Když se řekne alternativní investice, většina lidí si představí nejspíš investice do komodit – do drahých kovů, do umění nebo třeba do sběratelských předmětů. V porovnání s investováním do fondů, do dluhopisů či akcií vypadá alternativní investování více konkrétně a srozumitelně.
Zlato, víno nebo kryptoměny?
Ale nenechte se zmást. Při pořizování takovéto investice byste se měli mít obzvláště na pozoru. Podrobné studování dostupných informací, diskuzí a recenzí je určitě na místě. Ještě lepší je poradit se se zkušenými profesionály.
Ceny alternativních komodit většinou zaznamenávají celkem výrazné výkyvy, to nahrává především zkušeným spekulantům. „Běžní drobní investoři by proto alternativní investice měli mít spíše jako doplněk svého investorského portfolia,“ radí David Rusňák, předseda představenstva investiční společnosti DRFG.
Zlato – symbol bohatství
Fyzikální a chemické vlastnosti zlata z něj od pradávna činily ideální prostředek k uchování hodnoty. I v dnešní turbulentní době je investování do zlatých mincí či slitků velmi populární. Cena jedné trojské unce zlata se dlouhodobě pohybuje okolo jedné průměrné měsíční mzdy.
Velké výkyvy v ceně zlata nezaznamenáváme, proto je zlato v dlouhodobém měřítku velmi dobrým způsobem uchování hodnoty. I v dobách finančních krizí vás dokáže ušetřit ztát. Jeho nevýhodou ale je, že na rozdíl od finančních produktů nepřináší žádný zisk z jeho prostého držení.
Investice jako koníček, koníček jako investice
Dalšími alternativními možnostmi pro vložení peněz jsou umělecká díla, hračky, automobily veterány, poštovní známky nebo víno. Zde ale obecně platí, že investiční horizont je potřeba opravdu dlouhý a výnos je poměrně nejistý.
Ceny takovýchto předmětů jsou totiž stanovovány odhady, které můžou být často zkreslené nebo se od sebe vzájemně lišit. V této oblasti je nutnost spolupracovat s odborníky, studovat spoustu zdrojů a recenzí a především si dát pozor na padělky.
Během posledních tří let také výrazně stoupla obliba investic do kryptoměn. Vhodnost takového investování je však i v odborných kruzích předmětem diskuzí. Například hodnota Bitcoinu se za uplynulý rok vyšplhala na pětinásobek, což je zhodnocení přímo z říše snů. Riziko nenadálého propadu je však u těchto spekulací obrovské, není to tedy nic pro konzervativnější povahy.