatičem se tedy samozřejmě můžeme stát v okamžiku, kdy dlouhodobě nesplácíme úvěr. Ovšem stejně dobře stačí obyčejný menší prohřešek, jakým může být pozdě zaplacená faktura za využívání internetu. Mezera několika týdnů v placení jistě zajistí místo v registru dlužníků v délce několika roků. Ve většině případů se jedná o dobu tří až čtyř let. Nezáleží vůbec na tom, jestli svůj nezaplacený závazek během několik dnů či týdnů uhradíme, ale jméno v evidenci zůstane poměrně dlouhou dobu. Třeba registr SOLUS si záznam ponechává tři roky od uhrazení veškerých dluhů. Kdybychom se snad pokusili v daném období, kdy se nacházíme v registrech, vzít hypoteční úvěr na bydlení, pak by valná část bank žádost zamítla právě kvůli tomuto záznamu. A určitě se můžeme spolehnout na to, že bankovní instituce nebude mít sebemenší zájem na tom, aby zkoumala důvody, proč se konkrétní klient ocitnul v registru. Je tedy velice důležité, aby se všechny závazky plnily v pravý čas a takovým způsobem, aby nevznikla žádná záminka pro naše nahlášení do registru dlužníků.

A co se vlastně z takového registru dlužníků dá vyčíst? Ke každé fyzické osobě se v registrech nacházejí různé informace. Nachází se tam celé jméno, rodné číslo a adresa Kromě toho také v registru najdeme základní informace o tom, jakým způsobem a kolik celkem fyzická osoba splácí nebo v minulosti splácela. Součástí je také určení formy zajištění závazků. Registry vedou i záznamy o tom, jestli daná osoba zrovna nežádá o nějaký úvěrový produkt. Dávat pozor si musíme i v případě, kdy někomu za jeho úvěr pouze ručíme. V registrech je totiž vedeno právě i ručení za cizí úvěr. Výměna informací o platební morálce, schopnosti splácet a důvěryhodnosti klienta bankám povoluje zákon o bankách, takže se nejedná o nic ilegálního. Je nutno počítat s tím, že jakmile se jednou žádá o půjčku u některé bankovní instituce, dozví se to i všechny ostatní banky. Rozhodně by se nemělo postupovat neuváženě a nežádat o hypoteční úvěr u všech bank, protože každý zamítnutá žádost by snižovala pravděpodobnost úspěchu u dalších bank, jelikož vedou společnou databázi.

Jakmile zjistíme, že máme záznam v registru, pak bychom se měli důkladně zajímat o to, o jaký záznam se vlastně jedná. Může se stát, že by byl záznam uveden omylem a v takovou chvíli se dá požádat o vymazání u instituce, která zápis do registru provedla. Pokud by se jednalo o platný záznam, u něhož víme, že se zakládá na reálných podkladech a přesto si potřebujeme vypůjčit peníze, pak máme pouhé dvě možnosti. Můžeme se zkusit poohlédnout pouze po společnostech, které s registrem dlužníků nespolupracují, nebo na ty, které s ním spolupracují, nicméně zajímají se o závažnost prohřešku, kvůli němuž máme záznam v registru. Jestliže by se tedy jednalo o pouhou maličkost, která se navíc rychle vyřešila, nemusel by být tak velký problém si u těchto společností vypůjčit. 

Vyšší úrokové sazbě se ovšem v takových případech určitě nevyhnete, protože se z pohledu bankovní instituce stáváme rizikovějším klientem a musí se tím pojistit proti okamžiku, kdy bychom mohli mít problém s řádným splácením půjčky. V případě, že by na náš majetek byl vydán příkaz exekutora, pak existuje pouze minimální šance na dosažení půjčky. V současnosti existuje několik dlužnických registrů, do nichž se dá za určitý poplatek nahlédnout. Mezi registry patří Bankovní registr klientských informací, Sdružení SOLUS, Centrální registr dlužníků, Centrální registr úvěrů a Nebankovní registr klientských informací.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama