Jak je to s tzv. pojistkou na blbost

23.03. 2016 • Pojištění

Tato pojistka je mezi běžným obyvatelstvem poměrně známá. Teda přesněji, známý je její název, ale co vlastně je jejím obsahem, to již málo kdo přesně ví. Pokud i vy jste o tomto druhu pojistky již slyšeli, ale nevíte, co si pod tímto pojmem představit, jste na správném místě. Na následujících řádcích se dočtete, co byste měli o této pojistce vědět. Dále se také dočtete, jak si pojistku uzavřít, co by měla smlouva obsahovat a co naopak ne.

CO JE POJISTKA NA BLBOST

Pojistka na blbost je pojišťovací produkt, speciální druh pojistky, který pokryje nejrůznější rizika. Především se ale týká újmy na zdravá, škody na majetku, případně finanční škody. Pojištěnec musí jednu z těch to věcí udělat někomu jinému. Ale pozor. Pokud pojištěnec způsobí škody sobě samému, pojistka se na tento případ nevztahuje. Pojistka na blbost samozřejmě není oficiálním názvem. Hledali byste správný název pojistky, tak byste ji našli pod pojmem „pojištění odpovědnosti“. Tato pojistka může být směřována jakýmkoliv směrem a vztahovat se na různá odvětví.

NA CO SE DÁ POJISTKA NA BLBOST UZAVŘÍT

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI VŮČI ZAMĚSTNAVATELI

Asi nejznámější a nejvíce používaný druh pojistky na blbost. Docela hodně lidí ji užívá, ale přesto ne takové procento, které by jej využívat mohlo. Většina lidí si totiž ani neuvědomuje rizika, která může způsobit svému zaměstnavateli. A škody pak mohou být limitující. Každý zaměstnanec může svému zaměstnavateli udělat nějakou tu škodu, ať už poškození majetku, nabourání služebního auta a podobně.

Zaměstnavatel může požadovat po svém zaměstnanci i poměrně vysokou částku. A právě z této pojistky je možné tuto částku uhradit. Člověk dopředu nikdy nemůže vědět, co se stane. Zákon udává 4,5 násobek průměrného měsíčního platu. Uveďme si to na příkladu. Zaměstnavatel pobírá měsíčně 30 000 Kč. Stane se nehoda a on nabourá firemní automobil. Škoda na autě je vysoká a zaměstnavatel má nárok požadovat na zaměstnanci odškodné ve výši až 135 000 Kč. Což rozhodně není zanedbatelná částka, která by se každému válela běžně doma. Pojištění na blbost přitom klient vyjde jen na několik stovek měsíčně. Výše měsíčních plateb se liší podle druhu práce, ale i měsíční výplaty, kterou klient pobírá.

POJIŠTĚNÍ PROFESNÍ ODPOVĚDNOSTI

Toto pojištění je poměrně specifické a využívá ho určitá skupina odborníků. Často se jedná o lékaře, právníky, daňové poradce, soudní znalce, auditory, projektanty, ale i spoustu dalších profesí. U některých rizikovějších povolání je toto pojištění dáno dokonce ze zákona.

Pojistné podmínky v takovém případě mohou být různé. Liší se to podle typu jednotlivého povolání, podle míry rizika. Určitě si každý dovede představit, že rozdíl mezi škodou, kterou napáchá lékař a škodou kterou napáchá daňový poradce, je značný rozdíl.

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI VLASTNÍKA ČI NÁJEMCE NEMOVITOSTI

Opět velmi podceňované pojištění, které by se ale nemělo nijak zanedbávat. Málokdo si totiž dovede skutečně představit, že majitel nebo nájemce nemovitostí by mohl způsobit nějakou škodu na zdraví nebo na majetku jiné osoby. Problémy se ale objevují i v této oblasti a není tomu zřídka. Ukažme si opět modelovou situaci. Starý strom, případně větve mohou snadno spadnout na auto souseda, případně uvolněná střešní taška může zranit náhodného kolemjdoucího.

Tento druh pojištění je možné si sjednat zároveň s pojištěním nemovitosti. Některé pojišťovací společnosti dokonce nabízí výhodnější balíčky, které obsahují vícero druhů pojištění. Většinou to vyjde cenově levněji, než kdybyste si jednotlivé druhy sjednávali zvlášť.

POJIŠTĚNÍ OBČANSKÉ ODPOVĚDNOSTI

Žádné pojištění by nemělo být bráno jako zbytečné. Stejně je tomu tak i s pojištěním občanské odpovědnosti. Stále více se doslýcháme o případech, že pes pokouše člověka, a následně majitel psa musí platit odškodné. Další reálnou situací je to, že lyžař na horách srazí jiného lyžaře a tím mu způsobí zranění. A právě pro tyto případy e tento druh pojištění ideální. Můžete z pojištění čerpat i škodu za rozbité okno při kopání míčem nebo shození drahé sochy.

Většina takto sestavených pojistek se vztahuje i na nejbližší rodinné příbuzné, jako jsou děti nebo zákonný partner. Před tím, než skutečně pojistku ale podepíšete, byste si měli tuto skutečnost ověřit, abyste nespoléhali na něco, co vlastně stanovené nemáte.

NA CO BY SE MĚLO PŘI VÝBĚRU POJISTKY MYSLET

-          Pojistné plnění – je asi těžké si uvědomit, jak velkou škodu může člověk udělat. Ale při sjednávání smlouvy by si to měl každý dobře promyslet.  Od toho se poté odvíjí výše pojistného plnění.

-          Spoluúčast – částka za pojištění je ovlivněna výší spoluúčasti. Logicky zde platí přímá úměra, že čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší pojištění budete nuceni zaplatit. Dopředu je ale nutné zvážit, kolik je člověk poté schopen najednou zaplatit, pokud by k události skutečně došlo.

-          Pojistné podmínky – před samotným podepsáním smlouvy by si měl každý pročíst pojistné podmínky. Ono nestačí, jen název pojistky. Mnohdy se v pojistných podmínkách skrývají různé kličky a výjimky, o kterých by měl klient vědět. Každá pojišťovna si stanovuje svoje podmínky, a tak není dobré ani spoléhat na znalost podmínek jiné pojišťovny. Dbejte na seznámení se s pojistnými podmínkami, vždy.

KDE POJISTKU NA BLBOST UZAVŘÍT

Pojistka na blbost je poměrně známý a řekněme už i častý produkt nejedné pojišťovny. Klient by měl mít jasnou představu, co od pojistky očekává. Ne všechny pojišťovny nabízí stejné produkty, a tak je dobré si to nejdříve zjistit. Určitě je dobré si vyhradit čas, který věnujete hledáním té vhodné pojišťovny. Dobré jsou také recenze na internetu, případně reference od někoho známého.

Internet je poměrně široká síť informací, kde může člověk najít prakticky cokoliv. V poslední době jsou populární různé internetové diskuze, kde si klienti mohou sdělovat jak pozitivní, tak i negativní zkušenosti s konkrétními produkty. Případně se dají vyhledat srovnávače jednotlivých druhů pojištění. Tyto srovnávače velmi urychlí a zjednoduší práci klientům.

POJISTKA NA BLBOST

Na předcházejících řádcích jsme si teda shrnuli, co si pod pojem pojistka na blbost, skutečně představit. Představili jsme hned několik produktů, kterých mohou klienti využít. Mohou, anebo nemusí. To již záleží na nich a na jejich zvážení, zda je to pro ně potřebné či nikoli. Každá pojistka je vhodná pro jiného klienta. Někdo využije všechny, a někdo jen část. Ale dejme si ruku na srdce, kdo ještě nikdy v životě neudělal nějaký menší či větší problém v práci, kdo neúmyslně neodřel auto cizí osobě nebo nerozbil nějaký majetek sousedovi? Myslím si, že všichni. A proto je dobré si pojistku přeci jen sjednat. Zkuste se nad tím zamyslet. Určitě dbejte na výběr pojišťovny, u které si pojistku sjednáte. Dobře si to promyslete a nikam nespěchejte. Nakonec jen zdůrazníme, že v každém případě si důkladně prostudujte pojistné podmínky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články